DİLLER VE DİNLER ŞEHRİ MARDİN 1: Mardin Gezi Rehberi

Mardin’i tanımlamak istediğimde birçok kelime grubu aklıma geliyor. Biraz düşünüyorum ve ben Mardin’e en çok ‘diller ve dinler şehri’ tanımlamasını yakıştırıyorum. Tarih boyunca dil ve din fark etmeksizin herkesi kucaklamış bir şehir, Mardin. Yaşadığımız dönemde her ne kadar yaralar almış olsalar da tarihi geçmişlerindeki birbirlerine olan hoşgörü hala devam etmekte. Tıpkı Kudüs ve Saraybosna gibi… Bunun en güzel kanıtı da; bir camiden çıktıktan hemen sonraki sokaklarda başka dini mekanlarla karşılaşmamız ya da ezan ve çan seslerinin birbirine karışması olsa gerek.

Mardin geziniz boyunca size rehberlik yapacağına inandığım bu yazımda genel olarak tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mardin’e Ulaşım

Biz Pegasus ile İstanbul’dan Mardin’e gelip, Anadolu Jet ile Diyarbakır’dan İstanbul’a dönüş yaptık. İstanbul’dan Mardin’e uçak ile seyahat yaklaşık 2 saat sürüyor. İzmir ve Ankara’dan da Mardin’e direk uçuşlar bulunuyor. Çevre şehirlerden ise kara yolları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Mardin’de Ulaşım

mardinde ulaşım, mardin dolmuş, mardin minibüs, ulaşım rehberi Mardin’de ulaşım

Havalimanında Budget, Avis, Enterprise gibi araç kiralama şirketlerinin ofisleri bulunuyor. İnternetten rezervasyon yapmak istediğimizde hiç araç kalmamasına rağmen; burada tam da istediğimiz gibi araç bulabildik. Enterprise’tan çok az yakan, otomatik kırmızı bir Opel Astra’yı yaklaşık 80 TL’e kiraladık. ‘Nasıl bir araç istiyorsunuz?’ sorusuna tek cevabımız ‘En ucuzu ve en az yakanı!’ olsa da tabi içimizden ‘Umarım küçük araç olur da Mardin ve Diyarbakır’ın daracık sokaklarında fırfır gezeriz.’ diyorduk. Eski Mardin’de kalacağımız ve hava yağışlı olduğu için buna dikkat ettik. Buarada bütün şirketlerden fiyat almanızı öneririm. Biz araç kiralarken şirketler arasında epey fiyat farkı vardı. Bunun dışında şehir merkezinden de kiralama yapabilirsiniz. Ancak araç kiralamaya karar verdiyseniz havalimanından yapıp rahat edin derim.

Mardin merkez (Eski Mardin) ile Mardin Havalimanı arasında yaklaşık 17 km. (15 – 20 dakikalık bir mesafe) bulunuyor. Mardin merkez ile Mardin Otogarı arasında ise yaklaşık 26 km. Havalimanından ve otogardan dolmuşlar ile 3-4 TL gibi bir fiyata Eski Mardin’e geçebiliniyor.

Eski Mardin’de her yer birbirine yakın. Konaklayacağımız otel Zinciriye Hotel de Eski Mardin’de olunca biz şehir merkezinde araca hiç ihtiyaç duymadık. Şehir merkezine girişte yol ikiye ayrılıyor. Soldan devam edip, 4. Mardin Bienali mekanlarından Mor Efrem Manastırı’nı geçerek yola devam ederseniz; tam da şehrin tepesine aracınızı park etmiş olursunuz. Zinciriye Medresesi’nin tam önü, otelimizin de tam arkası. Böylece de bir sokak aşağı doğru inince eski şehir merkezinin ana caddesine ulaşmış oluyorsunuz. Bu yerel bilgiyi de araç kiralarken bize epey yardımı dokunan Enterprise çalışanı vermişti. Buradan teşekkür ederim, bize epey rahat ettirdi. Yoksa bu sokağa dönsek bile ‘Bu yol oraya çıkmaz.’ diyip kesin geri dönerdik. Buarada aşağı doğru iniş yok, buaradan çıkmak isterseniz; geldiğiniz yoldan geri dönmeniz gerekiyor.

