wadi rum, ürdün, ay vadisi, rum vadisi, ürdün çöl

Bir Kızıl Düş Wadi Rum: Wadi Rum Gezi Rehberi

 Wadi Rum, Ürdün’ün en büyük çölü ve aynı zamanda dünyanın en sıra dışı çöllerinden bir tanesidir. Bu yazım; Wadi Rum’a gitmeden önce bilinmesi gereken notları içeren bir gezi rehberi niteliğinde. Wadi Rum ile ilgili diğer yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

2011 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan bir kızıl düştür  Wadi Rum. Rum Vadisi veya Ay Vadisi olarak da bilinir. Dünya’nın 7 yeni harikasından biri olan Petra’ya sadece 40 km uzaklıkta bulunması sebebiyle oldukça ilgi çekici olsa da kendi eşsiz doğası da buralara kadar gelmeye yeterli sebep. Yani en azından benim için öyleydi. Çöl hayatını ve göçebeliğe çocukluktan beri hep farklı bir ilgim olmuş ve bu yaşamları deneyimleme isteğinde bulunmuşumdur. Ne şanslıyım ki bu yaşımda iki kez bunları deneyimleme fırsatına sahip oldum. Fas Merzouga’daki Sahra Çölü hep bir hayaldi benim için, Wadi Rum Çölü ise gördüğüm – aynı zamanda dünyada görülebilinecek –  en sıra dışı yerlerden biri olarak unutulmaz anılarım arasında yerlerini aldılar. Gelin hep birlikte bu kızıl güzeli daha yakından tanıyalım…

Wadi Rum’un Tarihi ve Kültürü

Wadi Rum’un Unesco Kültür Mirasları Listesi’nde yer almasını kuşkusuz tarihi mirasları, kaya oymaları ve görkemli kum ve taş tepeleri etkili olmuştur. Hem bunlar hem de Petra, Akabe, Ölü Deniz, Kızıldeniz, Kudüs gibi turistik ve tatil mekanlarına yakınlığı ile de ilgi çekici bir hale gelmiş ve gezginlerin de en çok gitmeyi istediği yerler arasına girmiştir.

Kızıl güzel Wadi Rum topraklarından Nebatiler, Bizanslılar, Romalılar, Haçlı Orduları, Osmanlı geçmiş. Hemen hemen hepimizin bildiği bir isim de olan Arabistanlı Lawrence da bu topraklarda bulunmuş, hatta filmi de çekilmişti. Wadi Rum’da bizleri eşsiz bir göçebe Arap kabile kültürü ve dünyada eşi benzeri pek de olmayan bir ekosistem ile beraber tarihi yapılar karşılamakta.

Wadi Rum’da Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yapılar

ürdün, adi rum, ay vadisi, rum vadisi, ürdün çöl
Wadi Rum Görülmesi Gereken Tarihi Yapılar

Lawrence Spring, Bilgeliğin Yedi Sütunu (Seven Pillar of Wisdom), Khazali Kanyonu, Anfishiyyeh Yazıtarı, Barrah Kanyonu, Burdah Kaya Köprüsü,  Um Frouth Kaya Köprüsü,  Umm Sabata Sunset Sites, Sand Dunes, Nebati Tapınağı. Bu yapıların hepsi safari turlarda görülüyor. Gitmeden önce oteliniz ile ya da geldiğinizde Wadi Rum Village’te turlarınızı ayarlayabilirsiniz. Şöförünüzün mutlaka aynı dilden konuşup anlaşabildiğinize tura çıkmadan önce emin olun ki tarihi bilgilere kolaylıkla ulaşmış olabilin. Biz Türküz ya Arapça konuşuyoruz diye İngilizce bilmeyen bir şöför & rehber ile gezmek durumunda kaldık. Vücut dili ile anlaşmak zorunda kalınca ee haliyle eksik ve gergin bir tur gerçekleştirdik. Hepsi birer tecrübe ve bunları sizlere aktarmaktan büyük keyif alıyorum. Wadi Rum Visitor Center’a gelmeden sol tarafta Hicaz Demiryolu’nu da göreceksiniz, eğer ki ulaşım aracınız imkan verirse mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Biz taksi ile ulaşım sağladığımızdan dolayı sadece sallanan bayrağımız ile birlikte demiryolunu uzaktan seyredebildik.

Wadi Rum Nerede?

Haritada bakıldığında Petra’nın hemen altında dünyanın en farklı deneyimlerini yaşayabileyeceğimiz Ürdün’ün en büyük çöl bölgesidir Wadi Rum. Ürdün’ün güneyinde ve Akabe şehrinin doğusunda bulunmakla beraber Petra’ya çok yakın bir vadidir. Ben İsrail’den kara sınırı ile Ürdün’e giriş çıkış yaparak bu seyahatimi gerçekleştirdim.

