Eskişehir çiğbörek

Eskişehir Yöresel Lezzetler Rehberi

Eskişehir, birçok şehrimiz gibi birçok yöresel tadların olduğun eşsiz şehirlerimizden. ‘Eskişehir’de ne yenir?’ sorusuna cevap olarak akıllara ilk çiğbörek ya da çibörek. Neden böyle diyorum? Çünkü o çok ünlü börekçide bile çiğbörek yazarken birçok kişi de ‘Aslında o çibörektir ve ismi şuradan gelir.’ gibi bir takım açıklamalar yapmaktadır. Ben alıştığım gibi çiğbörek diye yazayım ama ‘’Çibörektir o.’’ diyenler de bana kızmasın. Olur mu?

Çiğbörek

Eskişehir Papağan Çiğbörek, eskişehir yemek

Eskişehir Papağan Çiğbörek

Çiğbörek, aslen Kırım – Tatar mutfağından gelen, çiğ kıymadan yapılan avuç içi kadar olan böreklerin kızartılarak servis edildiği bir çeşittir.  Porsiyonlarda genellikle 5 adet bulunuyor. Ama yine de sipariş verirken; porsiyonda kaç adet bulunduğunu sormanızda fayda var. Çünkü kızartma olduğundan porsiyon fazla gelebilir.

Eskişehir’in en meşhurlarından olan Papağan Çiğbörek, 1975’den beri açık olan bir mekan. Porsiyonunda 5 tane çiğbörek bulunuyor ve fiyatı 15 TL. Soğuk içecekler ise uygun fiyatta. (Ayran 1,50 TL gibi.) Mekanda çay / kahve bulunmuyor. Eskişehirliler burayı pahalı ve turistik bulduğundan dolayı daha çok çarşıda esnaf yerlerde yemeyi tercih ediyorlar. Çiğbörek yemek için diğer adresler; Kırım Tatar Kültür Çibörek Evi (Odunpazarı’nda), Kırım Çibörekçisi (Kentpark’ta), Has Kırım Çibörekçisi (Opera tramvay yolunda) bulunuyor. Çiğbörek dışında mantı, göbete, katlama, kavurma börek, sorpa çorbası, kaşık çorba, göbete tatlısı gibi yerel lezzetleri de denemek isterseniz Eskişehir Çibörek Evi’ni (Atatürk Bulvarı’nda) tavsiye ederim.

Balaban Köftesi

Eskişehir Balaban Köftesi, eskişehir yeme içme, abdüsselam balaban kebap

Eskişehir Balaban Köftesi

Eskişehir’de bir an önce denemek istediğim diğer lezzet de balaban köftesiydi. Bana göre Bursa’nın meşhur pideli köftesinin bir benzeri. Köftesi daha büyük ve bol soslu versiyonu gibi düşünebiliriz. Mekan olarak önerebileceğim Abdüsselam Balaban Kebap Salonu, Tekinhan içerisinde bulunuyor. Burada porsiyonlar 20 – 30 TL arası değişiyor ve yoğurt – sos tercihi yapabiliniyor. Tatlı mı tatlı Tatar bir ustanın elinden, hem de eski kömürlü bir ütü ile köftelerin üzerinden geçilerek yapıldığı balaban köftesi, Fahrettin Usta Balaban Kebap Salonu’nda mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden.

Met ve Nuga Helvası

Eskişehir, tanınmış helva, met helva

Eskişehir Tanınmış Helva

Eskişehir’in meşhur helvalarından met ve nuga helvasını ise 1875’den beri vazgeçilmez lezzet durağı olan Tanınmış Helvacı’da (diğer adıyla Sefiller) yemeli. Nuga helvası klasik helvaların cevizli hali olsa da met helvası pişmaniye tarzında lifli bir helva. Met helvasının kilosu 26 TL, diğer helva çeşitlerinin de fiyatları yaklaşık olarak aynı. Hemen yanındaki Tarihi Balkan Helvacısı‘nda da aynı lezzetlere ulaşmanız mümkün. Mini dükkanlarda satılan helvalar gerçekten eşsiz. Yanınıza bir paket almadan dönmeyin derim.