Mardin Çevresi Ulaşım

mardin, midyat, elbeğendi köyü, kafro köyü, mardin ulaşım Mardin çevresi – Elbeğendi Köyü

‘Mardin’de az vaktimiz var. Eski Mardin’i gezeyim ee bir de Midyat’a gidip gelebileyim.’ derseniz araç kiralamanıza gerek yok. Merkezden Midyat, Dargeçit, Nusaybin, İdil gibi ilçelere Diyarbakır, Batman, Şırnak gibi çevre şehirlere de giden dolmuş, minibüs ve otobüsler bulunuyor. Bu araçların hepsi Mardin otogardan kalkıyor. Sabah erken saatlerde kalkıp akşam dönüş yapabilirsiniz. Eski şehirden de otogara ana caddeden sürekli geçen minibüsler bulunuyor. Çevresini rahat rahat gezmek isterseniz; kesinlikle araç kiralamanızı öneririm. Özellikle bizim için büyük rahatlık olduk. Çünkü çevresini de gezip Diyarbakır’a geçiş yaptık. Üstelik hava ara ara yağan şiddetli yağışlar ile bize sürprizler yaptığından arabaya çoğu zaman sığındık.

Mardin’e Ne Zaman Gidilir?

Mardin, ilkbahar, gezi rehberi, konaklama Mardin’de ilkbahar

Mardin’e ilkbahar ve sonbahar aylarında gitmenizi öneririm. Diğer Güneydoğu Anadolu illerimiz gibi Mardin de yaz aylarında kavrulduğundan tadına vara vara gezmek istiyorsanız yazın gitmenizi önermiyorum. Biz mayıs ayı başında gidip ilk gün muhteşem bahar havası yaşayıp sonradan yağmurun peşimizi bırakmamasıyla gezimizi sonlandırmıştık. Aslında Türkiye’de aşırı yağışların olduğu bir dönemdi bizim Mardin’e gidişimiz. Sonuçta bahar ayları her zaman sürprizler yapabilir değil mi? Ama şanslıysanız Mardin’de bahar başkadır. Eğer fırsatım olsaydı bir de karlar altındayken görmek isterim güzel Mardin’i. Süryani şarabı, yerel kahveleri ve çörekleri eşliğinde konaklardan şehir manzarasını izlemek şehre bambaşka bir kimlik kazandıracağına eminim. Romantik Mardin

Mardin’de Konaklama

mardin, konaklama, zinciriye hotel, medrese, gezi Mardin’de konaklama – Zinciriye Hotel

Seyahatlerimde konaklamada en çok önem verdiğim şey konumu oluyor. Bir de böyle tarihi bir şehirde konaklayacaksam şehrin kültürünü yansıtan otelleri tercih ediyorum. Tabi bütçeyi çok fazla sarsmadan… 🙂

Mardin’de konaklamak isteyenlere önerim; Eski Mardin’deki oteller. Biz Zinciriye Medresesi’nin hemen altındaki Zinciriye Hotel’de kaldık. Eski şehrin tam ortasındaki otelimiz Mardin Kalesi’nin eteğinde ve güneyi uçsuz bucaksız Mezopotamya’ya bakıyor. Her sabah sırtımı kale ve medreseye verip bu manzaraya bakarak kuş seslerini dinlemenin huzurunu nasıl dile getirebilirim inanın bilmiyorum. Çok güzeldin be Mardin ve çok güzeldin be Zinciriye Hotel.

Sakıp Sabancı Müzesi’ne yakın, Eski PTT binasının hemen yanındaki  İzala Hotel de muhteşem işleme ve kök boyalı ahşap tavanları ile oldukça cezbedici. Lüks ama Mardin kültürünü tamamen yansıtan taş yapıda otel tercih etmek isterseniz İzala Hotel’i tavsiye ederim.

Mardin gezimiz boyunca; akşam geç saatlerde yediklerimizi sindirebilmek, şehri gece de keşfetmek hem de birer kahve içmek için otelimizde biraz dinlendikten sonra kendimizi sokaklara atıyorduk. Geceye doğru kahve için açık mekan oldukça az bulunuyor. Bir akşam kahvemizi, Kaya Ninova’nın girişteki terasında içtik. Hem rahat hem de muhtar gibi sokağı takip edebilme şansına sahip olabilecek bir otel terası. Ohh tam benlik valla. 🙂 Bir de hemen yanında akşam geç saatlere kadar açık olan fırın bulunuyor. Kayıtsız kalınmayacak kadar güzellikteki kokunun sahibi de diyebiliriz o fırına. 🙂 Konumu çok iyi olan büyük bir otel.

