kartpostal, postcard, writing postcard, kartpostal doldurmak, anı

Kartpostal Göndermek Hakkında Sıkça Sorulan 7 soru

İş; mail göndermek ya da whatsApp’tan belge paylaşmak olunca nasıl da biliyoruz her şeyi, değil mi? İnternet hayatımıza girdiğinden beri her şey çok çok kolaylaştı. Saniyeler içerisinde fotoğraf gönderip veya başka kıtadaki arkadaşımızla görüntülü konuşabiliyoruz. Öte yandan da, zamanı yettiremiyoruz sanki. Ben çok yoğun hissediyorum bunu. Bunun sonucunda; zamanımın büyük çoğunluğunu en çok sevdiklerime ayırmak ve en çok sevdiğim işleri yapmak istiyorum.

Yaşanmışlıkları üstünde taşıyan antika eşyalar, geri dönüşümden elde edilmiş her şey,  vintage ürünler, tarihi çoook eskilere dayanan şehirler, eski şarkılar, annemin sakladığı bebekliğimden kalma bir oyuncak ve konumuz olan kartpostallar benim hayatımda bir tık daha ön sıradalar. Gözünüzde antika bir tip canlandı değil mi? Hahahha.

Gelelim asıl konumuza, kartpostallara. Eminim ki bazılarınız zaten biliyor ve gönderiyorsunuz. Bana gelen mesajlardan anlıyorum ki, bilenler kadar bilmeyenler de çok. Bilmeyenler derken; ‘kartpostal’ kelimesinden bahsetmiyorum elbette. ‘Günümüzde varlığını sürdürüyor mu, nasıl gönderiliyordu, ilkokulda öğretmenimizin öğrettiği gibi hala gönderebiliyor muyum, pahalı bir şey mi?’ gibi çok soruya cevabı bu yazımda bulacağınıza inanıyorum. Benim için bir hayli önem taşıyan kartpostalların, sizlerin de hayatına girmesi ve kendinize veya sevdiklerinize anı biriktirmeniz beni çok mutlu eder. Yurt dışı seyahatlerimden alışkanlık kazandığım alışkanlık ve çoğu ülkede hala yaygın olan ‘kartpostal göndermek’ bizde neden tarihe gömülsün?

Blog ve sosyal medya hesaplarımın adının hakkını vermek ve kartpostal gönderimin yaygınlaşması için takipçilerime gittiğim yerlerden kartpostal gönderiyorum. Çok etkili oldu çok. Bloggerlar olsun, seyahat severler olsun yayılıyor vallahi. Yuppiiiii. Aslında ne de çok seveni varmış ne de çok zaten gönderenler varmış. Böylece görmüş de oldum. Bu durumun en tatlı yanı ise, kartpostal gönderdiklerimin birbirinden güzel sözleri ve gülümsemeleri…

1) Kartpostal göndermek neden önemli?

Antikalar, vintage ürünler vs. seven birinin kartpostalları sevmesi tabi normaldir. Ama onları sevmeyenler göndermesin mi yani, bu yazıyı da mı okumasınlar? Cevap veriyorum; gönderiniz efendim, hele ki anı biriktirmeyi seviyorsanız. Bana gönderilen bir çiçekteki notu, seyahatlerimde girdiğim bir müzenin broşürlerini, çok sevdiğim bir yerin varsa kartvizitini saklayan tam bir anı biriktiriciyim ben. Aranızdaki eskiciler hadi hadi siz de itiraf edin.

Seyahatlerimde ilk önce kendime gönderiyorum, sonra fırsat bulabildikçe sevdiklerime gönderiyorum. Düşünsenize; bir kartın ön yüzü gittiğim yerin en güzel karelerinden biri, arkası ise o anki duygu ve düşünlerimle yazılmış birkaç cümle… Seyahat aşığı biri için çok şey ifade ediyor çoook! Sevdiklerinize gönderdiğiniz kartpostalları düşünürsek de; ona ömür boyu kalıcı bir hatıra bırakmış oluyorsunuz. Tek tuş ya da dokunmayla sildiğimiz yazıların yanındaki değerini düşünebiliyor musunuz?

