gezginler için film önerisi - 20 film - yol filmi - seyahat - gezi

Gezginler İçin 20 Film Önerisi

 

Yoksa siz hala film izleyip izleyip gezmek için gaza gelmediniz mi? Yoksa hala ne izlesem diye düşünürken saatlerinizi mi harcıyorsunuz? Yoksa, yoksa… Ahaha :), tamam ciddileşiyorum, haydi toparlanın gezginler ve gezme arzusu hep içinde olanlar!!! En çok sevdiğim yerleri sıralayamadığım gibi en çok sevdiğim filmler arasında da bir sıralama yapamadım. Karışık da yazmak istemediğimden sizler için yapım yılına göre bir sıralama yaptım. Daha farklı film sıralamaları da var aklımda. Onları da ilerde paylaşacağım, ilginizi çekeceğinizi düşünüyorum.

 • The Godfather (Baba) 
 • Thelma & Louise 
 • Before Sunrise (Gün Doğmadan) 
 • Beach (Kumsal) 
 • Amélie 
 • Around the World in 80 Days (80 Günde Devri Alem) 
 • The Motorcycle Diaries (Motosiklet Günlüğü) 
 • A map for Saturday 
 • Into the Wild (Özgürlük Yolu) 
 • The Darjeeling Limited (Küs Kardeşler Limited Şirketi) 
 • Vicky Cristina  Barcelona (Barcelona Barcelona)
 • The Way Back (Özgürlük Yolu) 
 • The Tourist (Turist) 
 • Eat, Pray, Love (Ye, dua et, sev)  
 • The Way (Bulunduğumuz Yol)
 • Zindagi na milegi Dobara 
 • Tracks (Çöldeki İzler)
 • The Secret Life of Walter Mitty (Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı) 
 • Somewhere else to Tomorrow 
 • Wild (Yaban) 

 

The Godfather (Baba)

Bu seriye ölüyorum bitiyorum, defalarca izledim desem, ne kadar sevdiğimi anlatır mı? Milletçe İtalya’yı pek bir seviyoruz ve en çok gitmek istediğimiz yerler sıralamasında da başta geliyor. Hala izlemediyseniz ee hadi durmayın, izlemeye başlayın. Sahneler harika, çekilen yer muhteşem, oyunculuklar da tam anlamıyla konuşturulmuş, tam da bize göre. ‘I’m going to make him an offer, he can’t refuse’ repliğini yazar ve yorumumu bitiririm. 🙂

Yapım: ABD – 1972,…

Thelma & Louise

Sizi dünyayı gezmek için cesaret verici veya harika konulu bir film olduğunu söyleyemem ama eğlenceli bir yol hikayesi filmidir diyebilirim. 90’ları benim gibi seviyorsanız, bu film de hoşunuza gidecektir. Aynı zamanda genç Brad Pitt’i izlemek de ayrı bir keyifli:)

Yapım: USA – 1991

Süre:130 dk.

Before Sunrise (Gün Doğmadan)

Film, Avrupa’da bir trende tanışan iki gencin 14 saatlik beraberliklerini anlatıyor. Benlik çok fazla değil, daha doğrusu zamanlaması doğru değil. Bundan yıllar önce izleseydim daha farklı bir yorum yapabilirdim belki. Ama atlayarak izledim, beni çok fazla sürüklemedi. Özellikle interrail yapacak küçük yaş grubundaki gençlik sizi heyecanlandırabilir.

Yapım: ABD – 1995

Süre: 105 dk.

Beach (Kumsal)

Bembeyaz kumlar efsane güzel renkteki suyu ile akıllarda kalan bu filmi kışın izlemeyin demeyin. Ya da izleyin ya, bir bilet arayışına geçmenize vesile olur 🙂 Kitap kurtları bu filmin de kitabı bulunuyor haberiniz ola. Ama filmin başrolündeki Leo’cum olduğundan filmini izlemeyi de kaçırmayın derim.

