mostar, yeme içme, sahan, gezi rehberi, bosna hersek

Mostar’da Yeme İçme Rehberi

Mostar’da yeme içme meselesi için Saraybosna yeme içme rehberi yazımı da okumanızı tavsiye ederim. Tıpkı Saraybosna’daki gibi Mostar’da da bizlere benzer lezzetler ve isimler görülüyor. Mostar topraklarında geçmişte yaşayan Türkler, Avusturyalılar ve Macarlar şehrin yemek kültürünü de etkilemiş durumda.

Balkan ülkelerinin genelinde doğa muhteşem. Hep de duyarız ya… Hala doğalarını korurlar, doğal yem ve beslenmeye devam ederler, etleri çok lezzetli ve ucuzdur. İşte hep bu duyduğumuz bilgiler doğru. Yani en azından Bosna Hersek’te benim gördüğüm şehirlerden Saraybosna ve Mostar için hala geçerli.

Boşnak mutfağı benim için en risksiz yemek kültürlerinden. Et konusundaki mızmızlığım, kokuya karşı hassasiyetim ve çok çeşitli beslenmeyi (et-salata-sebze-hamur işi birlikte) seven biri olmam sebepleriyle pek rahat ettim Mostar’da. Iıı şey bir de yemekler oldukça ucuz. Diğer birçok Avrupa şehrinde olduğu verdiğiniz paralar içinize oturmuyor. Bazı Avrupa şehirlerinde verdiğimiz su parasına buralarda karın doyabiliyor.

mostar, yeme içme rehberi, mostar köprüsü Mostar yeme içme listesi

Mostar’da sık sık görebileceğiniz ve yemeniz / içmeniz gereken bazı yiyecek ve içecekleri kendi dillerindeki karşılıklarıyla aşağıya ekliyorum. İnanın bana bu topraklarda işinize yarayacak bir bilgi. 🙂

Bürek / Pite: Boşnak böreği /Pita

Cevapi: Köfte (İnegöl, Tekirdağ köftemize benzer)

Begova Supa: Bey Çorbası (maydonozlu sebzeli tavuk çorbası)

Filovana Paprike: Biber Dolması

Teletina: Dana eti külbastı

Bosanski Lonac: Yahni

Sahan: Karışık dolma yemeği

Bosanski Lonac: Etli sebzeli Boşnak yahnisi

Şopska: Peynirli çoban salata

Ribitsa: Boşnak mantısı

Soka: Biber turşusu

Jogurt: Yoğurt

Kajmak: Kaymak (bizdeki süzme yoğurt-kaymak karışımı)

Trilece: Trileçe

Kaymaçina: Krem karamel (Boşnak usulü)

Dudove: Şekerpare tatlısı (Boşnak usulü)

Mostarsko Pivo: Mostar Birası

Rakija: Rakımızın benzeri

Bosanska kafa: Boşnak kahvesi (Türk kahvesi benzeri)

Caj: Çay

Mostar’da Restoran Önerileri

Mostar, restoran labirint, boşnak kahvesi, gezi rehberi, saraybosna Mostar Restoran Labirint – Boşnak Kahvesi

Restaurant Labirint: Yemeklerinin tadına bakamasam da harika manzarasına karşı bir kahve keyfi yaptım. Kesinlikle gitmenizi öneririm. Kasım ayında havanın muhteşemliğini fırsat bildim, Neretva Nehri’ne karşı dönmüşüm, almışım elime kahvemi, yüzümü çevirmişim güneşe, göz ucuyla da hep Mostar Köprüsü’ne bakıyorum…Kulağa hoş geliyor, değil mi? Yiyecek ve içecek menüsü epey geniş, alkollü içecekleri de bulunuyor.

Mostar Köprüsü’nden geçtiğinizde biraz ilerleyince hemen solda göreceksiniz. Bu arada arkamda Mostar Köprüsü’nün yer aldığı Mostar yazılarımdaki fotoğrafların çoğunluğu buradan. 🙂

mostar, restaurant labirint, mostar köprüsü, gezi rehberi Mostar Labirint’ten manzara

Divan: Eski şehirde Mostar köprüsüne giderken sağda bulunuyor. Neretva Nehri kıyısında olduğundan konumuyla keyifli bir yer. Tıpkı Sadrvan’daki gibi Divan’a gelirseniz; iki kişilik karışık yemek tabağını öneririm. Günü birlik kaçamak yaptığımdan ev yapımı şaraplarını deneyemedim ama benim aklımda kaldım. Gidenler varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Haftanın her günü 09:00 ile 23:45 arası açık.

