gaziantebin enleri, gaziantep, gezi blog, antep yemekleri, yemeni

Gaziantep’in 20 Eni

Öyle şehirlerimiz var ki; tarihimizde çok özel yerlere sahipler. Kurtuluş mücadelesi sonrası ‘Gazi’ ünvanının verildiği şehrimiz Antep gibi. Gaziantep’te bir yandan tarihi yapılar, bir yandan değerli müzeler, bir yandan da özel lezzetler insanın başını döndürüyor. Ben defalarca gitme şansını yakalayanlardanım. Çoğumuzun hafta sonu kaçamağı olarak gittiği Gaziantep gezilerinden inanın bana göremediğiniz birçok yer ve tadamadığınız lezzetler ile dönmek zorunda kalacaksınız. Ama bu da Gaziantep’e bir daha gitmek için bir sebep oluyor bizlere. Klasik bir liste dışına çıkarak Gaziantep’in enlerini bu yazımda topladım. Gaziantep için en önemli tavsiyem şu ki; gezilecek ve görülecek yerler arasında lezzetleri tadımlamanız. Böylece arada mideye nefes aldırmış olursunuz. Yoksa her şeyden yemek isteyip, mide fesadı geçirmeniz olası. Kısacık vakitlerimizde dolu dolu anılar ve deneyimler ile birlikte dönmek dileğiyle…

En Etkileyici Gaziantep Müzesi: Zeugma Mozaik Müzesi

Aslında Zeugma Mozaik Müzesi’ne en etkileyici Gaziantep müzesi demek eksik olur. Türkiye’nin hatta dünyanın en etkileyici müzelerinden. Yenilenmiş mutlaka görülmesi gereken bir müze.
Belkıs yani Zeugma Antik Kenti; Gaziantep’in Nizip ilçesinin biraz doğusunda tepelere kurulmuş bir şehir. MÖ 300’de Büyük İskender tarafından Fırat Nehri’nin geçtiği yerden ”Selevkia Euphrates” adıyla kent kurulmuş. M.Ö. 31’den itibaren bir köprü ile Roma’ya bağlanan kentin adı geçit-köprü anlamındaki “Zeugma” olarak değiştirilmiş. Bundan sonra Zeugma, özellikle sanatta çok ilerlemiş ve zenginleşmiş, tam anlamıyla altın çağını yaşamış da diyebiliriz. Zengin villaları süsleyen mozaik döşemeler bugün dünya örnekleri ile yarışır durumda. Ayrıca kazılarda bulunan mozaikler dışındaki bullalar (mühür baskılar) koleksiyonu, büyüklüğüyle dünya rekorunu kırılmış. Gizemli karanlık bir odada sergilenen ‘Çingene kızı’ mozaği ve Mars Heykeli serginin en gözlerinden. Bilinçsizce gidenlerin görmeden çıktığı bronz Mars Heykeli ise benim favorim ve müzede harika bir şekilde konumlandırılmış. Eeee, Zeugma’nın koruyucusu olarak bilinen Mars’ın heykeli de müzenin her yerden görülebilecek şekilde konumlandırılmasını hak ediyordu.

En masalsı Gaziantep Müzesi: Oyun ve Oyuncak Müzesi

gaziantep, oyuncak müzesi, gezi blog Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Bey Mahallesi’ndeki tarihi bir Antep evinde; 1700’lü yıllardan günümüze kadar olan en gözde oyuncakların sergilendiği bir müze Oyun ve Oyuncak Müzesi. Müzenin kuruluşunda değerli yazar ve şair Sunay Akın öncülük etmiştir. Oyun ve Oyuncak müzesi olarak Türkiye’de 4. sırada bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye’deki mağara galerisinin bulunduğu ve Dünya Çocukları’nın tanıtıldığı tek Oyun ve Oyuncak Müzesi olma özelliğine de sahip. Çocuklar kadar yetişkinlerde merakla ve sevinçle geziyor bu müzeyi. Ben gezerken adeta kendimden geçtim.