Daha önce hiç kartpostal göndermeyen veya almayan üstüne de ben sevmem öyle şeyleri diyenler bir kere deneyin bakalım. Sonra da yorumlaşalım. 🙂

karpostal, ptt, posta pulu, postcard

kartpostal örneği

Kartpostala yazdığınız yazılar dışında, ön yüzünde şehrin en güzel hallerinin fotoğrafı bulunuyor. Gönderdiklerim dışında beğendiklerimi de alıyorum. Yukarıda eklemiş olduğum görseldeki kartpostalım, göndermeyip beğenip aldıklarımdan sadece birtanesi. Bir benzeri de duvarımda asılı. Gece muhteşem bir şekilde parlıyor. Bunu yazarken acı bir durum da aklıma geldi. Suriye’den aldığım kartpostalda ‘Halep Çarşı’ fotoğrafı bulunuyordu. Düşünsenize; artık o tarihi çarşı yok be kardeşim!

2 ) Kartpostal nasıl gönderilir?

kartpostal, postcard, anı, pul, ptt

kartpostal gönderimi

Kartpostalların nasıl gönderileceğini;  yurt içinden ve yurt dışından göndermek olarak ayrı ayrı yazmam daha yararlı olacaktır. Aslında aynı işlemler yapılıyor. Ancak yazacağım detaylar sayesinde daha kolay gönderebilme ve doğru bir gönderme sağlayıp elinize ulaşmasını sağlayacaktır.

Birkaç cümle ile konuyu özetleyip sonrasında detaylandırıp yazımı tamamlayacağım. Kartpostal göndermek için öncelikle bir kartpostala, pula ve kaleme ihtiyacımız var. Kartpostal ve pul dışında başka hiçbir şeye para verilmez. Birkaç cümle, adınız ve göndereceğiniz adres dışında kartpostala başka bir şey yazılmaz. Kartpostala yazınızı yazıp, pulunuzu yapıştırıp bir posta kutusuna atar ya da posta ofisine teslim ederseniz. Sonrasında adrese ulaşmasını heyecanla beklersiniz. İşte bu kadar basit!

Yurt içinden kartpostal nasıl gönderilir?

kartpostal, pul, ptt, yurtiçi yurt içinden kartpostal gönderimi

Yurt dışı gezilerinde kartpostal gönderme alışkanlığı olanların çoğu yurt içinde göndermiyor. Neden? Yaşadıklarımdan yola çıkarak bir çıkarım yapıyorum. Çünkü; pul ve kartpostal ararken ‘O mu kaldı ya, sen de…’, ‘Abla sen hangi devirden kaldın?’, ‘Bulamazsın buralarda, boşuna arama!’ gibi cümlelerde dalga geçiliyoruz ya da şahane bir PTT görevlisine rastlayıp kartpostalın kaybolmasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Ama ben inanıyorum ki; diye diye ve göndere göndere yaygınlaştıracağız!

Yurt içinden kartpostal göndermek istiyorsanız;  mutlaka bir PTT şubesine uğramanız gerekecek. Kartpostalı bulunduğunuz şehirde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ama pulu bulmak büyük bir mesele. Çalışma saatlerinde PTT’ye gitmeniz gerekiyor öncelikle. Kartpostala yazacaklarınızı buraya gitmeden önce yazmanızı tavsiye ederim. PTT görevlisinden pul almak istediğinizi ileteceksiniz. Görevlinin ‘Mektup mu kartpostal mı?’ ve ‘ Yurt içine mi yurt dışına’ mı göndermek istiyorsanız?’ gibi sorularını cevaplandırdıktan sonra. Şu tutarda (şu anki yurt içine gönderim ücreti: 1,80 TL) pul almanız gerektiği bilgisi geliyor. Muhtemelen o tutarda pulumuz kalmadı deniyor! Bu durumda yapmanız gereken şu: o tutara ulaşacak birkaç pul almak. Örneğin; gönderim ücretiniz 1,80 TL iken 1,50 TL’lik artı 0,30 TL’lik iki pul alıp, pulları kartpostalda yan yana yapıştırabiliyorsunuz. Bir PTT’de gönderim ücreti kadar pul olmayınca görevlinin o tutarda 5 tane pul önermesini ben yaşadım. Ben ben! Yahu zaten kartpostal el kadar, 5 pulu yapıştırsam; ee yazıyı nereye yazıcam? Neyse efendim, pulunuzu bir güzel yalayıp yazılı kartpostala yapıştırıyorsunuz ve PTT görevlisine veriyorsunuz. İşte bu kadar! Gönderim ücretinden emin ve o kadar pulunuz zaten elinizde mevcut ise PTT’nin çalışma saatlerine yetişmeye çalışmadan o şehirdeki bir PTT posta kutusuna atmanız da yeterli olur.