Yapım: ABD – İngiltere, 2000

Süre: 119 dk.

Amélie

Paris’in sokaklarını ve kafelerini romantik komedi olan bir filmde izlemek çok keyif verici. Aşıklar Kenti olarak da tanınan Paris, benim için çok farklı bir konumda olmasa da, şehrin sevdalısı çok fazla. Amelie, yardımseverliliği ve tatlılığıyla akıllara kazanan bir karakter. Bazı detaylar ve sahneler bana göre çok çok güzel, müzikleri de etkileyicidir. Ayrıca; kalplerde hafiften bir yumuşatmaya etken olabilecek türden…

Yapım: Fransa – 2001

Süre: 121 dk.

Around the World in 80 Days (80 Günde Devri Alem)

Jules Verne’in  klasik romanından uyarlanmıştır. Oyunculukların yanında eğlenceli bir film. Jackie Chan’nin oynadığını söylersem nasıl olduğunu sanırım tahmin edersiniz J Çok beklentiniz de olmasın ama meceracı veya gezgin iseniz – ki bu blogu okuyorsanız öyleseniz- boş zamanınızda ne izlesem diye düşünmeyin, bu filmi izleyiverin yahu 🙂

Yapım: ABD – 2004

Süre: 120 dk.

The Motorcycle Diaries (Motosiklet Günlüğü)

Kendisine sevgi ve saygımın olduğu Ernesto Che Guevara’nıni,  arkadaşı Buenos Airesile birlikte yaptığı motosiklet yolculuğu anlatılmaktadır. Film, Che’nin gerçekten de tuttuğu günlükten yola çıkılarak çekilmiş. Che ve Buenos’un bu yolculukla hayatları değişiyor. Ancak kimin aklına gelirdi ki bu yolculukla birçok ulusun da kaderi değişiyor. Latin Amerika’ya gitmek isteyenler, Latin müziklerini sevenler, haydi durmayın izleyin!

Yapım: ABD – 2004

Süre: 126 dk.

A map for Saturday

Bu film hakkında yorum yazmayı çok isterdim ama sırt çantamı hazırlıyorum, adı bile insanı gaza getiriyor yahu hahahhaha. Gerçekten çok sürekleyici, belgesel niteliğinde bir film. Avustralya, Tayland, Nepal, Avrupa ve Güney Amerika’ya bir yıllık bir dünya turuna hazırlanın 🙂

Yapım: ABD – 2007

Süre: 90 dk.

Into the Wild (Özgürlük Yolu) 

Özellikle kendini kapitalist sistemde araya sıkışmış hisedenler size sesleniyorum, borcu olanlar, sorumlu oldukları çoluğu çocuğu olanlar, vs vs…Aman dikkat !!! Film fazlasıyla gaza getirebilir. Zengin bir ailenin çocuğusun, sen kalk malını mülkünü bağışla, otostopla başlayarak keşfe çık. Sonu biraz hüzünlü de olsa idealist olmanın, keşfetmenin ve paylaşmanın değerini fazlasıyla hissettiriyor. Bu filmin de kitabı bulunuyor. Hem okuyup hem izleyenlerin yorumlarını merak ediyorum.Müzikleri efsanedir – ki zaten – sountrack  albümü de bulunuyor. Şarkılarına siz de bayılıp dinlemek isteyenler için şarkı isimlerini aşağıya yazıyorum.

-Setting forth
-No ceiling
-Far behind
-Rise
-Long nights
-Tuolumne
-Hard sun
-The wolf
-End of the road
-Society
-Guaranteed

Yapım: ABD – 2007

Süre: 148 dk.

The Darjeeling Limited (Küs Kardeşler Limited Şirketi)

Filmin Türkçe ismi pek bir tuhaf. Darjeeling, Hindistan’ın bir yerleşim yeri. Üç tane, birbirinden çok farklı kardeşin, Hindistan’a doğru çıktıkları yolculuktaki maceraları anlatılıyor. Keyif alarak izledim.

