Mostar Köprüsü, mostar gezi, mostar gezilecek yerler, saraybosnadan mostara tren

Mostar Gezilecek ve Görülecek Yerler

Mostar’a şiddetle tren ile ulaşım sağlamanızı öneriyorum. Çünkü hem konforlu hem de yolculuk süresince harika manzaralar karşılaşmış olacaksınız. Tren istasyonundan çıkınca eski şehir merkezine nasıl ne ile gidebilirim diye sorup soruşturacağınıza eminim. Benim gibi yardımcı olabilecek birini bulamamanız da muhtemel. Kabaca tabir etmek gerekirse; tren istasyonundan çıktıktan sonra dümdüz yürüyün, karşınıza çıkan köprüden de geçin. Eski şehir merkezine ulaşmak için tabelaların göstereceği yerden sola dönüp yürümeye devam edin. İşte geldiniz bile. Şimdi sıra sabah saatlerindeki Mostar sakinliğinin keyfini çıkarma vakti.

Mostar çarşı, gezilecek yerler, mostar köprüsü, mostar bakırcılar çarşısı Mostar çarşı

Sadece Mostar köprüsü ve çevresinin doğal güzelliği için bile Mostar’a gelinir. İyi ki de Saraybosna’dan Mostar’a günübirlik kaçamak yapmışım diyorum. Mostar’da eski çarşının ve Mostar Köprüsü’nün etrafında gezinip duracaksınız. Mostar’da gezilecek yerler hep birbirine yakın minnoş yerler olduğundan gezinizi günübirlik yapabilirsiniz. Balkan ülkeleri genellikle şehirlerde yeteri kadar gezinip, yakınlardaki diğer ülke veya şehirler gezinmek istenildiğinden gezilecek ve görülecek yerleri çok abartmadan yazdım.

Eski şehir merkezinde birçok turist bilgilendirme merkezi bulunuyor. Buradan hemen bir harita kapın ve gezinizi akışına bırakın. Ee bir de bu yazımı kendinize rehber edinin. 🙂

Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü, mostar gezi, mostar gezilecek yerler Mostar Köprüsü

Tabelalarda, haritalarda göreceğiniz ismiyle Stari Most yani Mostar Köprüsü, Osmanlı dönemli inşa edilen tarihi bir köprü. Mostar Köprüsü, Mostar’ın simgesidir. Mimar Sinan’ın öğrencisi Hayreddin’e 1566 yılında Kanuni sultan Süleyman tarafından yaptırılmış. Ancak gördüğümüz köprünün bu hali, 1566 yılında yapılmış olan köprü ne yazık ki değil. Mostar Köprüsü, Neretva Nehri üzerinde yapılmış olan bu Osmanlı köprüsü, Boşnak ve Hırvatları birbirine bağlamakta. 1993 yılında Bosna Hersek’te yaşanan iç savaşta, Mostar Köprüsü Sırplar tarafından saldırıya uğrayıp ve Hırvatlar tarafından bombalanmış. Sonuç olarak; tam 427 yıl ayakta kalan koca tarihi köprü, Neretva Nehri sularına gömülmüştü. Bu olay çok şey anlatıyordu aslında. Oysa ki; kim olursa olsun masum insanların ölmesi veya ırkçılık kabul edilir bir şey değildi! Türkiye ve UNESCO gibi destekçileri sayesinde 1997’de yeni köprü çalışmalarına başlanmış. Şu an gördüğümüz haliyle Mostar Köprüsü, 2004 yılında açılış. Mostar Köprüsü aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta.

Mostarlı gençlerin köprüden atlama gelenekleri bulunuyor. Mostar Köprüsü geleneği, sporcuların atlama platformu olarak kullanılmasının yanında nişanlı Mostar erkeklerinin düğün öncesi cesaretlerini kanıtlama amacıyla atlamalarıdır Savaşta köprü yıkıldığında bu geleneklerine ara vermiş olsalar da ilk günden beri gerçekleştirilmekte.