Kartpostalınızı turizmin fazla olduğu hediye dükkanlarından, kırtasiyelerden, kitapçılardan  ya da fotoğrafçılardan bulabilirsiniz. Aslında kartpostal satılan yerlerde pul da satılırdı eskiden. Ama eskidendi, çok eskiden… Hala var diye söylentiler var ama ben hiç karşılaşmadım. Benim size naçizane fikrim gönderim ücreti kadar bir pul bulduğunuzda çoklu almanız. Tabi sürekli gönderiyor iseniz…Ama fazla da abartmayın gönderim ücreti değişebilir ve siz değiştiğinden haberiniz olmadan bir PTT posta kutusuna atarsanız; o kartpostal hoooop çöpe gider.

Gönderim süresini sorarsanız; inan kimse bilmiyor. 3 günde de 3 hafta da gelebilir. Siz kartpostalı gönderirken kargodaki gibi gönderi kodlu bilgi kağıt da verilmiyor. Bu nedenle takip de etmeniz maalesef ki imkansız.

Yurt dışından kart atmak nasıldır?

kartpostal, pul, ptt, postcard, yurtdışı yurt dışından kart atmak

Ülkesine göre tabi değişir ama yurtdışında kartpostal gönderimi çok çok yaygın. Ne bir kartpostal ne bir pul arama derdi var. Benim gözlemlediğim kadarıyla; Avrupa ülkelerinden göndermek özellikle çok kolay. Gezerken kartpostalı, pulu alıp aynı yerden de gönderebildiğiniz yerler var.

Avrupa ülkelerinde posta ofisine gitmeden işlerinizi halledebilirken; bazı Afrika, Asya ya da Amerika ülkelerinde illa posta ofisine gitmeniz gerekebilir. Ama bulabileceğiniz bütün yerleri sıralayacağım hepsine gidip sorun öğrenin. Belki de hiç aklınıza gelmeyen kaldığınız otelden gönderebileceksiniz. Kartpostal ve pulları bulabileceğiniz yerler; turizm ofisi, oteller, hediyelik eşya dükkanları, kırtasiyeler, dükkanlar, turizmin yoğun olduğu bölgedeki marketler, tren garları, havalimanları ve tabi ki posta ofisleri. Yurt dışından ülkenize gönderim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, Türkiye’ye göndereceğinizi belirtmeniz. Türkiye’yi bazen Avrupa dışı bazen de Avrupa ülkesi kategorisine alıyorlar. Genelde diğer ülkeler kategorisine alındığımızdan genelde ben uluslar arası gönderim ücretli pul alıyorum. Onlar biraz daha pahalı oluyor ama kartpostalımın çöpe atılma riskini göze alamam. Bazı ülkelerde posta kutuları bile farklı oluyor. Dikkat! Kısaca gönderimde pul çok önemli arkadaşlar. Yurt içinde gönderim yaptığınız gibi yazılı kartpostalınıza pulunuzu yalayıp yapıştırıyorsunuz sonrasında posta kutusuna atıyor ya da posta ofisindeki görevliye veriyorsunuz.