Eski Mardin’in ana caddesi olan Cumhuriyet Caddesi’nin aşağısındaki Ulu Cami’nin biraz daha aşağısında bulunan Mardius Tarihi Konak konum olarak diğerleri kadar merkezi olmasa da muhteşem bir otel. Fiyatlar ise ekonomik bir gezi planlayanlar için oldukça pahalı ama Mardin’e çok yakışan bir otel olmuş. Bu otelde kalmasanız bile bir akşam yemeği için restoranı tercih edebilirsiniz.

Cumhuriyet Meydanı’ndan (Mardin Müzesi’nin önündeki meydan) Diyarbakır Kapı’ya doğru olan konumdaki Maridin Butik Otel de tavsiye edeceğim Mardin otellerinden. Mezopotamya Ovası’na hakim tarihi bir konak olan Maridin, cumhuriyet döneminde Çocuk Yetiştirme Yurdu olarak kullanılıyormuş.

Mardin’de konaklama yerleri bile gezip görülecek yerlerden desem yanlış olmaz sanıyorum. Vaktiniz var ise; izin isteyip bu otellerin en azından terasına çıkabilirsiniz.

Mardin’de Ne Yenir, Ne İçilir?

Mardin, yeme içme, ne yenir, mardin yemekleri Mardin’de yeme içme

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki tüm şehirlerimiz gibi Mardin’de kebap, yemek konusunda ilk akıllara gelenlerden. Ancak diğer şehirlerden farklı tarzlarda yapılan ve isimleri oldukça farklı geleneksel yemekleri mevcut.  Mardin’den Aynı tabakta çeşit çeşit yemekten oluşan mahali yemeklerinden, kaburga dolmasından, fırınlardaki geleneksel çöreklerden, baharatlı badem şekerlerinden yemeden ve dibek, kakuleli kahvelerinden, Süryani şaraplarından içmeden dönmemek gerek. Ama çoğumuzun hafta sonu olarak ayarlayabildiğimiz Mardin’in tüm önerilen mekanlarında lezzetlere bakmak neredeyse imkansız. Bunun için kısa kısa Mardin mekanlarını yazıma ekliyor ve tercihleri size bırakıyorum.

mardin kahvaltı, beyzade konağı, yeme içme, gezi rehberi Mardin’de kahvaltı – Beyzade Konağı

Eski Mardin’de konaklayacaksanız otellerde genellikle açık büfe kahvaltı dahil oluyor. Mardin’de kahvaltı önerisi olarak Beyzade Konağı’ndaki serpme kahvaltıyı öneririm. Manzarası çok güzel ve kahvaltısı oldukça lezzetli. Bunun dışında Kardeşler Odun Fırınları’ndan alacağınız muhteşem kokulu çöreklerinden alıp bir kahve veya kafede yiyebilirsiniz. Fırınlarda adlarını bilmediğim farklı farklı çörekler bulunuyor. Bir de böreğe bazlamaya benzer peynirli bir yiyecekleri bulunuyor. Offf diyim, siz anlayın. 🙂

eski mardin, seyri merdin, kafe, restoran, mahali yemek Eski Mardin / Seyr-i Merdin Kafe & Restaurant

Mardin kebap mekan önerileri; Kebabpçı Rido, Kebapçı Yusuf. İzala Oteli’nin karşısında bulunan Kebapçı Yusuf, Rido’ya göre daha salaş. Tam da bandıra bandıra ve utanmadan çifte çifte porsiyon yemelik. Ohhh mis.

Mardin mahali yemek mekan önerileri; Cercis Murat Konağı (yanlış hatırlamıyorsam içeceksiz 130 TL gibi sabit bir menüye sahip), Bağdadi Restoranı, Seyr-i Merdin (diğer restoranlar ile karşılaştırdığımda burayı çay, kahve, nargile içmek için daha çok tercih edebilirsiniz.)

mardin, marangozlar kahvesi, yeme içme, mardin kafeleri Mardin Marangozlar Kahvesi

Mardin çay – kahve içme mekanları; Marangozlar Kahvesi, Sinek Kafe, Leylan Kafe & Kitap Evi, Seyr-i Merdin, Mezopotamya Otantik Kahve, Beyzade Konağı, Kaya Ninova Hotel terasları ve Uygulama Oteli. Leylan Kafe ve Kaya Ninova giriş terası dışındaki mekan önerilerimin hepsi Mezopotamya’nın harika manzarasına sahipler. Benim favorim ise; 4. Mardin Bienali mekanlarından olan Marangozlar Kahvesi idi.