Wadi Rum’a Nasıl Gidilir? Wadi Rum’a Kolay Ulaşım Nasıl Sağlanır?

ürdün, wadi rum, ay vadisi, ulaşım, rum vadisi
Wadi Rum Ulaşım / Jeep Safari

 Bu sene planlarımdan biri olmasa da görmeyi çok istediğim yerlerden bir tanesiydi İsrail. İstanbul’dan Ürdün’e direkt uçuşlar da pahalı olunca; canım arkadaşım Duygu ile ‘Neden İsrail & Ürdün seyahati yapmıyoruz ki?’ dedik ve yola koyulduk. Pegasus kampanyasında 500 TL gibi bir fiyata Tel Aviv gidiş dönüş bileti satın alarak bu seyahatimizi gerçekleştirdik. İsrail’in güney şehri Eilat’tan Ürdün’ün Wadi Rum’a yakın turistik şehri Akabe’ye geçiş yaptık. Ancak Ürdün’de kuzeyden güneye inmek isterseniz; Kudüs’ten Amman’a da geçiş yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz.

İsrail ve Ürdün geçişlerini ve gezi rotanız için tüm bilgileri ayrıca bir yazıda toparlayacağım.

İstanbul’dan Pegasus ile Ankara veya Antalya aktarmalı olarak sadece Amman’a uçabilirsiniz. Amman’dan sonra Ölü Deniz – Petra  (Wadi Musa) ve Wadi Rum rotasını izleyebilirsiniz.

İstanbul’dan Türk Hava Yolları ve Ürdün Hava Yolları (Royal Jordanian) ile de Akabe’ye aktarmasız ya da Amman üzerinden aktarmalı bir şekilde uçabilirsiniz. Akabe’den bir saatten daha az bir süre sonra Wadi Rum’a ulaşabiliniyor. Aynı zamanda; yine bu hava yolları ile de direk Amman’a ulaşıp ülkenin kuzeyinden güneye inen gezi rotasını (Amman – Ölü Deniz – Petra – Wadi Rum) izleyebilirsiniz.

Biz İsrail sınırdından sonra Ürdün sınır kapısı olan South Wadi Araba Border’dan giriş yaptık. Akabe merkeze çok yakın (taksi ile 11 jod. mesafelikte). Buradan taksiye bindik ve 37,5 jod. (şu günlerde 1 jod 7,5 TL) ödeyerek Wadi Rum Visitor Center’a ulaştık.

Akabe – Wadi Rum Visitor Center arası 60 km. (50-60 dk.)

Amman – Wadi Rum Visitor Center arası 310 km. (ortalama 4 saat) (37,5 jod)

Dead Sea (Ölü Deniz) – Wadi Rum Visitor Center arası 360 km. (ortalama 4.5 – 5 saat)

Petra – Wadi Rum Visitor Center arası 120 km. (ortalama 1 saat 40 dk.)

Amman –  Ölü Deniz arası 60 km. (50 – 60 dk.)

Amman – Petra arası 230 km. (ortalama 3 saat)

Ölü Deniz – Petra arası 180 km. (ortalama 2 saat 20 dk.)

Akabe – Petra arası 140 km (1.5 – 2 saat) (53 jod)

Amman – Akabe arası 60 km. (50-60 dk.) (106,5 jod)

Wadi Rum Visitor Center & Wadi Rum Village

ürdün çöl, wadi rum, ay vadisi, rum vadisi
Wadi Rum’da gün batımına doğru serinleyen hava

Wadi Rum yolunda öncelikle bayrağımızın asılı olduğu Hicaz Demir Yolu, sonrasında Wadi Rum Visitor Center ve daha sonrasında ise Wadi Rum Village görülmekte. Wadi Rum Visitor Center giriş ücreti 5 JD. Malesef ki bu tutarı, nereye giderseniz gidin, nerede konaklarsanız konaklayın ödemek zorundasınız. Bir nevi ayak bastı parası.

Ürdün’de Petra ve Wadi Rum oldukça turistik olunca tüm işlerin tek bir yerde toplanıldığı merkezler kurulmuş. Öyle büyük ve gelişmiş bir merkez beklemeyin tabi burayı. Sonuçta hemen yanı başınız çöl veya dünyanın yeni 7 harikasından biri olan en eski yerleşim yerlerinden biri… Wadi Rum Village; konaklamaların, çeşitli turların, ulaşımların sağlandığı tuvalet ve ücretsiz wi-fi bulunan bir turistik merkez olarak düşünebilirsiniz. Genellikle oteller buradan sizi ücretsiz veya ufak bir ücret karşılığında karşılamaya gelmekte. Bizim otelimiz ücretsiz olarak karşıladı ve safari turumuzu da buradan ayarladık. Tur içeriğini ve fiyatlarını iyice araştırmanızı tavsiye ederim. Turları paylaşımlı tercih edebilir ve oteliniz ile gelmeden önce haberleşebilirsiniz. Wadi Rum’a ‘Amaaaan bir daha mı geleceğim.’ diye diye kazıklanabilirsiniz. Aman diyim bu ülke gerçekten çok pahalı.