Sadrvan: Dışardan baktığınızda bile turistik bir yer olduğunu hemen anlıyorsunuz. Girişinde eski Türk kıyafetleri giyimli beyler, bayanlar sizi karşılıyor. Eski çarşıdan Mostar Köprüsü’ne gelmeden hemen sağda bulunuyor. Buraya gelirseniz; iki kişilik karışık yemek tabağını sipariş etmenizi tavsiye ederim.

Haftanın her günü 09:00 ile 17:00 arası açık.

Sadrvan, mostar, restoran, ne yemeli, boşnak yemek Mostar Restoran Önerileri / Sadrvan

Restoran Hindi Han: Bir yandan şırıl şırıl su aksın, bir yandan harika manzarası olsun, ee yemekleri de lezzetli ve doyurucu olsun derseniz kesinlikle öneririm. Yemeklerini denemedim ancak kötü olabileceğini hiç düşünmüyorum. Olsa olsa servis kötü olabilir. 🙂

Haftanın her günü 09:00 ile 00:00 arası açık.

Pablo’s Resturant & Club: Mostar eski çarşıdan bir tık uzakta olan Pablo’s, Akdeniz lezzetlerini tadabileceğiniz modern tarzda bir restoran. Mostar’da konaklayanlar için; güzel bir akşam yemeği burada yenebilir.

Cuma ve cumartesi günleri 03:00’a kadar diğer günler ise 00:00’a kadar açık. Pazar günleri sadece kapalı.

mostar restoran, mostar foof house, rehber Mostar Restoran Önerileri – Food House

Food House Restaurant & Bar: Eski çarşıdan Mostar Köprüsü’ne henüz gelmeden Türk Hamamı’nın bulunduğu sokağa girmeden önce Food House’u görebilirsiniz. Yemeli içmeli geniş bir menüsü bulunuyor. Fiyatlar, Mostar için ortalama, çoğumuz için uygun fiyatlarda. Bira ve rakija gibi birçok alkollü içecek de mevcut.

Haftanın her günü 08:00 ile 23:00 arası açık.

National Restaurant Cevabdzinica Tima – Irma: Tima Irma Köprüsü’nü geçtikten sonra minnoş bir yerde doyasıya yemek yemek isteyenler için güzel bir restoran. Ucuz ucuz, bol bol yemeler.

Haftanın her günü 09:00 ile 23:00 arası açık.

Mostarsko Pivo, mostar birası, mostar köprüsü, boşnak birası Mostarsko Pivo – Mostar Birası

Restoran Lagero: Mostar Köprüsü ve Neretva Nehri manzarılı bir restoranda yemek yemek veya içeceğinizi yudumlamak burada çok keyifli. Hava güzel ise balkon kenarında yerinizi hemen kapın.

Haftanın her günü 09:00 ile 00:00 arası açık.

Önerilerim dışında daha birçok yer bulunuyor. Benim listeme uymak zorunda değilsiniz. Mostar size lezzet ve fiyatlar açısından çok şaşırtmayacaktır. Birbirine yakın fiyatlarda benzer lezzetler ile karşılaşaksınız. Sadece ne tarz bir yerde ne yemek istediğinize karar verin.

Kocaman sevgiler,

Nazlı.

************************************************************************

Sosyal Medya hesaplarımı takip etmek ve diğer Bosna Hersek ile ilgili yazılarımı okumak için aşağıdaki bağlantılı yazılara tıklayarak kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram

Twitter

Facebook

Mostar Gezi Rehberi

Mostar Gezilecek ve Görülecek Yerler

Saraybosna Gezi Rehberi

Saraybosna Gezilecek ve Görülecek Rehberi

Saraybosna Yeme İçme Rehberi

3 Comments
 • özgür özdemir
  Posted at 12:51h, 22 Aralık Cevapla

  Yemekler hem güzel hem de ucuz bir gezgin daha ne ister ki 🙂

  • kartpostalanilarim
   Posted at 01:32h, 26 Aralık Cevapla

   Aynen öyle daha ne isteriz ki 🙂

 • Semih
  Posted at 19:16h, 26 Mayıs Cevapla

  Saraybosna ve Mostar yazıların çok başarılı

Post A Comment