seyahat öncesi yapılması bilinmesi ve yapılması gerekenler, ilk kez yurt dışına çıkanlar için bilinmesi gerekenler, first traveller, ohalde seyahat belgeleri, seyahahtte yanımda olması gerekenler

Yurt Dışı Seyahat öncesi Yapılması ve Bilinmesi Gereken 24 Önemli Şey

Hem sağlıklı, rahat ve sorunsuz bir seyahat için hem de gezilerinizi ekonomik hale getirebilmek amacıyla sizlere bir yazı yazmak istiyordum uzun zamandır. Kurban Bayramı da başlarken sizlere faydalı olacağını düşünüyorum. Bu yazımda ortalama bir hafta on günlük bir yurt dışı seyahatine çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken meseleleri daha çok ele aldım. Yazdığım aşağıdaki maddelerin birçoğu aslında yurt içi seyahat öncesi de dikkat etmemiz gereken konular. Ama; yurt dışı seyahatlerinde yurt içindeki gezilere göre daha bir temkini davranmak gerektiğinden daha detaylı tabi. Örneğin yurt içi seyahatinde çok da hava durumuna bakmaya gerek yok zaten tahmin ediyorsunuz ya da gideceğiniz yerin prizi sizin evinizdekinden zaten farklı değil…

Bunlar, bölge bölge için ayrı da sıralanabilir. (Tayland’a gitmeden önce yapılması gerekenler gibi) Bu yazımda; daha genel ve temel olan konulara değinmek istedim. Birçoğunuzun belki de bilip uyguladığı bu yapılacaklar listesi, daha tecrübesiz olanlara ışık tutacağını düşünüyorum. Ama tabi gidip pasaport alın ve yanınıza kıyafet alın gibi bir yazı da değil elbette. 🙂 Kurban Bayramı tatili öncesi yurt dışına çıkacaklar için bir faydam olursa; durmayın yorumunuzu bırakın, öyle ayrılın sayfamdan  🙂

Hazırlıklara başlamadan önce gideceğiniz yerin temel bilgilerini öğrenin.

Seyahate çıkmadan önce her türlü hazırlığa bu bilgileri öğrendikten sonra başlayın. Peki nedir bu temel bilgiler? Gideceğiniz şehrin ya da şehirlerin iklimi, para birimi, saat farkı, dili, dini, vize isteyip istememe durumu gibi tüm bilgileri öğrendikten sonra işe koyulun. Bunlar için bazı tavsiyelerim vaaaaarrr.

Şehrin iklimini öğrenmeniz, valizi koymanız gereken eşyaları eksiksiz ve abartısız hazırlamınızı sağlayacaktır. İstanbul’da yazın ortasında sel, fırtına gibi olağan dışı bir takım olaylar yaşadağımızdan başka yerlerde de benzer olaylar yaşayabileceğiniz ihtimalini unutmayın. Bunun içinde ikliminin yanında hava durumunu da kontrol etmeyi unutmayın.Yurt dışı gezilerimde hava durumunu Accuweather‘ dan kontrol ediyorum, siz de tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Şemsiye, gözlük ve kıyafetleri hava durumuna göre almanız gerekenler olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Gideceğiniz yer yağışlı ise kocaman bir yağmurluk değil de kapüşonlu bir üst, katlanınca el büyüklüğü kadar yer kaplayan ucuz yağmurluklardan alın. Gideceğiniz mevsim kış ise normal bir mont yağmurda size sıkıntı yaratacaktır. Bu ince yağmurluğu hemen montun üzerine de geçirebilirsiniz.

Gelelim şu havlu meselesine. Her türlü konaklama şekli için konuşuyorum, kalacağınız yerin ücretsiz havlu vermeme veya havluların temiz olmama durumuyla karşılaşabilirsiniz. Birkaç arabayla yaptığım yolculuk dışında o kalın havlularım dolabımda kalmaya mahkum oldular. Gezim denize, okyanusa falan girmeli ise hem peştamal hem de hızlı kuruyan katlanınca küçücük kalan havlumu yanıma alıyorum. Kış tatilinde ise yanınıza bir tanesini almanız yeterli. Bunlar hem fazla yer kaplamıyor hem de hızlı kuruduklarından benim favorilerim. Islak ya da nemli bir şekilde çantanızda taşıma durumunda kalmamanız için mutlaka bir poşet de yanınızda taşıyın.