Kartpostal ve pulu geç bulmuş olabilirsiniz, unutmuş olabilirsiniz ya da bir şekilde gönderememiş olabilirsiniz. Son çare havalimanı ya da tren garında posta kutusu aradınız ve bulamadınız. Ee elinizdekiyle geri dönmeyeceksiniz ya! Bu durumda oradaki bir kişiden rica etmeniz en mantıklısı olacaktır. New York’taki havalimanında şehre gelen bir kadından rica etmişliğim ve Bali’den dönerken uçağa binmek için bilet kontrolü yapan kişiye vermişliğim var. Hem de elime ulaştı. Vallahi de göndermişler, sağolsunlar.

3) Kartpostal gönderme ücreti nedir?

posta pulu, ptt, kartpostal, ücret 2017 Ptt posta pulu fiyatı kartpostal, pul, ptt, postcard kartpostal gönderim ücreti

Kartpostal gönderirken sadece kartpostala ve pula belli bir miktar ücret ödersiniz. İkisini de ayrı ayrı yerlerden alabilirsiniz. Kartpostal ücretleri her yerde farklı olmakla birlikte 0,50 TL, 3 TL, 2 EUR ya da 3 USD da olabilir. Pul ücreti ise her ülkede nereye göndereceğinize göre değişir ama kartpostallara hemen hemen yakındır. Yurt dışında iseniz; ‘Türkiye mi, hiç duymadım’ ve ‘Orası nerede?’ gibi cümleler karşısında kalırsanız sinirlenmeden uluslar arası pul alıp işinizi garantiye alın derim. Ama bu şekilde pul alırsanız; bir tık daha fazla para ödemiş olursunuz, bilesiniz. Pula verdiğiniz ücreti; gönderim ücreti olarak düşünün. Başka da hiçbir şeye veya yere para ödemezsiniz.

4) Kartpostal ve pul nerede satılır?

kartpostal atmak, pul, ptt, postcard kartpostal satılan yerler

Kartpostalın nasıl gönderileceğini anlatırken satın alabileceğiniz yerlerden bahsettim. Bazı yerlerde adım başı bulabilirken bazen de deli divane arayabileceksiniz. Bulabileceğiniz tüm alternatifleri ben yazacağım. Gerisi de artık size kalmış, sorun, soruşturun.

Yurt içi ve yurt dışında kartpostal ve pulu; posta ofisleri, turizm ofisleri, oteller, kırtasiyeler, kitapçılar, fotoğrafçılar, tren istasyonları, havalimanları, hediyelik eşya dükkanları ve hatta bazı marketlerden bulabilirsiniz.

5) Kartpostal nasıl doldurulur?

kartpostal, posta pulu, postcard, ptt kartpostalın ön yüzü kartpostal doldurmak, postcard, posta pulu, ptt kartpostal doldurumu

Kartpostalın ön yüzünde her türlü resim bulanabilir. Ben seyahatlerimde elimden geldikçe farklı kartpostallar ve şehri en güzel anlatanlarından alıyorum.  Kartpostalın arka yüzü ise gönderim açısından önemli kısım. Bazı kartpostallarda bu bölüm, kolaylaştırmak için ince çizgiler ve yazılar ile belirtilmiş oluyor. Nereye ne yazacağınızı bilmiyorsanız ve kartpostalda da belirtilmemişse detaylı anlatımım işinize yarayacaktır. Arka yüzünü yukardan aşağıya ikiye böldüğünüzü farz edin. Sol tarafına birkaç cümle ile ne yazmak istiyorsanız onu yazabilirsiniz. Bu yazınızın; sağ üstüne tarih ve şehri, altına ise adınızı ve soyadınızı ekleyin. Arka yüzün sol tarafını bitirdiğimize göre sağ bölüme geçelim. Bu bölümün üst tarafına pulunuzu yapıştırmanız gerekiyor. Eğer kartpostal ve pulu aynı anda ulaşabildiyseniz size tavsiyem, yazılara başlamadan önce pulları yapıştırın. Çünkü iki üç tane pulu yan yana yapıştırma mecburiyetinde kalırsanız sol bölüme taşma olasılığınız var. Pulun alt bölümüne ise; gönderilecek kişinin adını ve adresini yazın. Haydi her şey hazır, kartpostalınızı gönderme vakti!