Wadi Rum’da ne kadar kalmalı?

ürdün, wadi rum, ay vadisi, rum vadisi, bedevi kamp
Wadi Rum’un Bahtsız Bedevisi

Wadi Rum’da ne kadar kalmalı sorusuna en iyi cevabı aslında siz verebilirsiniz. Tamamen beklentilerinize bağlı bir konu. Biz 24 saatten biraz fazla kaldık. Bu saatlere gün doğumu ve gün batımı seyri, jeep safari ve balon otelde konaklarken Bedevi eğlencesi ile yıldızlar altında uyuma deneyimlerini yaşadık. Bence yeterli bir süre ama tabi içinde bulunduğunuz zaman ve isteklerinize göre değişiklik gösterebilir kalış süreniz. Meditasyon, tırmanış, yoga vb. aktiviteler ile Wadi Rum’da kalış sürenizi dilediğinizce uzatabilirsiniz. Mesela bir sonraki çöl deneyimimde yoga ve meditasyon yapmak için kendime ayrıca zaman ayırmak için söz verdim.

Wadi Rum’a Ne Zaman Gidilir?

Ürdün’de düşük sezon aşırı sıcaklardan dolayı; haziran, temmuz ve ağustos ayları.

Ürdün’de yüksek sezon; ılık günler ve serin geceler sebebiyle mart, nisan ve mayıs aylarıdır. Özellikle nisan ayında ülkeyi kaplayan kır çiçekleri burada da görülmeye değer.

Ürdün’de ara sezon ise eylül ayından marta kadar geçerli. Kasım ayından marta kadar yağışlar hakim olabiliyor.

Wadi Rum’a ne zaman gitmeli derseniz bana göre ilkbahar ve sonbahar ayları. Ne yapmak istediğinize bağlı olarak gideceğiniz aya kendiniz karar verin derim. Mesele Ürdün’de deniz tatili yapmak isterseniz mayıs ayı harika olur. Dağlara tepelere tırmanmalı bir seyahat istiyorsanız da mesela nisan, kasım ayları. Biz kasım ayında gittik ve Wadi Rum’da yoğun yağışa denk geldik. Eğer ki fırsatım olsaydı gideceğim ay yani gözde ayım Wadi Rum için nisan ayı. 🙂

Wadi Rum’da Konaklama ve Yemek

wadi rum, rum vadisi, ay vadisi, ürdün çöl, bedevi kampı
Wadi Rum Lüks Bedevi Kampı

Wadi Rum’da her bütçeye her tarza uygun konaklama seçeneği bulmak mümkün. İsrail ve Ürdün’ü kapsayan geniş bir alanda seyahatimizi gerçekleştirdiğimizden dolayı diğer şehirlerdeki konaklamalarımızda ekonomik terciherde bulunduk. Ancak sadece bir gün kaldığımız Wadi Rum’da biraz daha farklı bir deneyim yaşamak istedik. Bundan dolayı burada lüks konaklamayı tercih ettik. booking.com’dan yaptığımız rezervasyon ile Memories Aicha Luxury Camp’de konakladık. Tüm detayların düşünüldüğü ve balon tarzında odaların bulunduğu lüks kamp alanıydı burası. Çok keyif aldığımız bir çöl deneyimiydi bizim için.

Wadi Rum’da balon çadır otelinde konaklama deneyimimi anlattığım yazımı okumak için buraya tıklayarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Wadi Rum Night Luxury Camp, Desert Planet Camp,
Hasan Zawaideh Camp ve Mezayen Rum Camp  de benzer tarzda balon odaların mevcut olduğu diğer Wadi Rum otellerinden.  Ancak bizim konakladığımız otelin konumu ve otelin taş tepelerinin arasında rüzgarsız alanda bulunmasından dolayı daha öncelikli konaklama önerimdir. Bu oteller dışındakilerin hepsi birbirine benzemekte. Bunda dolayı konuk yorumları ve fiyatı baz aldığımda Khaled’s Camp, Wadi Rum Green Desert, Martian Camp, Jamal Rum Camp, Arabian Nights, Beyond Wadi Rum Camp, Wadi Rum Dream Camp ve Wadi Rum Moon Light Camp tercih edilebilir diğer uygun fiyatlı Wadi Rum otellerinden.

