fas turu, fas gezi, marakeş turu, fas seyahati

Fas Gezi Rehberi | Fas Rotasında Cevapsız Soru Kalmasın

Fas Nerede?

Fas, Afrika kıtasının kuzeybatı ucunda yer alır ve batıda Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Fas’ın kuzeyi, Avrupa’ya en yakın kısmı, Cebelitarık Boğazı ve Akdeniz ile burada buluşuyor. Fas’ın doğusunda bulunan Cezayir ise; sınırları en fazla olan komşusu.

Fas’a Nasıl Gidilir?

fas gezi, ulaşım, fas havayolu, seyahat Fas’a ulaşım

İstanbul’dan Fas’a direk uçak isterseniz Kazablanka’ya mevcut. Biz Fas Havayolu şirketlerinden olan ‘Royal Air Moroc’ ile Kazablanka’ya direk uçtuk. Türk Hava Yolları ve Air Arabia Moroc ile de uçabilirsiniz. İstanbul Kazablanka arası uçuş ortalama 5 saat sürüyor.

Eğer vizeniniz varsa; Avrupa ülkelerinden aktarmalı uçarak daha ucuza Fas’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Fransa, İspanya ve İtalya gibi Avrupa şehirlerinden olan uçuşlara bakabilirsiniz. Bu şekilde aktarmalı uçmak isteyenler için bazı havayolları şirketlerini de aşağıya ekliyorum.

Lufthansa, Air France, Atlas Global, KLM, Alitalia gibi şirketlerden Avrupa aktarmalı ucuz Fas bileti bulabilirsiniz. Başka ülkelerden aktarma da yaparım derseniz; Tunus Air, Etihad Airways ve Egypt Air’ten de biletlere bakabilirsiniz.

Fas ile Türkiye arası saat farkı

fas, fez, fes, geri rehberi, fas turu Fas | Fes şehri

Fas, Türkiye’den 2 saat geridedir.

Fas Para Birimi Nedir?

Fas para birimi; Fas dirhemi (MAD). Etiketlerdeki fiyat birimini ‘DH’ yazılı olarak görebilirsiniz. 2018 temmuz ayı olarak; 1 Fas Dirhemi 0, 51 TL. Döviz kurlarımız sürekli değiştiği için 10 DH, 1 EUR olarak kabul ederek kendinize sürekli ‘Bir dakika, şimdi bu ne kadar oluyor.’ sorusunu sormaktan kurtarabilirsiniz.

Fas’ta Konuşulan Dil Nedir? Dini Nedir?

fas gezi, diller, seyahat, fas turu Fas’ta konuşulan diller

Fas’ta resmi dil Arapça’dır. Bununla birlikte Berberice ve Shelha dilleri de konuşulmaktadır. Bu dillerin yanı sıra; hemen hemen herkes Fransızca ve Arapça konuşmakta. Eee uzun yıllar boyunca Fransız sömürgesindeydi bu topraklar. Fas’ın kuzeyinde ise İspanya’ya yakınlığı sebebiyle İspanyolca da konuşulmakta. İngilizce konuşabilen Faslı da çok sayıda. Kısaca; bu ülkede dil konusunda pek sıkıntı çekilmiyor. Bizlerin tek yabancı dil bilmesine ise şaşırıyorlar. Ne diyelim bu da bizim ayıbımız…

Fas’ın %99’u Müslüman bir ülkedir. Dinlerini herkese saygı göstererek yaşayan bir ülke…

Fas’a giderken herhangi aşı olmak veya ilaç almak gerekli mi?

Fas’a gitmeden önce mutlaka mide, bağırsak düzenleyici, alerji gibi ilaçlarınızı yanınıza almanızı tavsiye ederim. Bunun dışında gitmeden önce herhangi bir aşı vs. yaptırmanıza gerek yok. Ben 2 günlük yolculukta bile yanımda ilaç hiç eksik etmiyorum. Size de hatırlatma yapmak isterim. Sahra Çölü’ne gitmeden önce alerji ilacımı içsem de oradayken göz ve burnuma sahip çıkamadım. Güneş ve toz alerjisi olanlar özellikle hazır olsun. Zira fotoğraflarımın çoğu kıpkırmızı göz ve akmış burnumla şahaneler. 🙂 Bunun dışında Fas’ta hiç ilaç kullanma ihtiyacında bulunmadım. Bir de sinek koruyucu spreyinizi yanınızda bulundurabilirsiniz. Diğer Afrika ülkeleri kadar çok ihtiyacınız olmayacaktır hatta epey az ihtiyacınız olacak. Ama önlem almakta fayda var tabi.