Büyük bir şal gerçekten hayat kurtarıcıdır. Bir tapınağa girerken belinize bağlayabileceğiniz, üşüdüğünüzde hemen sarıp sarmalanabileceğiniz, bir parkta ya da plajda yere serebileceğiniz için şal deyip geçmemek lazım.

Gittiğiniz yerde sıcaktan kavrulacağınızı, nemden nefes alamayacağınızı bilseniz de her daim yanınızda bulunması gereken bir şey var. O da bir kapüşonlu. Klima faktörünü unutmadan alın ki buz kalıbına dönmeyin, tir tir titremeyin ve hasta olmayın 🙂

Hepimizin bildiği ama birçoğumuzun beceremediği şey : Az eşya almak.

ilk kez yurtdışına çıkanlar için yapılacaklar, valiz hazırlığı, seyahat çantası

Seyahate çıkmadan önce valiz hazırlığı

Gezen beylerimizin biz bayanlara sürekli söylendikleri cümleden başlıyorum. ‘Özellikle bayanlara sesleniyorum, arkadaşlar yanınıza aldığınız o kişisel kozmetik eşyalar nedir öyle? Kocaman şişelerde, kutularda, aynı işlevli malzemelerden 3’er 5’er tane…’ Hahahhah. İtiraf ediyorum ki; eskiden ben de öyleydim. Bunun ne kadar önemli olduğunu özellikle gezi dönüşünde çektiğim eziyetlerden sonra anlıyordum. Daha sonraları kendime çeki düzen vermeyi başardım. Kendime eziyet etmeyi geçtim etrafımdakilere de çektiriyordum. Dopdolu bir valizle yola çıkınca, seyahat süresince aldıklarıma dönüşte yer kalmıyordu. Ee ek bagaj ücreti de vermek bana göre değil, ben de seyahate birlikte çıktığım sevdiklerime kakalıyordum. Üzgünüm a dostlar 🙂 Ama baktım ki benden nefret etmeye başladılar ve gezilerimde bana daha çok eziyet haline geliyorlar, alternatif yollar aradım. Küçük bavul, sırt çantası ile yola çıkıp içine olabildiğince az eşya koyuyorum. Gide gele de neyi nasıl taşıyacağına öğreniyor ve alışıyorsun.

Bir öneri de ayakkabınıza göre kıyafet seçebilirsiniz ya da ayakkabınızı olduğunda sade ve düz renk seçmenizde fayda var. Seyahatiniz uzunsa tabi en az iki spor ayakkabı alın. Bir gün birini diğer gün diğerini giyerek kullanın ki hem ayaklarınız daha rahat etsin hem de hijyenik olması açıdan ayakkabılarınızın havalanmasına izin verin.

Evrak dosyanızı hazırlayın ve çıkmadan önce mutlaka kontrol edin.

İnce bir evrak dosyası edinin ve bunu her seyahatte kullanın. Peki bu dosyada neler olmalı?

Mutlaka yapılması ve gidilmesi gereken yerlerin yazılı olduğu küçücük bir yazı,

Kesin gideceğiniz yerlerin internetten aldığınız bilet çıktıları,

Otel ve uçak rezervasyon çıktıları,

Pasaport ve vize fotokopisi,

OHAL kararlarından dolayı sizden istenen belgeler. (Ohal’in hala geçerli olup olmadığını mutlaka kontrol edin.)

Pasaport ve vizem var diye sakın rahat etmeyin.

pasaport ve vize örnekPasaport ve vize örneği

Burada çok dikkat edilmesi gereken bir mesele var. O da pasaport ve vize süresi! Vizenin ne zamana kadar geçerli olduğu dışında kaç günlük giriş süreniz olduğunu kontrol edin. Peki ya gideceğiniz ülke 6 aydan fazla süreli pasaport istiyorsa? Bunun için o ülkenin şartlarını kontrol edin. Konsolosluktan tüm güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

OHAL dönemi bitti mi uzatıldı mı diye kontrol edin.

Tam bitiyor derken OHAL süresi sürekli uzatıldığından dolayı, yurt dışına çıkacakların dikkat etmesi gereken bir mesele. Güncel bir yazıda belki de en önemli maddelerden biri. Ülkemizin özel durumundan dolayı OHAL kararı neticesinde yurt dışına çıkarken bazı özel belgeler isteniyor. Özellikle yeşil ve gri pasaportluların daha dikkatli olması lazım. Gitmeden önce belgelerinizi hazırlayın ve havalimanında normalden daha erken olmaya çalışın.