6) Kartpostalda adres nereye, nasıl yazılır?

kartpostal, mypostcard, yazmak, atmak kartpostalın yazı yazılacak arka yüzü kartpostal, adres, posta pulu, ptt kartpostalda adres yazımı

Kartpostalın arka yüzünde sağ alt tarafa yani pulun hemen aşağısına göndereceğiniz adres yazılır. Yukarıda eklediğim görselde; adres yazılacak kısım, renkli bantla işaretlediğim bölüm oluyor. Hem adresimi burada paylaşmak istemediğimden hem de görselde dikkat çekip kolay anlaşılır olması açısından belirli bir kısmını bantladım. Küçük kardeşime yazdığım bir kartpostaldı bu. Aslında bu yazıları da önce bantlamak istedim ama öyle yapsaydım da her yeri kapanacaktı. Siz çok da fazla okumayın, olur mu? 🙂 ‘Kendi adresimi nereye yazıyorum?’ diye soranlara ithafen şunu da eklemek isterim; kartpostalda sadece teslim edilecek adres yazar, yazanın adresi bir yere yazılmaz. ‘Nasıl yazılır?’sorusu size önce garip gelebilir belki ama özellikle yurtdışı gönderilerinde önemli bir mesele. Yurt içinden yurt içine bir kartpostal gönderiyorsanız nasıl yazmak istiyorsanız yazın gitsin. Faruk eczanesinin yanı diye bile ekleyin gitsin. Nasıl olsa bizim PTT’deki abimiz alıp yine onlar gönderim yapıyor olacak. Eğer ki yurtdışından Türkiye’ye gönderim yapıyorsanız; mahallenizi apartmanınızı nasıl biliyorsanız yazın. PTT’deki abimizin kolay bulabileceği halde olsun tabi. Bu adresten kolay bulunabilir olsun ki sinirlendirip attırmayalım çöpe, değil mi? Adresin sonuna ülkemizi ‘TURKEY’ olarak yazın hatta oradaki yerel dilin karşılığındaki ülkemizin adını da ekleyin. Ülke adını büyük harflerle yazmaya özen gösterin. Şöyle düşünün; kartpostalı gönderdiğiniz şehirdeki görevli bu kartpostala baktığında nereye gönderim yapacağını bilmeli. Biz ‘Türkiye’ yazarsak anlamaması büyük olası. Onlar Türkiye’ye gönderim yaptıktan sonra bizim Türk yetkililerin eline geçiyor. Dağıtıma da bizimkiler çıktığından ötürü; adrese ‘Street, Avenue ‘ falan yazayım demeyin. Yüzüncüye falan söylüyorum ama; atarlar vallahi çöpe. Hiç şakaları yok.  Elime ulaşmayan ya da ulaştıramadığım o kadar çok var kiiiiiii! Nerdeler? Bilen yok!

7) Kartpostal ne zaman elime ulaşır?

kartpostal, ptt, posta pulu, zaman kartpostalın gelme süresi

İster yurt içinden gönderin ister yurt dışından; gönderdiğiniz kartpostallar ne kadar sürede elimize ulaşabileceğimizi bilmiyoruz. Yurt içinden gönderdiğim haftalar sonra elime ulaşırken, yurt dışından gönderdiğim bir kartpostal ben eve döndüğümde posta kutumda olabiliyor. Öyle garip bir durum. Ama sanırım ne zaman elime ulaşacağını bilmemek benim hoşuma gidiyor. Kendime gönderdiklerimi bir nasıl bir heyecanla bekliyorum ki sormayın. Geldi mi, geldi mi diye sürekli posta kutusunu kontrol ediyorum. Sanki ben yazmamışım gibi de oturup okuyorum bir güzel. Sonra üzerindeki izlere lekelere bakıyorum. Üzerinde yağmur çamur lekesi mi yok, çay kahve mi dökülmemiş! Tıpkı yukarda eklediğim görselde ki gibi…Sizce çamur mu yoksa kahve lekesi mi o, hahahhah. Anılarıma anı katıyorlar, yine de sağolsunlar tabi. Sevdiklerime göndermek ise başka bir mutluluk. Ellerine ulaştığında,  gönderdiğim bir kartpostal ile fotoğraf çekip göndermek bir gelenek halini aldı bizde. Yüzde hoş bir tebessüm ile…