En değerli Gaziantep mahallesi: Bey Mahallesi

gaziantep, bey mahallesi, gezi blog, atatürk Gaziantep Bey Mahallesi

Bey Mahallesi denildiğinde aklıma hemen Atam’ın nüfusa kayıtlı olduğu yer olarak gelir. 1923 yılında yurt gezisine çıktığında Antep’te tam bir bayram havası yaşanmış. Sokaklara dökülen halk ile birlikte Atatürk de onlarla birlikte gezmiş. Burada gezerken birçok yerde Atatürk’ün gezdiği ve kaldığı yerlerdeki fotoğraflarına ve hikayelerine şahit oluyor insan. Bey Mahallesi’ndeki Atatürk Anı Müzesi bu açıdan mutlaka gezilmesi gereken yerlerden.
Evliya Çelebi Seyahatname’de Bey Mahallesi için “Şehrin her sokak başında kale gibi kapılar vardır. Her gece sokaklarında kandiller yanar” diye bahseder. Daracık sokaklar, kesme taş duvarlı tarihi evler, birçok dil, din ve kültüre sahip kişilerin dostça yaşadığını kanıtlayan diğer yapılar, çeşit çeşit kafeler,… Sanıyorum ki gözünüzde az çok mahallenin yapısı canlanmıştır.
Ekleme yaparak toparlamak gerekirse, Bey Mahallesi’nde gezilecek ve görülecek yerler; tarihi taş evler, Atatürk Anı Müzesi, Oyun & Oyuncak Müzesi, Etnografya Müzesi, Ali İhsan Göğüş Müzesi, Kurtuluş Cami (St. Mary Kiliesi) ve Papirüs Kafe ve dahası kafeler.

En çok bilinen Gaziantep türküsüne konu olan yer: Antep kalesi

gaziantep, antep kalesi, çarşı, gezi blog Antep Kalesi

Türkiye’de ayakta kalabilen nadir kalelerden, Antep Kalesi. Tam tarih bilinmese de kale yaklaşık 6000 yıllık bir geçmise sahip. Yaz aylarında kaleye çıkmak epey zor olsa da mutlaka görmenizi öneririm. Gidilecek yerlerin çoğunluğu bu bölgede bulundan en azından bir kere önünden geçilir.

En modern Gaziantep hanı: Hışvahan

gaziantep, hışvahan, antep hanları, gezi blog

Antep Kalesi’nin hemen karşısında bulunan eski adıyla Pamuk Han yeni adıyla Hışvahan, en modern han haliyle bizleri karşılıyor. Tek katlı hanlar gurubuna giren yapı Gaziantep’in en eski hanı olarak bilinen Hışvahan’ın en çok beğendiğim kısmı giriş kapısı ve yapıyı bozmadan değerlendirmeleri oldu. Hanlarıyla meşhur Gaziantep’te en farklı şekilde değerlendirilen yer burası olmuş. Hem restoran bölümü hem de konaklama (10 odalı)bölümleri mevcut. Gümüş, bakır, kutnu kumaşı gibi yöresel ürünlerin kullanıldığı dekorasyonu tek kelimeyle mükemmel. Özel gecelerin ve eğlencelerin yapıldığı ‘Susamhane’ bölümü, bar kısmı ve canlı müzik bulunduğundan özellikle hafta sonları epey hareketli oluyor. Gaziantep standartlarına göre fiyatları biraz daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var.

En hareketli Gaziantep Hanı: Millet Hanı

1570’li yıllarda yapılmış olan Millet Hanı, eskiden kervansaray olarak kullanılmış. Tipik bir Osmanlı hanı da diyebiliriz aslında. Günümüzde; değerli ustaların ellerinden çıkmış çok çeşitli ürünleri hanın içerisindeki dükkanlardan bulmak mümkün. Hanın avlusunda dinlenebilir ve bir şeyler içebilirsiniz. Bir de ben ne zaman gitsem müzik ve çiğköfte yapımı ve ikramı oluyor. Ben mi şanslıyım yoksa han mı hep bu kadar canlı bilemiyorum.

En güzel Gaziantep sesi: Bakır işlemecileri

gaziantep, bakırcılar çarşısı, gezi blog, antep çarşı Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Gidip gördüğüm hiçbir yerde bu kadar güzel bakırlar görmedim. Almasam da her gittiğimde incelediğim ve yapılışını izlediğim bir zanaat bakır işlemeciliği. Bakırcılar Çarşısı’na girer girmez duyduğunuz tık tık tık sesleri bir harika dostum. Bir de ustaların keyfi yerinde ve türküler söylüyorlarsa ohhhh keyif. Hediyelik eşya olarak bakır ürünlerini tercih edebilirsiniz.