Fas Havası Nasıl? Fas’a Ne Zaman Gidilir?

fas turu, gezi rehberi, fas havası Fas’a ne zaman gidilir?

Fas’ta çöl iklimi hakim olduğu için günlük sıcaklık farklılıkları oldukça fazla. Fas’a yazın gidilmesini pek önermiyorum, çünkü gündüze sıcaklıklar 50 dereceyi görüyor. Fas’a, ilkbahar ve sonbahar aylarında (mart, nisan, mayıs, eylül, ekim ve kasım) gidilmesini ve keyifle gezilmesini tavsiye ediyorum. Biz haziranın ikinci haftası Fas’a gitmiştik. Gündüzleri ara ara sıcaktan bunaldık, akşamları ise üstümüze bir şey almadan çıkamadık.

Fas Nasıl Bir Ülke?

fas gezi, fas turu, seyahat, güven Fas nasıl bir ülke?

Eğer bambaşka kültürler tanımaktan keyif alıyorsanız; Fas’ı mutlaka görmelisiniz. Tursuz gidecekseniz çok kolay bir rota diyemem. Çok planlı, programlı ve tedbirli gezmeniz gerekiyor. Bunun dışında güvenlik konusunda çok sıkıntı yaşabileceğiniz bir rota değil. Faslılar hem çok çok iyiler hem de çok üçkağıtçılar. Bir yandan kendi arabasıyla biletimizi aldırtan Faslılar, diğer yandan sırf para almak için zorla yol gösterenler…Su alırken bile pazarlık yapmanız gerekiyor. Unutmayın siz turistsiniz ve Fas’ta kazıklanmak için güzel bir yemsiniz. Ama Türkleri seven nadir ülkelerden Fas. Yıllarca Fransız sömürgesi olduklarından hemen hemen herkes Fransızca konuşabiliyor. Bunun dışında; çoğunluk İngilizce de konuşabildiğinden; dil sıkıntısı çok fazla yaşanmaz.

Fas desenleriyle, yapılarıyla, riadlarıyla, renkleriyle, yemekleriyle kendine aşık eden bir ülke. Fas’ta hem sörf yapabilir hem çöl deneyimleyebilir hem modern zamanı yaşayabilir hem çok eski tarihe ışınlanabilirsiniz hem koca dağlar arasında gezinebilir hem de kurak topraklarda kaktüslere sevdalanabilirsiniz…

Fas Güvenli mi?

fas, morocco, fas çölü, sahra çölü, gezi rehberi Fas’ta çöl deneyimine doğru

Fas için bu soruya güvenli de güvenli değil de diyemiyorum nedense. Ülkeye ilk ayak bastığınızda mutlaka endişeleriniz olacaktır. Ama belli bir süreden sonra ülkeye alışıyorsunuz. Avrupa’nın göbeğinde bile hırsızlıklar meydana geldiğini düşünürsek; burada da elbet de tedbirli olmakta fayda var. Fas’ta güvenlik konusunda bir hiçbir sıkıntı yaşamadık ama yaşayanları çok duydum. Çantanıza ve elinizdeki telefona özellikle kalabalık alanlarda dikkat etmenizi öneririm. Mesela; Marakeş’in meşhur meydanı ‘Jemaa El-Fna’ gibi…Bir de yanlarında erkek olmadan giden kadınların laf atmalarına alışmaları gerekiyor. Dünyanın acı gerçekleri! Bunun dışında herhangi bir güvenlik sıkıntısı yaşanması pek olası değil.

‘Fas kadınlar için güvenli mi? yazımı da üzerini tıklayarak okumanızı tavsiye ederim.

Fas’ta telefon ve internet

Fas’ta çölde bile telefon ve internet çekiyor. Çölde tepelerin alt kısmı ve bazı dağlık bölgelerde dışında bu konuda hiç sıkıntı yaşanmıyor.