kart atmak, kartpostal, ptt, post pulu, postcard yurtdışından kart atmak

Özetle kartpostal gönderimi için yapmanız gerekenler;

 • Seyahate çıkmadan önce kime kartpostal atmak istiyorsanız onu yanınıza alacağınız deftere ya da telefonunuza not edin. Oralarda dar vakitte hemen ulaşıp yazamayabilirsiniz.
 • Gideceğiniz şehre iner inmez hemen radarlarınızı açın. Kartpostal ve pul arıyoruz. Gönderimi nereden yapacağınızı sorun ve belirleyin.
 • Kartpostalınızı boş vakitte doldurun. Sıra beklerken veya kısa bir yolculukta mesela… Çok da acele etmeyin ki şehir hakkında bir şeyler yazabilin. Posta pulu elinizdeyse yazıdan önce pulu ya da pulları yapıştırmayı unutmayın. Yoksa pul kısmını göz kararı boş bırakın ve yazın. Bu şekilde pul aramaya devam edin. Hem belki pul aldığınız yerden gönderim yapabiliyor olabilirsiniz. Böylece hemencecik yapıştırır gönderiverirsiniz.
 • Pullu ve tam kadro doldurulmuş kartpostalınızı posta kutusuna atarak ya da posta ofisine teslim ederek gönderim işlemini başlatın.
 • En güzel adım ise sonuncusu; sabırla kartpostalınızın adrese ulaşmasını beklemek.

 

Gezilerimden ‘Bana da kartpostal at, bana da, bana da’ diyorsanız instagram hesabımından beni takip etmeyi unutmayınnnnn. Buraya tıklayarak hesabıma kolay ulaşım sağlayabilirsiniz.

24 Comments
 • Gülşah Çetin
  Posted at 09:59h, 25 Eylül Cevapla

  O halde disari ciktigimda derhal kartpostal ve pul alip gonderime basliyorum:))

  • kartpostalanilarim
   Posted at 11:45h, 25 Eylül Cevapla

   Olleyyy 🙂
   İstanbul’da yoğun turistlerin olduğu bölgelerde çok farklı seçenekler oluyor. Ben Sultanahmet – Eminönü taraflarında en güzellerini bulmuştum.

 • İnci ateşoğlu
  Posted at 10:22h, 25 Eylül Cevapla

  Bır anda uzak biryerden kartpostal alır şaşırırsın ..kim bana kartpostal yollar mektup bile kalmamısken dersin sonra bi bakar sewdıgın bır dostun sana gittiği yerlerden kartpostal atmış işte o an geçmişe dönersin . Beni eskilere götürüp gittiğin güzel yerleri benimle paylaştıgın için sana çokk teşekkür ederim ❤️

  • kartpostalanilarim
   Posted at 11:49h, 25 Eylül Cevapla

   İşte kartpostal göndermenin önemini şu sözlerinde anlatmışsın bile.
   Sen bu kadar değer verdiğin ve sakladığın için ben teşekkür ederim. Canımsın sen.
   Birlikte nice gezilere ve kartpostallara…

 • özgür özdemir
  Posted at 11:30h, 25 Eylül Cevapla

  Ben en son ilkokul zamanında kartpostal göndermiştim. Yani çoookkk uzun zaman önce 🙂 Yine kahvemi içerken okuduğum güzel ve keyifli bir yazı olmuş. Sanırım sizi diğer bloglardan ayıran hem bilgilendirici hem de eğlendiren yazılarınız 🙂