Bakırcılar Çarşısı

Mostar Bakırcılar Çarşısı, mostar gezi, mostar köprüsü, mostar kuca Mostar Bakırcılar Çarşısı

Türkiye’den alışık olduğumuz ve bir gün önce Saraybosna’da da Bakırcılar Çarşısı’nda gezindiğim için benim için hızlı bir yürüyüşten ibaret oldu. Ama yine de Mostar’da da Bakırcılar Çarşısı’ndaki bakır işleme seslerini dinlemeden geçemedim. Sizleri bilmiyorum ama bakır işleme sesi bana çok keyif veriyor. Hediyelik eşya olarak buradan bakır kahve takımı alınabilir.

Karagöz Bey Cami

Mostar, Karagöz Bey Cami, mostar gezi, mostar köprüsü Mostar Karagöz Bey Cami

Karagöz Bey Cami, 1557 yılında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Mostar’daki birçok yapı gibi 2. Dünya Savaşı’nda neredeyse tamamı zarar görmüş. Cami tekrardan yapıldıktan sonra günümüzde haliyle ziyaretçileri açılmış.

Köski Mehmet Paşa Cami

Köski Mehmet Paşa Cami, mostar, gezi rehberi Köski Mehmet Paşa Cami girişi

 

Köski Mehmet Paşa Cami, mostar gezi, mostar köprüsü Köski Mehmet Paşa Cami

Yapımı 1618 yılında tamamlanan Köşki Mehmet Paşa Cami (Koski MehmedPpasha’s Mosque), Mostar’ın ikinci büyük camisi olarak tanınır. Mostar Köprüsü’nden geçip eski çarşının içinden dümdüz ilerlediğinizde solda karşınıza çıkacaktır. Köşki Mehmet Paşa Cami de tıpkı Karagöz Bey Cami gibi savaştan dolayı zarar gördüğü için camiyi, yenilenmiş haliyle görebilmekteyiz.

Hamam Müzesi

mostar hamam müzesi, mostar gezi, mostar köprüsü, türk evleri Mostar Hamam Müzesi

Klasik Osmanlı tarzında inşa edilmiş Hamam Müzesi (Turkish Bath), Türk kültürünü yansıtan yapılardan biridir. 17. yüzyılın başında inşa edilen müze, Mostar Köprüsü’ne henüz gelmeden hemen sol arada bulunuyor. Mostar Hamam Müzesi, pazartesi günleri hariç hergün 10:00 ile 18:00 saatleri arasında açık.

Saat Kulesi

Mostar Saat Kulesi, sahat kula, mostar köprüsü, gezi rehberi Mostar Saat Kulesi

Saat Müzesi ‘nin (Clock Tower), Boşnakça  karşılığı Sahat Kula, Mostar Köprüsü’nü geçtikten sonra yan sokaktaki yokuşlu merdivenin orada Saat Kulesi’ni hemen görebilirsiniz.

Hersek Tarih Müzesi

Hersek Tarih Müzesi, mostar, mostar köprüsü, mostar kuca Hersek Tarih Müzesi

Hersek Tarih Müzesi (Museum of Herzegovina), Boşnakça Muzej Hercegovine, 1950 yılında kurulmuş. Müze adından da anlaşılacağı gibi; Mostar ve Hersek’in zengin tarihi mirasını toplama, koruma ve yaşatma amacıyla kurulmuş. Müzede tarihi objeler, belgeler, fotoğrafların bulunduğu sergi salonu bulunduğu gibi bir de kütüphane bulunuyor. Her zaman; kütüphane görünce bulunduğum bölgeye daha bir saygı duyuyorum. Müzenin, Dzemal Bijedic Anıt Evi, Svetozar Corovic Anıt Evi ve Tara Kulesi (Museum Old Bridge) olmak üzere üç tane bölümü bulunuyor. Yazdığım notları kaybettiğimden fiyatını tam olarak hatırlamıyorum ancak minnoş tutarda bir giriş ücreti bulunuyor. Saat Kulesi’nin çaprazında Hersek Tarih Müzesi’nin tabelasını görebilirsiniz. Tabelalı kapıdan içeri girdiğinizde hemen sizi karşılamaya geleceklerdir.