Bilet aldığınız havayollarının bagaj kurallarını dikkatlice okuyun.

Özellikle ucuz biletli hava yollarının bagaj kurallarını dikkatle okuyun ve bu bu kurallara uyun. Zaten ne konuşmuştuk olabildiğince az eşya alıyorduk, değil mi? Valizim büyük ama içinde çok az eşya var da demeyin, kilo sınırının yanında valiz ölçüleri de önemli. Genellikle; maksimum 100 ml üzerindeki kapta sıvı ve şeffaf kapsız kabul edilmiyor. Şişem 200 ml ama içerisindeki 50 ml, orada kullanıp atarım derseniz; şişenizi havalimanında hooooop çöpe atıyorlar vallahi.

Para ve kredi kartı meselesini gitmeden halledin.

döviz, döviz kuru, para birimi, kredi kartı

Money talks!

Şey diyormuşum; ‘Gitmeden önce yanınıza para almalısınız.’ Ahahahha, tamam tamam ciddileşiyorum! 🙂

Ne güzel olurdu cebimizde TL ile yurt dışına çıkalım, değil mi? Güzel olurdu vallahi, bir de değerli olsaydı, ohhh mis. Neyse hayalleri bir kenara bırakalım. Yanınızda yeteri kadar para alın, fazlasından kaçının. Gitmeden Türkiye’den orada geçerli olacak para birimine çevirip bu meseleyi halledin ya da en azından dolar veya euro alın. Gittiğiniz ülkede iner inmez havalimanında paranızı oranın para birimine dönüştürmeye de kalkmayın. Ama yolda lazım olabileceğinden dolayı şehir merkezindeki uygun döviz bürosuna gidene kadar yolda yetecek kadar paranızı havalimanındakinden çözüme kavuşturabilirsiniz. Bu tarz sıkıntılar genellikle sadece o ülkenin resmi para birimi ise yaşanıyor. Mesela bir Avrupa ülkesindeyseniz zaten cebinizde euro olacak, bu tarz sıkıntılar söz konusu bile olmayacak tabi.

Hiçbir şeyin sağlığınızdan önemli olmadığını unutmayın.

Seyahat sigortanızı gitmeden mutlaka yaptırıyorsunuzdur zaten. Peki neyi kapsadığınızı biliyor musunuz? Gideceğiniz yerde mesela dalış yapacaksanız klasik sigortalar bunu karşılamaz, dikkat edin. Böyle durumlarda; sigortanızı yaptırıyor iken daha detaylı yaptırmanızı öneririm. Gitmeden önce yapılması gereken aşılar var ise aman unutmayın sakın. Gezinizde ufak sakatlıklar ve yaralanmalara karşı da; yara bandı, ilaçlar (ağrı kesici, alerji, soğuk algınlığı, mide), sargı, C vitamini, göz damlası vs. çantanızın bir köşesinde dursun. Umarım hiç lazım olmaz ama önlem de almak lazım tabi.

Teknolojik ürünler ordusunu tam kadro hazırlayın.

Y Kuşağı’ hakkında yazdığım bir yüksek lisans tezim bulunuyor. İster istemez hala kendimi, benim gibi olan Y Kuşağı’nı incelerken buluyorum. Yanımızda telefonumuz, tabletimiz, şarjımız vs… olmadığından ciddi ciddi sinirleniyoruz,  hatta boşluğa düşüyoruz ve ne yapacağımızı bilemiyoruz. Elimiz, kolumuz, bacağımız, dilimiz, her bir şeyimiz haline gelen teknolojik ürünler, tam kadro bir şekilde yanınızda bulunsun. Peki nedir bunlar? Şarj aletleri, gerekli kablolar, fotoğraf makinesi ve yedek pili, kulaklık, selfie çubuğu, uluslar arası seyahat adaptörü ve dönüştürücüler,..

Telefonunuzun hafızasını boşaltın ve gerekli uygulamaları indirin.

Tam fotoğraf çekmek isterken ya da bir uygulama kullanırken hafıza dolu uyarısı alıp cihazınızı kullanamıyorsanız; seyahate çıkmadan önce telefon hafızasızı boşaltın. Google maps, sesli sözlük, spotify, video maker vs… uygulamalarınızı mutlaka indirin. Zaten bu uygulamalar telefonumda var derseniz de; güncellenmesi gerekenleri güncellemekte fayda var.