  • kartpostalanilarim
   Posted at 11:54h, 25 Eylül Cevapla

   O zaman ne mutlu bana…
   Yazarken gerçekten çok keyif alıyorum, belki de onu yazılarıma aktarabiliyorumdur. Yazılarımı da sizlerden gelen soru ve öneriler ile yani sizler sayesinde daha fazla detaylandırabiliyorum.
   Çok teşekkürler 🙂

 • Pelin
  Posted at 06:50h, 04 Ekim Cevapla

  Harika bir düşünce !
  Harika bir yazı!
  Sanırım sormak istenilen ne varsa bizim için detaylandırmışsın 🙂

  • kartpostalanilarim
   Posted at 18:01h, 04 Ekim Cevapla

   Teşekkür ederim:)
   Elimden geldiğince detaylandırmaya çalıştım. Hem namıma yakışsın hem de kartpostal gönderimi yaygınlaşsın istedim 🙂
   Tabi yine akıllarda soru işareti oluşursa yine ben buralardayım…

 • Nazlı
  Posted at 18:19h, 04 Ekim Cevapla

  Kartpostalı sadece kendine mi gönderiyorsun?

  • kartpostalanilarim
   Posted at 18:28h, 04 Ekim Cevapla

   İlk önce kendime atıyorum. Sonraki vaktime göre aileme, dostlarıma gönderiyorum. Bu sene de Instagram takipçilerime gönderiyorum 🙂

 • Burak
  Posted at 11:27h, 03 Aralık Cevapla

  Kartpostallarımız yarışır.

  • kartpostalanilarim
   Posted at 21:28h, 03 Aralık Cevapla

   Yarışmasınlar, her geçen gün artsınlar 🙂

 • Denizhan
  Posted at 16:58h, 29 Ocak Cevapla

  Merhaba Nazlı 🙂
  henüz senden gelen dışında ne gönderdiğim ne de aldığım bir kartpostal var 🙂 genelde anı olsun diye eskiden alırdım ama hepsi seninle tanışmadan önce tarihin tozlu sayfalarına karıştılar 🙂 ama artık biriktireceğim hele bir de alıp-gönderme işlerine başlamayı ğmit ediyorum 🙂
  Yalnız öyle yalın gönderince temiz olmuyor sanki 😀 zarfla göndersek olmaz mı? Hem o da kartpostal gönd rmek sonuçta 🙂
  Sevgiler ve selamlar ‍♂️

  • kartpostalanilarim
   Posted at 22:08h, 30 Ocak Cevapla

   Selamlar Denizhan,
   Takipçilerimden ilk kartpostal gönderdiğim kişiler çok değerli benim için. Bunların içinde sen de varsın.

   Eğer kartpostalları tarihe gömmemek adına faydam olduysa ne mutlu bana, olleyyy. 🙂

   Kartpostal gönderiminde zarf ile gönderme konusunda çok sık soru alıyorum. Evet haklısın zarf ile gönderildiğinde tertemiz kalıyor. Ama pulu zarfa yapıştırmak ve adresi de zarfa yazmak durumunda kalıyorum. Zarfı açıldığında ise yırtılıp çöp oluyor bu malesef. Bu nedenle zarf ile göndermeyi tercih etmiyorum. Elime ulaşan kartpostallarda çamur, kahve lekeleri ve kırışıklık durumu olabiliyor veya eline geçen herkes okuyabiliyor. Dezavantajları bunlar aslında. Okuyanın kendi ayıbı deyip, pek umusamıyorum. Lekelerle de kartlarıma yaşanmışlık kattığı için hoşuma gidiyor. Böylece pullu ve tam yazılı haliyle elime ulaşan kartpostallarımı okuyor ve ardından duvarıma asıyorum.