Mısır Bozası

Eskişehir Karakedi Bozacısı, mısır bozası, eskişehir meşhur bozası

Eskişehir Karakedi Bozacısı

Eğer ki kışın Eskişehir’deyseniz; boza içmek daha doğrusu yemek bir klasiktir. Aslında hemen her şehirde kolaylıkla boza bulabiliriz ama Eskişehir Köprübaşı’ndaki Karakedi Bozacısı’nda bir başkadır. Buğdayın fermantasyonu ile yapılan diğer bozaların aksine burada mısır ile ve daha katı bir kıvamda yapılıyor. Küçücük dükkanda bulunan kaşıkları görünce, aslında bozanın burada içilmediğini, yenildiğini anlıyorsunuz. Bu arada bir bardak bozanın fiyatı 2 TL, kilosu ise 8 TL. Yazın Eskişehir’de olanlar için ise çilek suyu ve limonatayı öneririm.

Pedifür Tatlısı

Eskişehir, meşhur pedifür tatlısı, yeme içme

Eskişehir’in meşhur pedifür tatlısı

Eskişehir, Venedik Pastanesi, pedifür, yeme içme

Eskişehir Venedik Pastanesi

Petifür denildiği zaman akıllara, Eskişehir gelir. Pedifürü yemek için mekan olarak; eski adıyla Süreyya şimdiki adıyla Lalezar Pastanesi’ni ve Venedik Pastanesi’ni öneririm. İkisi de bu tatlıyı birbirinden harika yapıyor. Abartmıyorum, insanın yedikçe yiyesi geliyor. 1 kg petüfürün fiyatı Lalezar Pastanesin’nde 40 TL iken Venedik Pastanesi’nde 35 TL.

Su Muhallebisi

Eskişehir, su muhallebisi, yeme içme

Eskişehir Su Muhallebisi

En son yerel lezzet ve durağı olarak; Haller Gençlik Merkezi içerisinde bulunan meşhur Mazlumlar Muhallebicisi’nde de su muhallebisini tatmadan Eskişehir’den dönmek olmaz. Aslında su muhallebisinin seveni kadar sevmeyeni de çok. Mazlumlar Muhallebicisi’nin, Türkiye’nin en iyi beşinci muhallebicisi olarak seçildiğini ve ürünlerinde katkı maddesi kullanmadan doğal olarak üretim yaptıklarını bilmekte fayda var. Zengin menüsü içerindeki su muhallebisi; gül suyu ve gelincik suyu ilave edilip üzerine pudra şekeri dökülerek yapılan bir tatlı. Muhallebilerin porsiyon fiyatları ortalama 9 TL.

 

Kocaman sevgiler,

Nazlı.

 

Sosyal Medya hesaplarımı takip etmek için aşağıdaki bağlantılı yazılara tıklayarak kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram

Twitter

Facebook

4 Comments
 • Gülşah Çetin
  Posted at 20:36h, 25 Ocak Cevapla

  Canimin Ciborek cekmesi hic iyi olmadi ama

  • kartpostalanilarim
   Posted at 08:40h, 26 Ocak Cevapla

   Ne yalan söyleyeyim; yazarken bile canım istedi. 🙂

 • özgür özdemir
  Posted at 11:56h, 12 Şubat Cevapla

  Çiğ börek porsiyonları iyiymiş 🙂 Boza konusunda İstanbul da Kurtuluş ve Feriköy semtlerinde de güzel mekanlar var 🙂 Eski ve uzun süreli aile esnaflarında hep güzel ve hesaplı lezzetler oluyor zaten .)

 • Semih
  Posted at 19:19h, 26 Mayıs Cevapla

  Eskişehir’de öğrenci olmak varmış…

Post A Comment