Kalın ve ağır kitaplara veda edin.

seyahat, kitap, gezi, planlama Seyahat kitapları

Hadi itiraf edelim kalın kitaplarla seyahate çıkanınız çok. Yahu ben aşırı okurum diyorsanız olabildiğince ince kitaplarınızdan birkaç tanesini yanınıza almalı. En azından gezerken sırt çantanızda neyi okuyorsanız sadece onu taşımış olursunuz. Eğer haftalarca, aylarca seyahate çıkmıyorsanız gezinizde; ince bir kitap veya dergi yeterli olacaktır. Tabi benimkiler gibi yoğun geçen geziler yapıyorsanız geçerli bu dediklerim, dinlenmeli bol okumalı bir tatil planınız varsa bu maddeyi unutun gitsin. 🙂

GSM Operatöründen hattınızın yurt dışına açık olduğundan emin olun.

Özellikle ilk kez çıkacaklar için önemli bir madde, hattınızın yurt dışına açık olması. Benim ki her zaman açık ama bugüne kadar hiç kullanmadım. Mutlaka kullanmam gerekir derseniz, operatörünüzün size uygun yurt dışı paketlerinden birini gitmeden ayarlayabilirsiniz.

Harç pulunu sorgusuz sualsiz alın.

Pasaport kontrolüne gitmeden önce harç pulunuzu almayı unutmayın. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra hiçbir işe yaramadığını da bilelim ama sorgulamayalım. Boşverelim gitsin!

Online check-in yapmadıysanız havalimanına daha da erken gitmeniz gerektiğini bilin.

Benim gibi havalimanlarına geç gidenlerdenseniz online check-in hayat kurtarıcıdır. Hem seyahate çıktıklarınızla aynı anda yaparak yan yana ya da yakın koltuklar ayarlamış olursunuz hem de sadece el bagajınız var ise telefonunuza gönderilen barkod ile direk kontrole geçmiş olursunuz.

Kartpostal atmak için hazırlıklarınızı önceden yapın.

kartpostal atmak, kartpostal nasıl gönderilir, kartpostala adres yazımı, vintage postcard

Kartpostal göndermek

Yanınızda mutlaka kalem ve bir de küçük not defteri bulunsun. Ayrıca; başkalarına da kartpostal atacaksanız; onların adreslerini not defterinize eklemeyi unutmayın. Planınızda olmadığı halde bir posta kutusu görüp, o anda kartpostallarınızı göndermek isteyebilirsiniz. Bu durumda onlara ulaşmaya çalışmaktansa önceden öğrenin gitsin.

Yedek bez çanta ve bel / boyun çantasız adımınızı kapıdan dışarıya atmayın.

Havalimanında, orda burada bile satılan bir bel ya da boyundan askılı seyahat çantası kendinize edinin. Ben sürekli kullandığımdan dolayı kaliteli bir ürün almak istemiştim, ama siz çok kullanmayacaksanız daha ucuzunu tabi bulabilirsiniz. Benimkinin benzerini burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. (Yazımı güncelleyince farkettim de ben çok ucuza almıştım, sanıyorum ki kurlardan dolayı fiyatı çok artmış.)

Ben yıllardır kullanıyorum ve her seyahat dönüşü de makineye atıp yıkıyorum. Hala ilk günkü gibi. Boyu ayarlanabildiğinden dolayı kullanımı çok rahat. Ben bel çantasıyla pek rahat edemedim. Açıkçası kendimi Burhan Altıntop gibi hissettim de diyebilirim, hahaha. Ama daha rahat edenleriniz olacaktır tabi, siz yine de bir deneyin. Gezilerimde t-shirt, kazak vs… içine koyuyorum. Çantamın içerisine de paramı, bazı önemli fotokopileri, pasaportumu, ve oda anahtarı ya da kartımı koyuyorum. Bu nedenle; gezerken bunları sırt çantamda değil gözüm gibi baktığım bu çantamda taşıyorum. Sadece şöyle bir sıkıntı oluyor sürekli para alışverişinde bulunacağım çarşı, pazar gibi bir yerdeysem sürekli boyundan askılı çantamdan para almak can sıkıcı oluyor. Bozuk para ve metro, otobüs gibi ulaşım kartımı sadece sırt çantama koyuyorum. Bu çanta sadece gezginler için değil, seyahat severler için de büyük kolaylık sağlıyor.