En rahat Gaziantep ayakkabısı: Yemeni

Ayakkabı konusunda rahatıma fazlasıyla düşkünümdür. Hele ki geziyorken eyvahlar olsun, o pofidik tabanlı ayakkabılardan giymezsem iki adımdan fazla yürüyemem vallahi. Sadece modelini sevdiğim için almışken, şu an rahatlığından dolayı ayağımdan yemenileri çıkaramaz haldeyim. En modern elbiselerimin altına bile çok yakışıyor bana kalırsa. Yaz aylarında çorap giymeye bile ihtiyaç bırakmaması ve ayağa vurması gibi sebeplerden ayağımda paralanıyorlar şu an. Aslında benimki ayak modelime uymadığından orijinal yemeni modeli değil, sonradan ufak değişiklikler yapılan modellerden. Diyeceğim şu ki; mutlaka her modeli deneyerek alın.

En çok ismi bilinen Gaziantep kebapçısı: İmam Çağdaş

Gaziantep yemekleri denildiğinde çoğu kişi tarafından bilinen İmam Çağdaş, sen neymişsin! Seni eleştiren de öve öve bitiren de çok. En güzel yemekler burada var belki diyemem. Ama varsayalım ki; 2 günlüğüne gelmişsin ve çeşit çeşit güzel Antep yemeklerinden yemek istiyorsun, o zaman o İmam Çağdaş’a gidilecek. Bu kadar tanınmadan önce bana göre daha lezzetliydi ve porsiyonları boldu. Ama bence hala çok güzelsin be! Benim favorim Ali Nazik Kebabı, gavurdağı salatası ve önden hüplettiğim sarımsaklı lahmacunu. Bir de tepsiyi dik tuttuğun halde içerisinden düşmeyen baklavalardan yemeden oradan kalkmak olmaz, bilesiniz.

En hastalık savar Gaziantep yemeği: Beyran

gaziantep, beyran, antep yemekleri, gezi blog Gaziantep beyran çorbası

Beyran çorbası deniliyor aslında, yahu çorba kadar basit değil ki beyran. Sabahın köründe (saat 5 gibi, gerçekten köründe) içilmeye başlanır beyran. Grip, üşütme gibi solunum yolu hastaları şifa niyetine bu çorbayı içiyor. Sonrasında burnunuz sadece acıdan dolayı akıyor vallahi. Hastayken içtiyseniz artık turp gibisiniz gidebilirsiniz. Sıradaki!
Peki nasıl yapılıyor beyran? Kemik ile kuzu etleri 10 – 12 saat haşlanıyor. Haşlanmış pirinç ile et bakır çanaklara konuyor. Et suyu da ekleniyor. Fokur fokur kaynarken bir de pul biber döktün mü, eyvahlar olsun! Gaziantep’te beyran içmek için ilk restoran önerim; Metanet Lokantası. İçebileceğiniz diğer restoran önerilerim ise; Dukat, Kelebek, Beyoğlu, Ünal.

En şaşırtan Gaziantep kahvaltısı: Ciğer dürümü & nohut dürümü

Gaziantep’teyken ‘Aaaa sabahın köründe yediklerine bak!’ diye hiç demeyin. Sabah 5’de beyran içip, sabah ciğer ve nohut dürümü yerken kendinizi bulacaksınız, emin olun. Ama itiraf edeyim; ciğer sevmeyen ben sabahın köründe nasıl yiyebiliyorum, ben de bu duruma şaşırıyorum. Nohut dürümü ise asıl favori lezzetlerimden.
Nohut dürümü için önerim Dürümcü Recep Usta, ciğer dürümü için ise çarşıdaki Ciğerci Mustafa.

En sıra dışı Gaziantep katmeri: Simit katmer

gaziantep, simit katmer, antep yemekleri, gezi rehberi Gaziantep simit katmeri

Ahhh o katmer yok mu o katmer, beni mahvediyor. Keşke baklava gibi şehir dışına da gönderim olsa. Ama çok hassas yahu, ancak Gaziantep’e gittikçe yenildiği için daha bir kıymetli benim gözümde.
Katmer sabah erken saatlerde yapılan ve sıcacık kahvaltıda yenen bir tatlı. İncecik baklava hamuru arasına Antep fıstığı, şeker, o bölgeye özel tereyağı ve kaymak koyuyorlar.
Klasik katmer yemek isteyenler için önerilerim Metanet, Orkide, Koçak, Zekeriya Usta ve Abdo Usta. Simit şeklinde yapılan çıtır çıtır katmer için ise Akşam Simit Fırını’nı ziyaret etmeniz gerekiyor.