Kazablanka havalimanından telefon hattı alınabiliniyor. Fiyatlarına göre karşılaştırınca biz,  Orange markasını tercih etmiştik. 100 Fas dirhemi (yaklaşık 10 Eur.) vererek 6 GB internet ve konuşma hakkına sahip olunuyor. Birçok farklı paketler de mevcut.

Fas’ta Mutlaka Görülmesi Gereken Şehirler

fas turu, fas şehirleri, gezi rehberi, şafşavan, marakeş Fas’ta Mutlaka Görülmesi Gereken Şehirler | Şafşavan

Fas’ta her şehrin görülmesi gerekiyor. Çünkü hepsi birbirinden farklı havada, hepsi bambaşka güzellikler sunuyor.

Fas’ın başkenti ve öğrenim merkezi için; Rabat

Fas’ın en büyük aynı zamanda ticari ve liman kenti için; Kazablanka

Masmavi yapılarıyla adeta bir şirinler köyünü andıran şehir için; Şafşavan

Fas’ın en renkli ve turistik şehri için; Marakeş

Çöl deneyimi için; Merzouga

Yakınlığı sebebiyle en Avrupa havasındaki şehri için; Tanca

Atlantik Okyanus’u kıyısında balıkçı ve liman kenti için; Essouuira

En çok sevdiğim kısımdan Fas’ı genel olarak anlatmaya başlayayım. Fas, 90 gün süre ile vizesiz bir ülke. Fas Türk vatandaşlarına vizesiz bir ülke olsa da pasaportun en az 6 ay geçerli olması gerekiyor. Girip çıkarken bir form doldurmak dışında ekstra istenen bir şey yok. Bu form pasaport kontrolü öncesi bulunuyor ve kontrolde teslim ediliyor. Buarada girerken değil ama ülkeden çıkarken valizler ve üzeriniz detaylıca kontrol ediliyor. Fas’ta hashish (rif ya da hintkeneviri olarak bilinen uyuşturucu madde) illegal olsa da içilmesi ve satılması sık görülen bir durum. Bu sebeple bu kadar aranıldığını düşünüyorum.

Fas Kaç Günde Gezilir?

Ülkemizde erken seçim yapılınca; Fas seyahatimizi kısaltmak durumunda kalarak, Fas’ı 10 gün gezebilme imkanımız oldu. Rotamızda bazı değişiklikler yapsak da, uykusuz kalsak da dolu dolu bir Fas seyahati gerçekleştirdik. Sırayla Fas’ta gezdiğimiz şehirler; Kazablanka, Marakeş, Merzouga, Sahra Çölü, Fes, Şafşavan ve Rabat. Şehir geçişlerini kiraladığınız araba ile yapacak iseniz; yola çıkış saatlerini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Anacak bizim gibi otobüs ve tren ile seyahatlerinizi gerçekleştirecekseniz; o saatlere uyum sağlayabilmek adına bazı aksamalar yaşayabilirsiniz. Şehre adım atar atmaz; ilk önce diğer şehre geçmek için biletlerinizi ayarlarsanız planlı bir şekilde gezebilirsiniz. Buarada maalesef otobüs ve tren biletlerini online satın alamıyorsunuz hatta saatlerine de ulaşmak pek mümkün değil. 🙂

Fas’ta hangi şehirde kaç gün kalınır?

fas turu, gezi rehberi, rabat Fas gezi rehberi | Rabat

Bu konu sizin seyahatten beklentilerinize ve zamanınıza bağlı olarak değişse de; bizim gibi bir rota yapmak isteyenler için ‘Fas’ta hangi şehirde kaç gün kalınması’ konusundaki önerilerimi aşağıda belirtiyorum.

Kazablanka kaç günde gezilir? 1 gün yeterli. Biz bir gece ve ertesi günün yarısını Kazablanka gezimize ayırmıştık. Ama sörf yapmak da istiyoruz, okyanusa da girmek istiyoruz derseniz gün sayısını arttırabilirsiniz.

Marakeş kaç günde gezilir? 3 günde tadı çıkarılır. Bizim gittiğimiz dönemde bazı saraylar kapalı olmasına rağmen dolu dolu geçti.