Yapım: ABD – 2007

Süre: 107 dk.

Vicky Cristina  Barcelona (Barcelona Barcelona)

İzlediğimde henüz Barcelona’ya gitmemiştim. O zamanlardan gidilecek yerler listeme girmişti. İnsanın güzel sokak sahneleriyle, müzikleriyle, kıyafetleriyle, yemekleriyle, hadi Barcelona’ya diyesi geliyor. Açıkçası konusuyla da çok fazla ilgilenmeden Barcelona’yı ve oyunculukları izledim. Filmin ödüllere boğulmasının en büyük sebepleri de bunlar bence. Romantik İspanyol bir yazı sizi bekler.

Yapım: ABD – 2008

Süre: 96 dk.

The Way Back (Özgürlük Yolu)

Film, ‘The Long Walk’ kitabından uyarlanmıştır.1940 yılı Sovyet Rusya’ya bağlı olan Sibirya kampından kaçıp, 4000 mil yol  yürüyerek gidilen bir özgürlük  hikayesi anlatılıyor. Sizi seyahat etmeye sürükleyen bir film olduğunu söyleyemem ama macera ve dram dolu bir yol hikayesi diyebilirim.

Yapım: ABD – 2010

Süre: 133 dk.

The Tourist (Turist)

İtalya’ya giden Amerikalı bir turistin aksiyon ve dram niteliğindeki yaşadıkları, bu filmde anlatılıyor. Konusunu pek sevmesem de Venedik ve oyuncular izlettiriyor kendini. Venedik her zaman ilgi çekici olmuştur ama bu filmde resmen nefes kesiyor.

Yapım: ABD – 2010

Süre: 103 dk.

Eat, Pray, Love (Ye, dua et, sev)

2010 ABD yapımı olan filmin çok çok heyecan verici olduğunu söyleyemem ama sahnelerin İtalya, Hindistan ve Bali Adası’nda geçmesi izlemek için yeterli bir sebep 🙂 Okumayı sevenler için bir de kitabı bulunuyor.Julia Roberts’ın rolünü üstlendiği Elizabeth Gilbert karakteri; acılı bir boşanmadan sonra içindeki boşluğu doldurmak için bir yolculuğa başlar. Ağırdan ilerleyen bir film olsa da gezmeyi sevenleri sürükleyecek bir filmdir.

Yapım: ABD – 2010

Süre:140 dk.

The Way (Bulunduğumuz Yol)

Filmin konusu hakkında çok fazla yorum yapmadan sadece izleyin diyorum. İnsan kendini, hayatı resmen sorgulatıyor. Dünya’yı gezme arzusu içinde olanlar buyurun bu filmi, listenin başına alın 🙂

Yapım:  İspanya – 2010

Süre: 123 dk.

Zindagi na milegi Dobara

Türkçe transferi nedir, filmin adı nasıl okunur bilemediğim bir Bollywood filmi. On saat bakışmalarına, bitmek bilmeyen sürelerine, sonradan bağışıklık kazanabildiğim her an her yerde dans etmelerine rağmen Bollywood filmlerini genellikle seviyorum. Filmin İspanya’da geçmesinden dolayı sanırım, diğer Hint filmlerinden biraz daha farklı gibi geldi bana. Buarada film Hindistan’da geçmiyor diye dans yoktur sanmayın sakın. İspanya’nın güzel manzaralarını kapsayan keyifli bir film.

Yapım: Bollywood – 2011

Süre: 153 dk.

Tracks (Çöldeki İzler)

Bu filmin, gerçek bir hikaye olduğuna resmen i-na-na-ma-dım. Avustralyalı kadın yazar Davidson’un, 70’lerde köpeği ve dört devesiyle birlikte Avustralya çöllerinde yapmış olduğu yolculuk anlatılıyor. Filmi izlerken kadınlık duygularımla gaza gelmedim desem yalan olur hani. Bir gün her şeyi bırakıp dünya turuna çıkmak isteyenler için aman dikkat, hem çantanızı hazırlayabilirsiniz 🙂

Yapım: Avustralya – 2013

Süre: 112 dk.