En çok rüyalara giren Gaziantep tatlısı: Baklavanın tüm çeşidi

Baklava her yerde yenir ama Gaziantep’te özel malzemeler ile yapılanı yedikten sonra rüyalarına sadece o girer. Adını, sayısını bilmediğim kadar çok çeşidi var baklavanın. Kurusu, bülbül yuvası, şöbiyeti, havuç dilimi, özel karesi, dolaması derken insan ne yiyeceğini şaşırıyor yahu!
Peki ‘En güzel baklava nerelerde yenir?’ diye soracak olursanız; İmam Çağdaş, Koçak Baklava, Elmacı Pazarı Güllüoğlu ve Baklavacı Zeki İnal en güzellerindendir. Rüyalarınıza girdikten sonra sabah gözünüzü açar açmaz bulunduğunuz şehre online sipariş vermek isteyenler için aşağıya linkleri ekliyorum. Eğer Gaziantep iseniz zaten çok şanslısınız, birer tane de bizler için yiyin, olur mu?

İmam Çağdaş Online Sipariş Linki

Koçak Baklava Online Sipariş Linki

Elmacı Pazarı Güllüoğlu

En özel Gaziantep kahvesi: Menengiç kahvesi

tahmis kahve, menengiç kahvesi, antep yemekleri, gezi blog, gaziantep Tahmis menengiç kahvesi

Gaziantep’te yedik yedik bir nefes alalım derseniz; çarşıdaki çay ocakları sizleri bekler. Çay ocaklarından; menengiç kahvesi, zahter ve tarçın çayı içebilirsiniz. Otantik tarihi bir kahvede içelim, yayıla yayıla oturalım derseniz meşhur Tahmis Kahvesi’ne sizi alalım, buyrun.
Tahmis Kahve, Türkiye’nin en eski kahvehanelerinden biri olup, hala günümüzde taş gibi durmakta. Eğer soğuk havalarda gidiyorsanız; sobalı sıcacık 400 yıllık bir kahve sizi bekliyor. Eğer ki sıcak günlerde gidiyorsanız da; bahçe bölümü sizi bekler. Ama mutlaka kahvenin içerisini de görün derim. Menengiç kahvesi, zahter ve elma çayı içebilirsiniz. İçilmesini önermesem de bir nargile severseniz Tahmis iyi bir adres.

Buarada menengiç kahvesi, yabani fıstık türü olan çitlenbik, bıttım diye adlandırılan ağaçın meyvesinden elde edilen kahve çeşididir. Genellikle süt ile pişirilir ve bakır fincanda servis edilir. Tahmis Kahve’den menengiç kahvesi ve kahvenin yanında ikram edilen nostaljik çerezden satın alabilirsiniz.

En az bilinen Gaziantep yemekleri: Bahar meyve sebzeleriyle geleneksel yemekler

‘Ya Antep’te sürekli et yiyorlar.’ diyenler Antep’i hiç tanımıyordur. Tabi bir Ege masası gibi değildir burada sofralar, o ayrı mesele. Mutfağı çok zengin derken baklava ve kebap çeşidindendir sanmayını efenim. Akıllara gelebilecek her türlü meyve sebzeden yemekler yapılır, salatanın binbir hali de mevcuttur burada. Ama tabi et de çok sevilir, sebzeler meyveler hep onla birleşir.
Gaziantep’e bahar aylarında gidecekseniz; (hani şu pazarlara, marketlere erikler, çilekler, yenidünyalar, vs. geldiği zamanlar) çok şanslısınız. Diğer mevsimlerde burada bulamayacağınız yemekleri yeme şansına sahipsiniz. Yenidünya, keme (trüf mantarı benzeri), sarımsak kebapları ve çağla, erik aşları gibi hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz yemekleri burada yiyebilirsiniz. Belki de çoğunuz ismini dahi duymamışsınızdır, değil mi?
Yahu nereden bulacağız bu yemekleri diye sorarsanız? Öncelikle tanıdığınız Antepli bir aile varsa ona sımsıkı sarılın. Kesin evlerinde harika yemekler yapılıyordur. Anladınız siz onu. Diyelim ki yok, hemen restoran önerilerinde de bulunayım; İmam Çağdaş, Aşina, Msm ve Hışvahan.