Çabuk bozulmayacak, hafif atıştırmalıklar ve servis araçlarını koymadan valizim hazır demeyin.

seyahat beslenme çantası, seyahat atıştırmalıkları, seyahat çantam, ilk seyahat

Seyahat beslenme kutusu

Bir saatlik bir yola bile gitsem olmazsa olmazlarım kesinlikle atıştırmalıklar oluyor. Gideceğim yere göre alacağım miktar değişiyor tabi. Mesela; New York’a gittiğimde evde kaldığımızdan dolayı zaten market alışverişi yapacaktık ve orada ucuzdu. Bu nedenle oraya giderken az biraz kuru yemiş dışında hiçbir şey almadım. Ama bir Asya ülkesine gidiyorsam doldurdukça dolduruyorum arkadaş. Genellikle; çubuk kraker, susamlı çubuk ve kuru yemişler yanıma alıyorum.

Gittiğiniz yerde marketten hemen bir şeyler alıp yiyebilmek için plastik çatal, kaşık ve bıçak; meyve veya sandviçinizi taşıyabilmeniz için de buzdolabı poşeti yanınıza almayı unutmayın.

Eee bir de yeni döviz kurlarımızla seyahat etmeyi daha ekonomik hale getirmekten başka çaremiz kalmıyor. İnanın bana bu beslenme kutusu çok faydalı oluyor, hem vakit hem de nakit açısından. Günlük tasarruf ettiğiniz dövizleri tatil sonunda toplayın ve onu Türk Lirası’na çevirin. Şimdi anlaştık bence. 🙂

Jet lag ile başa çıkma yollarını öğrenin.

Uzun mesafeli uçuş yapanların korkulu rüyası : Jet lag yani gittiğiniz yer ile geldiğiniz yer arasında oluşan saat farkından dolayı yaşadığınız uyku ve yorgunluk problemi. Gittiğiniz yerin düzenine hemen alışmak ve vaktinizi iyi değerlendirmek istiyorsanız bir takım önlemler almalısınız. Gitmeden önce saat farkını öğrenin ve seyahat öncesi günü sanki ordaymışsınız gibi davranın. Yani oradaki insanlar yaklaşık olarak kaçta yemek yiyip, kaçta uyuyorsa siz de öyle yapmaya çalışın. Tabi böyle söylemesi kolay değil mi? Tam olarak bunu ben de gerçekleştiremedim. Ama örnek vermem gerekirse; gittiğimde akşam olacağını bildiğim bir Malezya gezimde uçakta uyumamaya çalıştım. Böylece bir gün önceden alamadığım önlemimi uçak yolculuğumda telafi edebildim. 🙂 Bir de bol bol su için. Böylece; hem jet lag ile baş etmiş hem de vücut şişkinliğini hafifletmiş olursunuz.

Her yerde uyuyabilmeniz için boyun yastığı temin edin.

seyahate çıkmadan önce yapılması gerekenler, first travelling, boyun yastığı, yolculukta uyuyabilmek

Boyun yastığı

Her yerde uyuyamıyorsanız, size tek söyleyebileceğim şey var; bir şekilde öğrenin! Ben doğuştan her yerde uyuyabilme üzerine tasarlandığımdan dolayı hiç zorluk çekmiyorum. 🙂 Yine de bir şal ve boyun yastığım yanımda olunca; daha rahat, hor hooorrrr uyuyabiliyorum. Uyuyamayanlar için biraz kıskandırıcı değil mi? Boyun yastığımın iki ucu çıt çıt ile birbirine bağlanabildiğinden sırt çantamın yanına asabiliyorum. Bu nedenle de yer kaplamıyor. Yeni bir boyun yastığı alıyorsanız buna da dikkat etmenizi öneririm. Yoksa valizinizde yastık için kocaman bir yer açmanız gerekecek.

Kişisel bakımlarınızı önceden yapın ya da yaptırın.

Sakal tıraşı, tırnak kesimi, tüy / kaş alımı, tırnak batığı tedavisi gibi birçok bakımınızı yaptırmadan yolculuğunuzu çıkmayın. Hem orada rahat edersiniz hem de tıraş makinesi, törpü gibi malzemeleri yanınıza almanıza gerek kalmaz. Törpüsüz yapamam diyenlere de kağıt olanlarından almanızı tavsiye ederim.

