wadi rum, ürdün, jeep safari, gezi rehberi

Wadi Rum’da Yapmadan Dönmemen Gereken 7 Şey

Wadi Rum’da bir gezi rehberi dışında anılarımdan yola çıkarak diğer bir adıyla Ay Vadisi’ne gidenlerin yapmadan dönmemesi gerekenleri bir yazı altında toplamak istedim. Çöl deneyimleri zaten bol hatıralar ve kişisel deneyimler ile dopdolu. Wadi Rum’a gitmek ve en güzel hikayelerinize bir yenisini eklemek istiyorsanız; bu yazım sizi oldukça heyecanlandırabilir.

Kendinle baş başa kal ve bolca düşün

Çöl sonsuzluğa en yakın kavramlardan bir tanesi. Bazen öyle anlar geliyor ki etrafında hiç kimseyi göremiyor ve çıt diye bir ses bile duymuyorsun. Wadi Rum Merzouga Sahra Çölü’nden sonra 2. Çöl deneyimim ve kendime her ikisinde de şu soruları sordum. ‘Ben kimim, ben neredeyim, ben ne yapıyorum burada böyle, ihtiyacım olsa yardımıma koşacak birine ulaşabilir miyim ve ben nereye gidiyorum?’… Çölün bana en büyük etkisi; kendimi biraz daha tanımıma, bugüne kadar sorgulamadığım şeyleri düşünmeye ve dünyanın çok büyük olduğuna dair biraz daha farkındalık kazandırması. Diyeceğim şu ki; Wadi Rum’da yapılacak en güzel şey kendinle baş başa kalıp bolca düşünmektir bana kalırsa. Unutmayın evinize döndüğünüzde böyle oturup düşünmeye belki de uzun bir süre fırsatınız olmayacak. Dilerim ki; hayatımızdaki en önemli kavramlardan bir tanesi olan zamanı sadece kendinize ayırabilme fırsatı yakalayabileceğiniz çöl deneyimini bu yazılarımı okuyan herkes deneyimleyebilir. Kim bilir belki de oradan bana bir kartpostal gönderirsiniz. 🙂

Deve ile çöl gezintisi yap

Daha önce deve ile çöl gezintisini deneyimlediğim için Wadi Rum’da tercih etmedim. Ürdün zaten yeterince pahalı iken bunun için ekstra bir harcama yapmak istemedim.  Ama ilk çöl deneyiminiz ise burada mutlaka denemelisiniz. Merzouga Sahra Çölü’nde kum tepelerinde iniş çıkışlar adeta roller coaster gibiydi. Benim için inanılmaz bir deneyimdi diyebilirim, deve ile yolculuk yaparken; ‘Acaba buralar önceden gerçekten de hep su muydu (Şaşkınlık verici ama bununla ilgili kanıtlar mevcut.), bedeviler aç susuz benim geçtiğim topraklarda nasıl seyahat etmişlerdi, dağların ardından nasıl böyle bir sonsuzluk var olabiliyordu?’…  Wadi Rum taş çölü ve daha düzlük olduğu için deve ile gezinti daha kolay olacaktır.

En keyifli aktivite jeep ile safari yap

Wadi Rum’da gündüz yapılacak en keyifli aktivite jeep safari bana kalırsa. 24 saatten fazla kalınca gündüz jeep safari yapmayı tercih etmiştik. Görülecek yerleri zaten başka bir şekilde görmek oldukça zor.

Jeep safariler için turu daha önceden oteliniz ile iletişime geçerek ayarlayabilirsiniz. Ya da buraya geldiğinizde Wadi Rum Village’e ulaştığınızda ayarlayabilirsiniz. Merak etmeyin tur planlayıcılar hemen yanınıza geleceklerdir zaten. Grup olarak katılarak tur fiyatınızı düşürebilirsiniz, ancak her grup gibi burada da hem uğranılacak yerlerde hem de sürede uyum sağlamak zorundasınız. ‘Yaaa ben burayı daha çok sevdim, biraz daha burada kalalım veya şurada fotoğraf çekilmek istiyorum bekleyin.’ demek pek mümkün değil. Bizim konakladığımız otel lüks olduğu için bir türlü uygun fiyatlı ve paylaşımlı turu alamadık. Ona göre muamele yapıyorlar ve pazarlık pek mümkün olmuyor. Adamlar dünyanın 4. en değerli parasına sahipler ve akın akın turist geliyor zaten, pazarlık konusunda pek umurlarında değiliz. Ama yine de elinizden geldiğini yapın ve Türk olduğunuzu belirtin.