Mostar Türk Evleri

Mostar’da ziyarete açık 3 adet önemli Türk Evi bulunuyor. Bunlar; Biscevica Evi, Kaytaz Evi ve Müslüm Bey Konağı. Evleri detaylandırarak aşağıya ekliyorum.

Biscevica Evi

Biscevica Evi, mostar, mostar köprüsü, mostar gezi rehberi Mostar Biscevica Evi

Biscevica Evi (Boşnakça: Biscevica Kuca), Türk Evi olarak da bilinir. Dış kapıyı açtığınızda hoş bir avlu sizi karşılıyor. Türk Evi’nin içerisini gezmek isteyenler ufacık tefecik bir ücret verip gezebilirler. Ben bilmediğim sokaklara dalarak zaman geçirmek ve havanın kasım ayında güzel oluşunun avantajını nehir kenarında keyfe dönüştürmek istediğimden içerisini gezmedim. Ama kısa sürede gezilebilecek bir ev. Özellikle evin konumu hayranlık yaratıyor. İçerisinden daha da güzel görüneceğine eminim. Giriş ücreti 4KM (2 Eur).

Kaytaz Evi

Mostar Kaytaz Evi, mostar gezi, mostar türk evleri, Biscevica evi Mostar Kaytaz Evi

Kaytaz Evi’ne (Boşnakça: Kajtazova Kuca) (Kajtaz House), Türk Evi, Osmanlı Evi ya da Anadolu Evi de deniyor. 17. yüzyıldan günümüze kalan yapılardan biridir. Taştan yapılmış ii katlı tipik bir tarihi Türk evi. Ev baştan aşağı bizim eski kültürümüzdeki gibi döşenmiş ve o haliyle de hala sergilenmekte. Birçok yer gibi Müslüman mahallesinde bulunuyor. Yani Mostar Köprüsü’nü geçtikten sonra ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti 4KM (2 Eur).

Müslüm Bey Konağı

Mostar konaklama, gezilecek yerler, mostar köprüsü, Müslüm Bey Konağı Mostar Müslüm Bey Konağı

Müslüm Bey Konağı (Boşnakça: Muslibegovića kuća), hem müze olarak gezebileceğiniz hem de konaklayabileceğiniz bir konak. Tipik bir Türk Evi. Müslüm Bey Konağı’nın tarihi 17. yüzyılın sonlarına dayanmakta. Konağın müze kısmını gezmek isterseniz 4KM (2 Eur) vermeniz gerekiyor.

Mostar’a ben günübirlik gittiğim için çılgınlar gibi gezmedim. Ama Mostar’ın tadını fazlasıyla çıkarabildim. Sizin daha fazla vaktiniz var ise gezilebilecek ve görülecek diğer yerleri sizler için yazıma ekliyorum.

Şeyh Mahmud Baba Türbesi, mostar gezi, mostar evliya, mostar köprüsü Şeyh Mahmud Baba Türbesi

Blagay Tekkesi (şehir merkezinden 13 km uzaklıkta), Şeyh Mahmud Baba Türbesi – İslam Kültür Merkezi, Partizan Abidesi, Eğri Köprü (Kriva Cuprija Bridge), Katolik Kilise, Nasuh Paşa Cami, Nişancı Kulesi,…

 

Kocaman sevgiler,

Nazlı.

**********************************************************************************************************

Sosyal Medya hesaplarımı takip etmek ve diğer Bosna Hersek ile ilgili yazılarımı okumak için aşağıdaki bağlantılı yazılara tıklayarak kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram

Twitter

Facebook

Mostar Gezi Rehberi

Mostar Yeme ve İçme Rehberi

Saraybosna Gezi Rehberi

Saraybosna Gezilecek ve Görülecek Rehberi

Saraybosna Yeme İçme Rehberi

No Comments

Post A Comment