   Sevgiler,
   Nazlı. 🙂

   • Denizhan
    Posted at 07:29h, 31 Ocak Cevapla

    Selamlar Nazlı,
    Gerçekten kartpostal gelince çok mutlu olmuştum, gerçekten başkası için küçük ama benim içşn büyük bir adımdı
    Bazı şeyler kendine özgü özellikleriyle güzel, haklısın zarfla gönderince tadı kaçıyor
    Selam ve sevgiyle

    • kartpostalanilarim
     Posted at 21:26h, 05 Şubat Cevapla

     Beni de göndermek ve size elinize ulaşınca yüzünüzün gülmesi beni çok mutlu ediyor.
     Sevgiler.

 • Ahmet dilekoğlu
  Posted at 09:13h, 02 Temmuz Cevapla

  Merhaba ben Rusyaya kartpostal gonderecegim .Adresi rus alfabesiyle mi yazmam gerek , kirilce .

  • kartpostalanilarim
   Posted at 22:23h, 02 Temmuz Cevapla

   Selamlar, Türkiye’den Rusya’ya gönderirken şunalara dikkat etmelisiniz;
   -Açık adresi Latin alfabesiyle yazabilirsiniz. Bugüne kadar biz sıkıntı yaşamadık Rusya ile kartpostallaşırken. Ancak eve teslim edecek kişinin adres konusunda sıkıntı yaşaması ihtimaline karşı Rusça yazarsanız tabi daha iyi olur.
   -Ülke isminin ise hem Türkçe (Rusya), hem de Rusça (Latin alfalbesiyle de olur) yazılması önemli.

 • Kartpostal hayali
  Posted at 14:41h, 09 Eylül Cevapla

  2014 de fasın küçük bir ilçesine (bizim tabirle tabi) bir bayan arkadaşa kartpostal gönderdim.benim için çok önemliydi.onun için önemlimiydi bilmiyorum ama..adresi falan mesajımı düzgün bir şekilde yazdım.Adliyenin içindeki ptt şubesinden gonderdim o zaman pul 2 buçuk tl idi.sadece bir pul yapıştırıldı..aradan 2 sene gectikten sonra facebook üzerine sordum kartpostal geldimi diye ..YOk dedi..üzüldüm şuan 4 yıldan fazla oldu.kim bilir yazdığım o kartpostal belki hiç ülkemin sınırlarını bile geçmedi.geçti ise kim bilir ne oldu.gitti mi başına ne geldi 🙁 inanın öyle merak ediyorum…neyssee herkese saygılar.iyi günler dilerim..

  • kartpostalanilarim
   Posted at 11:14h, 17 Ekim Cevapla

   Kargo gibi gönderimi takip edememek biraz bizleri zorluyor tabi. Benim gönderdiklerimden de bana gönderilenlerden de kaybolan kartpostallar çok oldu. Çok üzücü:( Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Sevgiler.

 • Züheyla
  Posted at 16:28h, 27 Kasım Cevapla

  Selam adres bölümünü nasıl dolduruyoruz ben anlamadım¿¿¿????

  • kartpostalanilarim
   Posted at 21:01h, 04 Aralık Cevapla

   Özetle; yurtdışından Türkiye adresine gelecek bir kartpostal ise; ismin altına Türkçe olarak adres yazılır. Sadece gönderilecek ülke adı (Türkiye) hangi ülkeden gönderiliyorsa oranın dili ve İngilizce olarak yazılmalı. Mesela Almanya’dan Türkiye’ye gönderiliyorsa; her şeyi Türkçe yazıp ülke ismini Almanca ve İngilizce yazmanızı öneririm.

 • burcu akpınar
  Posted at 23:25h, 17 Ağustos Cevapla

  merhaba ben turkiyeden ingiltereye kartpostal aticam adresi tamamen ingilizce yazmam yeterli mi yoksa yanina ingiltere yazmalı miyim?

  • kartpostalanilarim
   Posted at 09:32h, 20 Ağustos Cevapla

   Merhaba;
   Şöyle düşünün ilk Ptt’deki memur sonra da İngiltere’deki görüp ona göre işlem yapacaklar.
   Yani ‘İngiltere’ de adresin sonuna ekleyerek Ptt’den kaynaklı risk almamış olursunuz.

Post A Comment