Büyük ve küçük olarak turlar ayrılıyor. Bana kalırsa istediğiniz birkaç uğrama noktasını belirleyip küçük tur almanız. Güneş erken battığından zaten vakit yetmiyor ve bazı bölgeler birbirine benziyor. Bu nedenle büyük tur alıp sizi saçma sapan yerlere götürüp de ‘Baaaakk 5 saattir gezdirdim seni.’ demesinler. Biz bu konuda biraz sıkıntı yaşadık. Oraya gidince bir kere daha ne zaman gelicem diyip insanın aklı gidiyor. Her şey en mükemmeli olsun istiyorsunuz. Ancak böyle düşünüp de kandırılmanın da anlamı yok değil mi? Sand Dunes, Khazali Kanyonu, Lawrence Spring, Nebati Tapınağı, mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Çölde gün batımı ve doğumunu kaçırma

Çölün en unutulmaz anları kesinlikle güneş doğumu ve batımında gerçekleşiyor. Benim için ise gün batımı bir adım önde. Güneş batmadan en az bir saat öncesinde gün batımını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden birinde olmanızı öneriyorum. Wadi Rum’da bulutlu ve bol yağışlı bir gün bizi karşıladığı için eşsiz bir gün batımına şahit olamadık. Ama bu da farklı bir deneyimdi bizim için…

Hicaz Demiryolu’ndaki  (Hejaz Railway) Türk Bayrağımız yüzünü gülümsetsin

Dünyanın herhangi bir köşesinde Türk bayrağımızı görmek beni inanılmaz mutlu ediyor. Hep içimden en güzel ve anlamlı bayrak bizimkisi diyorum içimden. Akabe’den sonra Wadi Rum’a dönen sağ yoldan saptıktan sonra solda bayrağımızın asılı olduğu hicaz demiryolunu göreceksiniz. Biz taksi ile geçtiğimiz için duramadan sadece uzaktan görerek yolumuza devam etmek zorunda kaldık. Ama araba kiralayarak geldiyseniz mutlaka uğramanızı öneririm. Hicaz Demiryolları, 1908 yılından 1. Dünya Savaşı’na kadar yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Cumhuriyet Demiryolları’nın yapımı aşamasında gerekli bilgi, beceri ve tecrübe birikiminin temeli bu demiryolları ile sağlanmış. Osmanlı döneminde de hacca gitmek isteyen Müslümanların da işini kolaylaştırmış.

Mümkünse balon turu yap ya da en azından seyret

Bütçenize uygun olursa tıpkı Kapadokya’daki gibi balon turlarına katılabilirsiniz ya da katılanları en azından seyredebilirsiniz. Biz hava durumdan dolayı bu şansı yakalayamasak da eminim ki güzel fotoğraf kareleri de ortaya çıkacaktır.

Çölün televizyonunu yani gökyüzünü seyret ve yıldızlar altında uyu

Bir düşünün ki; çöldesiniz ve önce gün batımına şahit olmuşsunuz, ardından harika Bedevi lezzetlerinden tatmışsınız ve gece bir örtü gibi kaplamış etrafınızı… Sağ sola dönüp baksanız da çok kişiyi göremiyorsunuz etrafınızda hatta dünyanın bu köşesinde canlılık belirtisi bile yok denecek kadar az. Şimdi sıra; üstünüze yanınızdaki en kalın kıyafetleri geçirip çöl kumlarına uzanmakta. Yani çölün televizyonunu seyretmekte… Pırıl pırıl yıldızları seyretmenin keyfini anlatmam o kadar zor ki… O saatlerde aklından birçok şey geçiyor, bir yandan da kayan yıldızlara heyecanlanıp hemen dileklerini diliyorsun…

wadi rum, kum kayağı, sandboarding, ürdün
Wadi Rum’da kum kayağı

Ek olarak; kum kayağı (sandboarding) yapmak da Wadi Rum da oldukça keyifli. Ancak eğer kendi malzemeleriniz ile gelemeyecekseniz; oteliniz ile önceden iletişime geçmenizi öneririm. Zira kayak malzemeleri kolaylıkla Wadi Rum’da bulunamamakta.

Çöl deneyimlerimden bazı anılar bu kadar, yani şimdilik demek istedim. Deneyimleme imkanı bulduğum günler, hayatıma dokunan en özel anlardan oldular. Neden diye sorarsanız; Nazlı’yı ve dünyayı biraz daha yakından tanıma fırsatı buldum, kendime ‘Nazlı kim? Dünya neden böyle? Sahi Mars’ta yaşam var mı? Dünyayı kurtarabilecek sevginin gücü hala geçerli mi?’ diye sordum defalarca, özgürlüğü doyumsuz yaşadım… Kendinize çölde daha fazla vakit ayırabilirseniz; bol bol meditasyon yapmadan da dönmeyin derim.

Sevgiyle kucaklıyorum,

Nazlı.

********************************************************

Sosyal Medya hesaplarımıtakip etmek ve diğer Ürdün, Fas  & Sahra Çölü yazılarımıokumak için aşağıdaki bağlantılı yazılara tıklayarak kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram

Twitter

Facebook

Wadi Rum Gezi Rehberi

Wadi Rum’da balon çadır oteli deneyim

Sahra Çölünde 1 Gece

Fas Gezi Rehberi

Fas Güvenli mi?

12 günlük Fas Gezisi Bütçe Rehberi ve Öneriler

No Comments

Post A Comment