Bavulunuzu eski eşyalarla doldurun.

Kıyafetlerden daha çok iç çamaşırı ve çoraplarınızı, atılacak hale gelmiş kadar eski eşyalarınızdan seçin ve orada kullanıp atın. Kıyafetler biraz daha hassas bir konu. Onların atılmasından pek yana değilim açıkçası. Gideceğiniz yerde bir hayır dükkanı var ve ona verebilirim diyorsanız; ne ala götürün tabi. Ama yoksa mutlaka bir yerlerde bunlara ihtiyaç sahibi olduğunu unutmayın.

Bir sürü sabun, şampuan, makyaj / yüz temizleme ürünü ve çeşitli kremler yanınıza almayın.

Sabun, şampuan, makyaj ve yüz temizleme vs. derken bavulunuz aldı başını gitti. Durun yahu napıyorsunuz? Hiç birini almayın. Sadece yanınıza bebek şampuanını alın, hepsinin işlevini tek başına görecektir. Ben favorim yurdum malı olan Dalin tabi ki. Yüz kremi, el kremi, dudak kremi, tahriş kremi falan derken valiziniz şiştikçe şişiyor değil mi? Bunlara da veda edin eczaneden sadece bir bepanthol kremi alın ve her ihtiyacınızda bunu kullanın.

Bavulunuzun karışmaması, kaybolmaması ya da içinin karıştırılmaması için bir takım önlemler alın.

Bavulunuzun karışmaması için isim etiketi mutlaka bavulunuza takın. Üzerinde ikinci bir numara size ulaşamama durumuna karşı mutlaka yazılı olsun. Bavulunuzun açılmaması için ise bir kilit şart. Yanınıza almayı unutursanız havalimanlarında satılıyor. Hostelde kalanlar, kendileri için ayrılan valiz bırakma dolaplarını kilitlemek için de kullanabilinirler.

Standart bir turdaymışsınız gibi elinizde bir plan olmasın.

Gitmeden önce tüm bunları bilin ve bu yönde hazırlık yapın. Ancak; gittiğiniz yerde sanki standart bir tura katılmış gibi bir plan elinizde olmasın. Bırakın sokaklarında kaybolun, bırakın kendinizi zaman zaman yerli gibi gezerken bulun!

Kocaman sevgiler,

Nazlı.

**********************************************************************************************************

Sosyal Medya hesaplarımı takip etmek ve diğer en çok okunan yazılarımı okumak için aşağıdaki bağlantılı yazılara tıklayarak kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram

Twitter

Facebook

Kartpostal Gönderimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ayvalık / Küçükköy Gezi Rehberi

Datça Gezilecek ve Görülecek Yerler

Tirilye / Bursa Gezi Rehberi

Gaziantep’in 20 Eni

Mardin Gezi Rehberi

Eskişehir’i Es Geçmemek için 12 önemli neden

Fas Gezi Rehberi

Fas Gezisi Bütçe Rehberi ve Öneriler

Fas Güvenli mi?

Mostar Gezi Rehberi

Saraybosna Gezi Rehberi

Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler

 

5 Comments
 • Gulsah Cetin
  Posted at 19:40h, 28 Ağustos Cevapla

  Yazi yine cok faydali olmus:) Yolculuk sirasinda boynu tutulmus biri olarak boyun yastigini artik asla ihmal etmeyecegim:))

  • kartpostalanilarim
   Posted at 09:46h, 30 Ağustos Cevapla

   Faydalı olduysa ne mutlu bana…Evet evet ihmal etme derim, hayat kurtarıcıdır kendisi 🙂

 • Burak
  Posted at 11:29h, 03 Aralık Cevapla

  Bel çantası, boyun yastığı ve dalin fikirlerini sevdim.

  • kartpostalanilarim
   Posted at 21:29h, 03 Aralık Cevapla

   Seyahatlerde kurtarıcılar 🙂

 • Denizhan Keçili
  Posted at 17:36h, 30 Mart Cevapla

  Merhabalar 🙂

  boyun yastığı ve bel çantası tavsiyeleri en önemlileri 🙂 ama en en en önemlisi bizim insanımızın ( gerçi 20li yaşlardaki sırt çantalılar bunu yavaş yavaş kırıyor) illa hem giderken eşya götürecek hem gittiği yerden bir şeyler alacak 🙂

Post A Comment