The Secret Life of Walter Mitty (Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı)

Sıkılmadan izlenebilecek ve insanı uzak yerlere seyahat etmeye teşvik edecek bir film. Bunun yanında hayattan mesajlar vererek izlerken kendinizi tuhaf hissetirecek, özellikle de son sahneleri fazlasıyla etkileyiciydi.

Yapım: ABD – 2013

Süre: 114 dk.

Somewhere else to Tomorrow

Bu filmde rakamlar çok şeyi ifade ediyor ve özetliyor. 210 sayısı; 2 tekerleği, 1 dünyayı, 0 parayı simgeliyor. Motor üzerinde parasız, macera dolu bir dünya keşfini anlatıyor. 2,8 yıl ve ayı, 27 ise bu sürede gezdiği ülke sayısını ifade ediyor. Özellikle motorla gezen ve gezmek isteyenler için gerçekten ilham verici bir film.

Yapım:  USA2014

Süre: 107 dk.

Wild (Yaban)

Film, zor zamanlar yaşamış ama güçlü bir kadının kendini doğaya bırakma hikayesini anlatıyor. Ben olsam napardım diye düşündüğüm çokça sahnesi bulunuyor. Dikkat!!! Film dram içermektedir, eğlenceli sahneler beklemeyiniz. Şuanki ruh haliniz pek bir atarlıysa belki de sonra izlemeniz sizin daha iyi olcaktır.

Yapım: ABD – 2016

Süre: 115 dk.

8 Comments
 • İnci ateşoğlu
  Posted at 15:45h, 08 Eylül Cevapla

  ne izlesek derken ben de vaktimi boşa harcayanlardanım. Listendeki çoğu filmi izlemediğim için benim için bu yazın super oldu.

 • Nazli Ciftcibasi
  Posted at 08:09h, 04 Ekim Cevapla

  Filmlerin bir kısmını izlemiştim, geri kalan kısmını nasıl kaçırdığıma ise hayret ediyorum şuanda. En kısa zamanda tüm listeyi tamamlamış olacağım şüphesiz, teşekkürler bu harika yazı için 🙂

  • kartpostalanilarim
   Posted at 18:15h, 04 Ekim Cevapla

   Gezginler dışında da birçok insanın beğeneceği filmlerden oldukları için herkesin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum 🙂

 • Ahmet Çetinkaya
  Posted at 09:19h, 03 Aralık Cevapla

  Benim gibi pek film izlemeyen,film seçmekte oldukça zorlanan ve gezmeyi çok sevenler için mükemmel bir liste olmuş.Haftasonuna Walter Mitty’nin gizli yaşamını izleyerek başladım.Filmin başlarında biraz sıkılsam da ortasına ve sonlarına bayıldım seyahat etme arzumu tekrardan harekete geçirdi . Herkesin ailesiyle bile izleyebileceği başarılı bir film olmuş.film listesi için teşekkürler ✋✋

  • kartpostalanilarim
   Posted at 10:39h, 03 Aralık Cevapla

   Yorumundan anlıyorum ki yazım amacına ulaşabiliyor. 🙂 Çok sevindim film etkilediği için. Ee o zaman sıradakiler seni bekler. Diğer yazılarıma da beklerim. Sevgiler.

 • dizi haberleri
  Posted at 08:35h, 18 Aralık Cevapla

  Siteniz cok Guzel Konularnz Takip Ediyorum Tesekkr ederim harikasiniz.

  • kartpostalanilarim
   Posted at 22:12h, 18 Aralık Cevapla

   Çok teşekkür ederim. Sevgiler.

 • Denizhan Keçili
  Posted at 18:46h, 30 Mart Cevapla

  Merhaba,
  favorilerim amelie ve into the wild 🙂 gerçekten liste harika arada izlemediklerim var en kısa zamanda eksikleri gidereceğim

Post A Comment