Sahra Çölü (Merzouga) için kaç gün ayrılmalı? Fas seyahatine çöl deneyimini de dahil edecekseniz; toplamda 3 gününüzü ayırmanız gerekecek. Mesafeler uzun olduğundan genellikle aradaki şehir ve kasabaları da ziyaret ederek geziliyor. Bir başka yazımda daha detaylı anlatacağım.

Fes kaç günde gezilir? Alışveriş yapmayacaksanız 2 gün yeterlidir.

Şafşavan kaç günde gezilir? 1 gün yeterlidir. Hatta yarım gün bile yeterlidir. Şafşavan için kısa vaktiniz var ise size önerim; öğleden sonra gelip gün batımını bu şehirde geçirmeniz. Sabah saatlerinde tenha olduğu için gezmesi ve fotoğraf çekimleri daha keyifli oluyor ama gün batımı da bir o kadar şahane bu şehirde.

Rabat kaç günde gezilir? 1 gün yeterlidir. Ama sörf yapmak da istiyoruz, okyanusa da girmek istiyoruz derseniz gün sayısını arttırabilirsiniz.

Biz vakitten dolayı gidemesek de tahminlerime göre; Tanca, Essouira, Agadir gibi şehirlerine de bir gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Fas’ta Nasıl Giyinilir?

fas gezi, fas turu, seyahat, fasta giyim Fas’ta ne giyinilir?

Fas’ta çöl ikliminden dolayı mevsim ne olursa olsun akşamları gündüze göre daha kalın bir şeyler yanınıza almalısınız. Kış ayları değil belki ama diğer aylarda mutlaka şapka, gözlük ve güneş kremi yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Hava durumu etkenine bağlı olmadan giyim tarzına da değinmek istiyorum. Türkiye’de nasıl giyiniyorsanız o şekilde giyinebilirsiniz. Tabi abartmamakta fayda var. :)Valizimi herhangi bir Avrupa şehrine giderken yanıma ne alıyorsam onları alarak gittim.

Fas’ta ulaşım

fas, ulaşım rehberi, gezi, öneri

Bana göre Fas’ta en çok dikkat edilmesi konu; ulaşım. Gitmeden önce ulaşımları nasıl sağlayacağımız konusunda emin olamadığımızdan genel bir Fas rotası çizmiştik. Tabi bu seyahatteyken bazı değişikliklere sebep oldu. Evdeki hesap çarşıya uymadı da diyebiliriz. Biz şehirler arasında tren veya otobüs ile şehir içinde ise yürüyerek veya taksi kullanarak ulaşımımızı sağladık. Ancak ülkede uzun bir rota planınız var ise; araç kiralamak da mantıklı olacaktır. Duygu ile Fas’ın navigasyonun az çektiği, virajlı, zorlu yollarında birimizin araç kullanmasının o kadar uzun saatler boyunca pek de mantıklı gelmediğine karar vermiştik. Araç kiralama fiyatları da kararsızlıktan son zamana kalınca fiyatlar epey pahalı gelmişti bize. Şehir merkezlerinde de hiç ihtiyacımız olmayacağını da tahmin ediyorduk, bir de 3 gün çöl yolunca olacağımızı hesaba kattık. Bunun gibi sebeplerden dolayı; araç kiralamadan rotamızı tamamladık.

Fas Pahalı Bir Ülke mi?

Fas, Avrupa şehirlerine kıyasla ucuz bir ülke. Hatta euro ve dolar bazında düşünürsek; Fas, asla pahalı değil, epey ucuz bir ülke. Ama tabi bizim para birimize göre; ucuz olmasa da fiyatlar zorlamıyor. Tabi pazarlık yaptığınız sürece.:) Fas seyahatinde en büyük gider kalemini uçak bileti oluşturuyor. Ulaşım oldukça ucuz, lüks restoranlarda yenilmediği sürece uygun fiyatlarda yemek yemek mümkün ve kesenize göre otel bulmanız olası.

Fas’ta Uyuşturucu Legal Mi?

Fas’ta uyuşturucu legal değil ama burada sıradan. Bunu özellikle yazmak istedim. Çünkü ara sokaklarda toplaşıp uyuşturucu kullananlar, yanınıza gelip ‘Haşhaş ister misiniz?’ diye soran ve akın akın Fas’a uyuşturucu da kullanmak amacıyla gelen turistler ile Fas’ta bolca karşılacaksınız. Avrupalı turistler özellikle ucuz ve kendi söylemleriyle kaliteli olduğu için tercih ediyorlarmış. Bu konuda da özellikle Fas’ın en turistik şehri olan Marakeş popüler durumda. Siz ‘Hayır.’ cevabını verdikten sonra herhangi bir sıkıntı yaşatmıyorlar, bu konuda endişeniz olmasın.