Konaklamalarda genellikle kahvaltı dahil olup akşam yemeği dahil olmamakta. Konaklanılan otellerde uygun bir ücret karşılığında genellikle bu hizmet de ayrıca verilmekte. Seyahate çıkmadan önce hem Wadi Rum Visitor Center’dan ulaşım hem de akşam yemeğini otel ile görüşmenizi öneririm. Hatta gitmeden katılmak istediğiniz jeep safari gibi aktiviteleri de konuşup anlaşabilirsiniz. Türk olduğunuzu söyleyemeyi ve pazarlık yapmayı unutmayın. 🙂

Her ne kadar bize yakın lezzetler gibi gelse de farklı tarzlardaki sunum ve yemekleri ile Bedevi kültürünü en yakın konaklayacağınız otellerde deneyimleyeceğinize eminim.

Eğer buraya tıklayarak bu link üzerinden konaklama rezervasyonunuzu gerçekleştirirseniz; seyahatinizden sonra booking.com‘a kayıtlı olan kartınıza 15 USD tutarında bir ödeme yapılarak indirim kazanmış oluyorsunuz. Hem ben hem de sizlerin kazanacağı bir sistem bu. Booking’in bizlere sağladığı en keyifli avantajı da diyebilirim.

Wadi Rum Hava Durumu ve Giyim

‘Wadi Rum’da ne giyinmeli, yanımıza giderken ne götürmeli, ekstra eşyalara ihtiyacımız olur mu?’ gibi sorularına da detaylıca değinmek istiyorum. Zira unutulmaz seyahatlerinizden birini gerçekleştirirken pek az sorunla karşılaşmanız tek temennim. Wadi Rum kum tepelerinde terlik, sandalet gibi ayakkabılar ile yürümek pek mümkün değil. Bunların yerine bot veya yüksek bilekli bir spor ayakkabı tercih edebilirsiniz. Ancak bana kalırsa en keyifli ve rahat olanı çıplak ayak ile kum tepelerinde inip çıkıp, koşturup durmak. Çölün taş ve kayalık kısımlarında ise tabanı kaymayan bir spor ayakkabı işinizi görecektir. Gündüzleri sıcak olmasına karşı akşamları oldukça serin olduğundan mevsim ne olursa olsun mutlaka kalın bir şeyler de yanınıza almanızı tavsiye ederim. Ben yün çorap, termal üst ve otelimizin ince düşüncesi olan yün paltoyu üzerime geçirerek rahat bir gece geçirdim. Çölün televizyonunu izlemekten yani gece yıldızlar altında uyumaktan mahrum kalmak istemiyor ya da ‘Altı üstü bir iki gün kalacağım, en az sorunla dönmek istiyorum.’ Diyorsanız; bu önerilerime mutlaka kulak verin derim.

Bonus: Wadi Rum film önerileri

WadiRum’da çekilen filmler

Wadi Rum’da çekilen ve gitmek için içinizi kıpır kıpır edecek film önerilerimi de yazıma bonus olarak ekliyorum.

Lawrence of Arabia
Rogue One: A Star Wars Story
Theeb
The Last Days on Mars
The Martian
Transformers: Revenge of the Fallen
May in the
summer

Sevgiyle kucaklıyorum,

Nazlı.

********************************************************

Sosyal Medya hesaplarımı takip etmek ve diğer Ürdün, Fas  & Sahra Çölü yazılarımı okumak için aşağıdaki bağlantılı yazılara tıklayarak kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram

Twitter

Facebook

Wadi Rum’da balon çadır oteli deneyimi

Sahra Çölünde 1 Gece

Fas Gezi Rehberi

Fas Güvenli mi?

12 günlük Fas Gezisi Bütçe Rehberi ve Öneriler

2 Comments
 • Korhan
  Posted at 15:22h, 10 Mart Cevapla

  Uçak biletini ne kadar uygun almışsınız!!! Ne zaman almıştınız? Tam da gitmek istiyorduk çok güzel oldu. Yine Harika bir yazı elinize sağlık

  • kartpostalanilarim
   Posted at 20:23h, 17 Mart Cevapla

   3 ay önce Pegasus kampanyasından almıştım. Şu an o kadar uygun biletler malesef bulmak zor oluyor tabi ama yine de önceden plan yaparak gezi bütçesini düşürmek mümkün.
   Beğeniz için çok teşekkür ederim. Sorularınız olursa; yorum yazabilirsiniz. Böylece ben de yazılarımı güncelleyerek sizlere daha çok yardımcı olabilirim.
   Sevgiler. 🙂

Post A Comment