En kıymetli Gaziantep yemişi: Fıstık ve karpuz çekirdeği

gaziantep çarşısı, almacı pazarı, yöresel yemekler, gaziantep blog Gaziantep Almacı Pazarı

Söz konusu fıstık ise hiçbir yerin Gaziantep’te yetiştirilenler kadar lezzetli olduğuna inanmıyorum. O kadar değerli fıstığı Antepliler nasıl bol bol kullanıyorlar, vallahi yüreğim dayanmıyor benim. Ahh bir de koydukları her şeye bu kadar mı yakışır. Tatlılarına, kebaplarına, helvalarına, pidelerine,… Çarşıda gezinirken hangi yöresel eşyalardan alacağınızı şaşırmanız olası. Çerezcilerden karpuz çekirdeği de almayı unutmayın. Yemesi zordur ama bırakması da bir o kadar zor.

En değerli Gaziantep çorbası: Yuvalama

Kendisine çorba denilmesini bir hakaret sayabilecek bir yemektir yuvalama. Yahu nasıl bir emektir bu! Yoğurtlu çorbanın içinde özel minnacık köfteleri, nohut , et bulunan ve üzerinde yağ nane ile yapılan sos ile servis edilen bir yemek olarak kabaca tarif edebilirim. Anlatarak olmaz yemeniz lazım. Yuvalamayı yapanların sabrına sağlık ayol!
Herhangi bir restoranda yuvalama yemedim ama bazı yapan yerleri yazıma ekliyorum. İmam Çağdaş, Aşina, Msm ve Hışvahan.

En değerli Gaziantep zanaatı: Sedef işlemeciliği

Sedef kakma bir sanattır, oldukça da değerlidir. Bu yöredeki sedef, midye, istiridye gibi deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan pırıltılı beyaz renginde sert bir maddedir. Dünyada az da olsa başka yerlerde bulunur sedef, rengarenk olanları da vardır. Sedefkarlar, ceviz ağacına oyup sedefi kakarak birçok ürün ortaya çıkarırlar. Bu ürünler nedir diye merak ediyorsanız; masa, ayna, kutu, rahle, sehpa, kahve takımı, sandık, tavla ve baston ilk akıma gelenler arasında. Gaziantep’ten alınabilecek değerli hediyelik eşyalarındandır.

En sıra dışı Gaziantep kafesi: Papirüs Kafe

gaziantep, papirüs kafe, antep yemekleri, gezi blog, gaziantep Gaziantep Papirüs Kafe

Gaziantep’in bana göre en güzel mahallesi olan Bey Mahallesi’nde farklı farklı tarzda kafeler bulunuyor. Benim favorim, içinde bulunduğu yapıdan dolayı Papirüs Kafe.
200 yıllık bir Ermeği konağı burası. Konağın ilk sahipleri; dönemin en tanınmış, en zengin ailelerinden olan Karanazaryan ailesiymiş. Restorasyonsuz hali ile günümüzde ve kafe kısmı olarak bahçesi kullanılıyor. Kışın ise daha az geçmişe sahip olan yandaki yapıda hizmet veriliyor. Benim için anlatılmaz yaşanır olan kafelerden. Çay 2,5 TL, kahve 6 TL gibi uygun fiyatlarda içecekler ve bir yiyecek olarak tost bulunuyor.

Gaziantep’in en çok tanınan sosyal medya fenomeni: Tostçu Erol

Gaziantep’e gidince tost mu yenir yahu! Ayy vallahi meraktan yenir. Tostçu Erol’dan bahsediyoruz, ahhahah. Bana göre malzemeleri pek kaliteli olmamasına rağmen fiyatları biraz fazla. Ama insan merak ediyor ve iştahı kabararak tostunu midene indiriyorsun. Porsiyonları bana göre büyük gelse de Antepliler için normal gibi görünüyor. Bir de baya sistemli bir tost dükkanı burası, sıra numarası ile ekrandan siparişinizi takip ediyorsunuz. Fırsatınız olursa bir tanışın Erol ile.

 

Sosyal Medya hesaplarımı takip etmek ve diğer lokal yazılarımı okumak için aşağıdaki bağlantılı yazılara tıklayarak kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram

Twitter

Facebook

Diller ve Dinler Şehri Mardin 1: Mardin Gezi Rehberi

Diller ve Dinler Şehri Mardin 2: Eski Mardin Gezilecek Yerler

Diller ve Dinler Şehri Mardin 3: Alternatif Mardin Rehberi

Eskişehir’i Es Geçmemek İçin 12 Önemli Neden

Eskişehir Yöresel Lezzetler Rehberi

Buram Buram Tarih Kokan Bursa Kasabası: Tirilye

Ayvalık’ta Bilim ve Sanat Köyü: Küçükköy

Datça Gezilecek Yerler

No Comments

Post A Comment