Fas’ta Konaklama

fas gezi, konaklama, otel önerisi, marakeş Fas’ta Konaklama / Marakeş Riad Goloboy

Fas’ta konaklayacak yerlere karar verirken zorluk yaşayabilirsiniz. Çünkü birbirinden güzel oteller bulunuyor ve insanı fiyatlara bakmadan dürtüyor beni seç beni seç diye. Hostel kültürü bizim ülkemizdeki gibi Fas’ta da pek yaygın değil. Araştırmalarım sonucu; en uygun fiyatları da booking.com’da bulabildim. Eğer buraya tıklayarak bu link üzerinden rezervasyonunuzu gerçekleştirirseniz; konaklamanızı gerçekleştirdikten sonra booking.com’a kayıtlı olan kartınıza 15 USD tutarında bir ödeme yapılacaktır.

Fas’ta konaklayacağınız otelleri araştırıken karşınıza ‘riad’ kelimesi bolca çıkacak. Avlulu, genellikle havuzlu eski tip Fas evleri demek ‘riad’. Rengarenk ve birbirinden güzel desenlerde olan ‘riad otelleri’ adeta gezilecek yerler listesinde sayılabilecek türden. Fas’t a konaklayacaksanız; en az bir gününüzü riad otellerinde kalmanızı öneririm. Hatta zorlamayacaksa her günü başka otelde kalmanızı tavsiye ederim. Booking’de Fas şehirlerinde en pahalı otelleri bir inceleyin derim, insanın aklı gidiyor.

Fas’ta konaklama seçerken dikkat ettiğimiz;

*Konumuna göre sıralamak. (Medina bölgesinde veya yakınındaki otelleri tercih ettik.)

*Ucuzdan pahalıya doğru merkezi otelleri sıralamak.

*Ucuz otellerden başlayarak puan ve temizliğe göre eleyerek pahalı otellere doğru ilerlemek

*Riad oteli olup olmaması. Benzer fiyat ve özellikte oteller ise; riad otellerini tercih ettik.

Kaldığım tüm otellerden çok çok memnun kaldım. Özellikle rezervasyon yaptığım fiyatlarına göre fayda karşılaştırması yaptığımda; gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Kazablanka otel önerim: Hotel Central

Marakeş otel önerim: Riad Goloboy, Hotel Riad Hannah, Riad Qamar Zamane 2, Riad 117

Fes otel önerim: Riad Dar Assia

Şafşavan otel önerim: Dar Bleu Pearl

Rabat otel önerim: Riad Dar El Ghali

Essaouira otel önerim: The Chill  Art Hostel

Fas’tan ne alınır? Fas’ın Neyi Meşhur? Fas’ta alışveriş nasıl yapılır?

fas gezi, alışveriş, ne alınır, neyi meşhur Fas’ta alışveriş

Konaklama ve otobüs/tren bileti dışında su dahil her türlü mal ve hizmet alışverişinde pazarlık yapmanız gerekiyor. İnanın Fas seyahatimiz boyunca ‘O bunu dedi ama acaba kazıklıyor mu?’ şüphesi beynimizi tırmaladı. Çünkü etiket kullanmıyorlar. Seyahatimizin son günleri pazarlık yapmaktan çok sıkıldık. Biz yarıdan bile belki az fiyatlarda alışveriş etmeye çalışsak da; hala kazıklanıp kazıklanmadığımızı inanın bilmiyoruz. 🙂

Fas’ın deri çantaları, hasır ürünleri, baharatları, nane çayı, tajin kapları, el boyalamalı Fas desenli çini ürünleri, argan yağı, berberi halı / kilim dokumaları, Fas yemenisi, rafya ürünleri meşhur ve Fas’tan alınabilecekler listesinde.