Harika Mezopotamya manzarasına karşı hafta sonları canlı müzikli gece mekan önerim ise; Sinek Kafe.

‘Yok artık Mardin’e gelinip pizzacıya mı gidilir?’ diyenleri utandıran pizza köyü olan Kafro diğer adıyla Elbeğendi Köyü ise farklılık isteyenler için listeme girdi. ‘Alternatif Mardin Rehberi’ yazımda daha detaylı olarak belirttim, üzerini tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mardin’den Ne Alınır?

Mardin, alışveriş,süryani, şarap, telkari, kolye Mardin alışveriş (Bienal kartpostalı, Süryani takıları ve magnet)

Mardin’de alışveriş meselesi de en az yemekleri kadar renkli. Mardin Eski Çarşı’dan bakır ürünleri, şahmeran figürleri, takunya ve geleneksel örtülerden alınabilir. Şehir merkezinden ise birçok yerde satılan sabunlardan alabilirsiniz. Midyat’a gidecekseniz de Süryani şaraplarından, buraya özgü mavi taşlı kolyelerden ve telkari (gümüş işleme) ürünlerinden de alabilirsiniz. Normalde bu tip şeylere almasanız da bakın derim ama oldukça ucuz olduğu için takı seviyorsanız almanızı öneririm. Fotoğraftaki kolyelerin zincirleriyle birlikte fiyatları mavi olanın 20, telkarinin ise 45 TL. Bir de pazarlık yapmadan alışveriş yapmayın derim. 🙂 Midyat’a gidemeyecek olanlar ise eski şehir merkezinden de bunları alabilirler. Şarap satın almak isteyenler için tadım yaparak satın alabilme şansınız olduğunu belirtmek istiyorum. Biz orada dene burada dene derken kendimizi gezi boyu içe içe gezmiş halde bulduk, iyi mi? 🙂

Daha önceden bahsettiğim Kardeşler Odun Fırını’ndan alacağınız çeşitli börek çörekleri yemeden dönmemek gerek. Artuk Bey’den alacağınız baharatlı kahve ve şekerlemelerden de tatmadan almadan dönmemek gerek. Özellikle badem şekerleri ve narlı şekerlemesi tek kelimeyle muhteşem. Aynı zamanda online olarak buradan sipariş verilebiliniyor.

Magnet ve kartpostal almayı saymıyorum bile… 🙂

Mardin’de Gezilecek ve Görülecek Yerler

Mardin’de gezilecek ve görülecek yerleri Eski Mardin ve Mardin çevresi olarak ayırmak lazım.

Eski Mardin’de Gezilecek ve Görülecek Yerler

eski mardin, gezilecek yerler, gezi rehberi Eski Mardin Görülecek ve Gezilecek Yerler

Eski Mardin evleri ve sokakları

Sakıp Sabancı Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi

Eski PTT Binası (Şahtanaların Evi) & Uygulama Oteli

Mardin Ulu Cami

Eski, bakırcılar ve Revaklı Çarşı

Mardin Kırklar Kilisesi

Zinciriye Medresesi

Mardin Müzesi

Kasimiye Medresesi

Mardin Çevresi Gezilecek yerler

mardin, midyat, gezilecek yerler, gezi rehberi

Mardin çevresi- Midyat Gezilecek Yerler

Deyrulzefaran Manastırı

Midyat; Midyat Eski Kent, Gelüşke Hanı, Midyat Konuk Evi, Midyat Mağaraları, Mor Gabriel Manastırı Elbeğendi Köyü

Hasankeyf

Beyazsu

Savur

Eski Mardin Gezilecek Yerler’ ve ‘Alternatif Mardin Rehberi’ yazılarımı da okuyarak diğer Mardin gezi detaylarına ulaşabilirsiniz.

Kocaman sevgiler,

Nazlı.

*************************************************************************************************************

Sosyal Medya hesaplarımı takip etmek ve diğer lokal yazılarımı okumak için aşağıdaki bağlantılı yazılara tıklayarak kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram

Twitter

Facebook

Eski Mardin Gezilecek Yerler

Alternatif Mardin Rehberi

Eskişehir’i Es Geçmemek için 12 Önemli Neden

Eskişehir Yöresel Lezzetler Rehberi

Buram Buram Tarih Kokan Bursa Kasabası: Tirilye

Ayvalık’ta Bilim ve Sanat Köyü: Küçükköy

Datça Gezilecek Yerler

 

No Comments

Post A Comment