fas, gezi rehberi, güven, morocco

Kadın Başına Fas’a Giderek Başa İcat Çıkarmak: Fas Kadınlar İçin Güvenli Mi?

Öncelikle neden böyle yazı yazdığımdan bahsetmek istiyorum. Biz 2 gezgin kadın olarak Fas’a gittik. Ülkemizde; tek kadın ya da sadece kadın grubu olarak Fas’a giden ile henüz biz karşılaşmamıştık. Seyahatteyken ve seyahat sonrası sosyal medyadan kadınların soru yağmuruna da tutulunca yaşadıklarımı ve gördüklerimi bir yazıda sizlere aktarmak istedim. Aslında gitmeden önce; evet çok kolay bir rotaya gitmediğimizin farkındaydık ama tedirginlik boyutu çoğu seyahatimde duyduğumdan fazlası değildi. Her ne kadar annemin gidip görmüş olduğundan dolayı ‘aman kızım’ ile başlayan birçok öğütleri de olsa tüm sözleri bir kulağımdan girip diğerinden çıkmıştı. Anne beni affet!

Yazımın başlığına gelecek olursak; ‘kadın başına’ diye bir tabir var ya ülkemizde. Ben var deli olmak bu tabire. Seyahat boyunca, öncesi ve sonrası da dahil bununla başlayan birçok cümle kuruldu bize. Kadın başınayız diye napalım isterdiniz, oturalım mı yerimizde? Eee orayı keşfetmek istiyorsak ve daha da istediğimiz çok yer varsa nasıl yapalım? 🙂

fas, güvenlik, gezi rehberi, kadın gezgin Fas kadınlar için güvenli mi?

Türkiye’de haziran ayında ne giyiyorsak yine onları giydik Fas’ın haziran günlerinde. Evet zaman zaman bu konuda sıkıntı yaşadık. Ama bizlerin de Türkiye’de kadın olarak pek de kolay yaşadığımızı düşünmüyorum. Türkiye’ye gelen kadın turistlere yapıştığımız gibi onların yakasından düşmeyen, onlara izinsiz dokunan hiçbir Fas erkeğine rastlamadık mesela. Kadınların da hiçbir rahatsız edici bakışı ile karşılaşmadık. Tabi çok kısa etek ve şort giyilmezse kendinizi daha rahat hissedebileceğinizi de belirtmek isterim. Yanında erkek arkadaşı, eşi vs. var ise gezerken hep birlikte oldukları sürece bizim yaşadığımız sıkıntıları yaşamadıklarını da gidenlerden duyduk. Ne garip, değil mi?

Fas’taki ilk durağımız akşam ulaştığımız Kazablanka idi. Otelimizin merkezde (Medina) olması sebebiyle hem bolca ara sokak hem de neredeyse tüm halkın sokaklarda olduğu bir ülke ile karşılaştık. Arkadaşım Duygu ile birbirimize her sokağa girerken ‘Yaaa emin miyiz bu sokaktan mıdır, çantana dikkat et olur mu, duymamazlığa gel tamam mı?’ uyarı şeklinde sorular sorarken bulduk. Ama bir tek o gün o kadar tedirginlik yaşadık diyebilirim.

Peki kadın başınıza Fas’a gittiyseniz sizi neler bekliyor?

fas, morocco, gezi rehberi, güvenli, kadın gezgin Fas’ta kadın gezgin olmak

Fas’ta kadın bir gezginseniz; ilk bilmeniz gereken; ne giyerseniz giyin Faslılar tarafından ilgi çekeceğiniz. Hemen hemen her yaştan Faslı tarafından size laf atılacağına da alışmanız gerekiyor bu ülkede. Ara sokaklarda Fas gençlerini gruplar halinde otururken görüyoruz, tüm Fas şehirlerinde. Laf atmalarının yanı sıra sürekli öpücük göndermeleri de cabası! Her sokaktan geçerken mırç mırç ses duymak gerçekten sinir bozucu oluyor. ‘Bunlarla nasıl başa çıktınız?’ diye soracak olursanız; cevabımız görmezlikten ve duymazlıktan gelmek olur. Ya adım başı kavga edecektik ya ülkeyi terk edecektik ya da bu duruma alışacaktık… Maalesef elimizden başka da bir şey gelmedi…Biz hiç utanıp sıkılmadık beyler bu durumdan ama sizler buyrun utanabilirsiniz! Gerçi son günler o kadar zor tahammül edebilmişiz ki; artık patlayıp, birkaç kişi ile tartışmaya girdik. Bunun yanı sıra; peşimize veya bir başkasının peşine takılan, izinsiz dokunmaya çalışan hiç kimseyle karşılaşmadık. Zira bu durumu görmezlikten gelmemiz pek mümkün olmazdı…

Bir başka konu da; önce bizleri Avrupalı sandıklarından dolayı bize karşı farklı tavırda olmaları. Türk olduğumuzu öğrendiklerinde ise; ya bacım (ahahahha) moduna giriyorlar ya da potansiyel eş gözüyle bakıyorlar. Tüm seyahatimiz boyunca kaç tane teklif aldık sayamadık bile diyebilirim. Ciddi ciddi evlilik teklifi almamızı da söylemeden geçemeyeceğim. (Şaka değil!) Özellikle Berberiler’in hemen konuya girmeleri konusunda üstün bir başarıları bulunuyor. Onlarla birkaç cümle konuştuktan sonra ‘Burada benimle kalır mısın?’ sorusunu sormadan yapamıyorlar. Ya bize denk geldi ya da genel olarak öyleler bilmiyoruz ama biz istisnai bir durum ile karşılaşmadık.

fas, çöl deneyimi, morocco, güvenlik, kadın gezgin Fas’ta kadın başına çöl deneyimi

Fas’ta en zorlandığımız yer ise Marakeş’teki Jemaa El Fna Meydanı oldu. Akşam bambaşka bir hale dönüşen bu meydanda turist iseniz; herkese potansiyel sapık veya hırsız olarak bakabilirsiniz. Bunun dışında otel ve restoranlarda hep çok yardımcı Faslılar ile karşılaştık. Sokaklarda ise zorla valizimizi taşımak isteyen, elimizden eşyaları yardım amaçlı neredeyse çekiştiren ve gideceğimiz yere götüren Fas halkı ile de tanışacaksınız. Bunlardan bazıları gerçekten yardım amaçlı olsa da büyük bir çoğunluğu sizden para istemek amaçlı yanınıza yaklaşıyor.

Açıkçası Faslılar hem çok iyiler hem de çok üçkağıtçılar. Biz karar veremedik hala nasıl olduklarına… Belki de biz o kadar pozitif ve o kadar keşfetmeye açıktık ki; her şeye rağmen genellikle Fas’ın en iyi insanlarını etrafımıza çektik. Tıklım tıklım olup ayakta gitmek zorunda kaldığınız bir şehirler arası trende sizi oturduğu koltuğa binbir ısrarla oturtturan kaç kişi olabilir? Özetle söylemek isterim ki; her yerde olduğunuz gibi siz tedbirlerinizi aldığınız sürece; Fas’ta çok sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Yollar sizi bekler, kartpostallar da gezilerden gönderilmeyi… 🙂

 

Kocaman sevgiler.

Nazlı.

 

*************************************************************************************************************

Sosyal Medya hesaplarımı takip etmek ve diğer Fas yazılarımı okumak için aşağıdaki bağlantılı yazılara tıklayarak kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram

Twitter

Facebook

Fas Gezi Rehberi

Fas Gezi Bütçe Rehberi

Fas Sahra Çölü’nde 1 gece

No Comments

Post A Comment