Fas Yemek Kültürü

fas, yemek, tajin, gezi rehberi Fas yemeklerinden tajin

Ahhh, Fas’ın yemek kültürünü nasıl anlatsam ki sizlere? Gitmeden önce bizlere hep ‘Kesin aç kalacaksın orada. Hiç güzel yemekleri yok, sen sevmezsin.’ denildi. Biz de haliyle; doldurduk valizi kıyafetten çok yiyecek ile. Krakerler, peynirler, galetalar, kuru yemişler, kuru meyveler, daha neler neler var yanımızda…

Bir gittik ki Fas yemeklerine aşık olduk. Bir yandan yanımızdaki bitirelim, diğer yandan da Fas lezzetlerini tadalım isteyince; bizim midelerde bir bayram havası ki sormayın gitsin. Neyse ki; günde ortamalama 20 km. yürüyerek erittik onları.

‘Fas’ta ne yenir?’ sorusuna ilk cevabım; kuskus (couscous) ve tajin (tagine)olacaktır. Hemen hemen her yerde bulunabilen geleneksel yemeklerden. Tajin bizim yemek kültürümüzdeki güveç olarak düşünebilinir. Etli, tavuklu, sebzeli gibi birçok çeşidi bulunuyor. Biz her gittiğimizde farklı bir çeşidini sipariş vererek farklı lezzetlerini denemiş olduk. Her sokakta satılan birbirinden çeşitli meyve sularından da mutlaka için. Bir de meşhur nane çaylarından mutlaka için. Faslılar nane çayını çok sık tüketiyorlar. Biz de bir süre sonra müptelası olduk, mideyi gerçekten rahatlatıyor. Ramazan bayramı çorbası olarak tavuklu şehriyeli harira çorbası, patlıcan salatası (zaalouk), tavuklu pay (b’stilla), kuzu etinden yapılmış köfteli tajin (kefta meatball tagine), deve eti ve kuzu çevirme (mechoui) gibi yemekleri ve birbirinden çeşitli tatlılarını denemeden dönmeyin derim.

Fas yemek kültürünü Arap, Berberi, Afrika ve Fransız yemek kültürünün bir karışımı olarak düşünebiliriz. Yemeklerinde baharatı (özellikle zerdeçalı) çok abartmadıkları sürece yemelere doyamadığınız bir seyahat sizleri bekliyor.

Kocaman sevgiler,

Nazlı.

**********************************************************************************************************

Sosyal Medya hesaplarımı takip etmek ve diğer Fas yazılarımı okumak için aşağıdaki bağlantılı yazılara tıklayarak kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram

Twitter

Facebook

Fas kadınlar için güvenli mi?

12 Günlük Fas Seyahati Bütçe Rehberi ve Öneriler

Altından Okyanus Sahra Çölü’nde 1 gece

6 Comments
 • Osman Bahadır Tortop
  Posted at 18:58h, 06 Ağustos Cevapla

  Harika renklerin ülkesi olarak adlandırıyorum burayı (:

  • kartpostalanilarim
   Posted at 19:47h, 06 Ağustos Cevapla

   Fas kesinlikle bu:)
   Yorumun için teşekkür ederim…

 • Seyfi durmaz
  Posted at 23:17h, 06 Ağustos Cevapla

  Ne kadar derinlemesine bir yazı yahu! Favorilere ekledim bir gün yolum düşerse okuyup sadece gitmesi kalıyor olacak 🙂

  • kartpostalanilarim
   Posted at 11:14h, 12 Ağustos Cevapla

   Çok sevindim böyle düşünmene.
   Fas’a gitmeden önce genel hatlarıyla tüm sorulara cevap bulunabilmesi adına bir rehber hazırlamak amacıyla bu yazımı hazırlamıştım.
   Dilerim ki; en yakın zamanda yolun Fas’a düşsün.
   Sevgiler.

 • Zeynep Acarlı
  Posted at 16:12h, 09 Nisan Cevapla

  Nerelerde en iyi şekilde(en az komisyonla vs.) para dönüştürebiliriz bir bilginiz var mı?

  • kartpostalanilarim
   Posted at 13:14h, 13 Mayıs Cevapla

   Selamlar, komisyonsuz döviz büroları bulunuyor. Kurları kontrol ederek rahatça paranızı çevirebilirsiniz. Zaten sıkışırsanız; euro ve dolar da geçerli oluyor.

Post A Comment