datça knidos,can yücel, palamutbükü,eski datça, knidos antik kenti, datça merkez

Datça Gezilecek Yerler

Ege ve Akdeniz bölgelerimiz bir harika ama Datça daha bir başka sanki. Uzaklığından mıdır bilmem ama sakinliğini koruyan yerlerimizden. Değerlerimize çok kıymet veren bir millet maalesef ki değiliz. Ama, Datça havasıyla suyuyla o konuda biraz daha şanslı gibi. Oraya doğal beslenme, bol bol yüzme ve arınmak için gittim desem yeridir. Yıllardır izinlerimi hep gezmeden yana kullandığım için, bu yaz tatil yapabilmek amacıyla Datça’ya gittim. Gerçi tatil kısmını ne kadar becerebildim, tartışılır. 🙂 Dinlenmiş ve arınmış bir şekilde dönebildim, bunu gerçekten başarabildim. Dinlenmek derken uzun saatlerce uyumak veya boş boş oturmaktan tabi ki bahsetmiyorum. Zaten bu benim doğama aykırı yahu 🙂 Datça’daki gezi planınızı yapmış olduğum liste şekillendirecektir. Datça’da upuzuuun vaktiniz varsa tabi bu listedeki yerler arttırılabilinir.

Datça’da gezilecek yerleri üç ayrı bölüm olarak planlayabiliriz; eski Datça – Datça merkez, Knidos çevresi ve koylar.  Aşağıda eklediğim harita, Datça’yı anlamanızda kolaylık sağlayacaktır. Bol resimli yazımda keyifli okumalar dilerim.

Datça haritası, gezi, seyahat, eski Datça, Knidos
Datça haritası

Knidos

Knidos-knidos antik kenti-datça-eski datça-geziKnidos

Knidos’a ne zaman, nasıl gitmeli? Knidos, Datça merkeze 38 km. uzaklıkta olup yarımadanın en uç kısmında bulunuyor. Merkezden dolmuşa binebilir ya da arabayla Knidos tabelalarını takip edip buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu nedenle ek bir bilgi oradan da dolmuşlar ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Yolu birazcık sıkıntılı olsa da biz arabayla gittik. Yol boyunca gördüğümüz harika doğal güzellikler manzarasıyla ayıla bayıla gittik de diyebilirim. 🙂 Buraya gelmek için sakın ama sakın öğle saatlerini tercih etmeyin. Güneş nasıl yakıp kavurduysa artık, ayağımdaki parmak arası terlik izi bir aydır geçmedi yahu. Bunu da geçtim, beyin kanaması geçiriyordum. Ahahahha 🙂 Kısaca benim yaptığım hataya düşmeyiniz, efinim. Mesela sabahtan Palamutbükü’nde vakit geçiriniz, öğleden sonra ordan dolmuşa atlayıp geliniz, burayı geziniz. Ama Palamutbükü’nden Knidos’a dolmuş seferleri biraz daha azdır. Güncel saatleri kontrol edip, öyle program yapmanızda fayda var. Antik Kent’te tepeye çıkıldıkça görülen manzaralar, aşık olunası…

Peki neden Knidos’a gitmeliyiz? Knidos, Antik çağda oldukça önem taşırıyor. Knidos, Dorlar, Persler, Atinalılar ve Bizanslılar gibi birçok kavmin hakimiyeti altına girmiş. Antik çağın en önemli ticaret, bilim, kültür ve sanat merkezlerindendi. Eskiden de günümüzde de Akdeniz’den Karadeniz’e geçen gemilerin, dinlenmek ve erzak veya mal alımı için gerekli bir liman konumundadır.

Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti - Knidos - Datça - Knidos feneri - Knidos Afroditi - Knidos AslanıKnidos Antik Kenti

Antik Kent’te, kiliseler, Dor Tapınağı, Apollon Tapınağı (Rodos Devleti’nin kutsal yeri), Yuvarlak Tapınak, Meclis Binası, Korinth Tapınağı, Dionysos Tapınağı, Yamaç Evleri, Odeon, Demeter Kutsal Alanı, tiyatro, Nekropol Yarımadası ve Krio Yarımadası gibi yapılar bulunuyor. Müzekart ile giriş sağlayabilir, girişteki görevliden haritasını isteyebilirsiniz. Gezerken biraz sevimsiz görüntülerle karşılaştım. İnsan gezerken kendi kendine, ‘Burası niye çukur, şuraya nolmuş?’ gibi sorular soruyor. Tarihi yapılarımıza gözümüz gibi bakıyoruz aslında. Hatta ‘National Museum, British Museum’ gibi müzelere dünya para verip giriyoruz, kendi eserlerimizi orada bir güzel inceliyoruz. Ne hoştur değil mi! Daha sonra biraz araştırma yapınca anladım ki, bizden izin alarak buraya gelen yabancı arkeologlar şahane kazılar yayıp, gitmişler. Giderken de antik kentin altını üstüne getirip, eserleri de sırtlayıp dönmüşler. Birçoğumuz Afrodit Heykeli’nin ismini duymuştur. Neee, aklınıza Banu ALKAN mı geldi yoksa? Yok yok o değil, ahahhah J Knidos Heykeli’nden bahsediyorum. Efendim, şimdi ben gittim bu antik kente, bir heves bu heykeli arıyorum. Ama bulamadım, zaten de artık burada yokmuş. İnsanın aklına Topkapı Saray Müzesi Müdürü’nün, padişah tahtını oturduğu eve taşıması geliyor. Kim bilir hangi ülkede, kimin evinde ya da sığınağındadır??? Knidos’tan alıp götürülen harika Knidos Aslanı da, British Museum’un giriş holünde bulunuyor.

Knidos Feneri

Dünya’nın 7 harikasından biri olan ve tarihteki en yüksek deniz feneri olan, Mısır’ın İskenderiye şehrindeki İskenderiye Feneri’dir. Bu harika mimari yapıyı yapan Sostratos, Knidos’ta doğmuş ve yaşamış. Ordan hoppp bizim Knidos Feneri’ne dönelim. Kap Krio yarımadasının solundaki kayalık tepede bulunuyor. Ege ve Akdeniz’in kesiştiği denizi görme şansını tam da burada yakalayabilirsiniz. Güzel manzarayı izlemek ve fotoğraflamak isteyenler, epey bir patika yolu yürümeniz gerekiyor.

Can Yücel’in Anıt Mezarı

Can Yücel Anıt Mezarı - Can Yücel - Datça Belediye Mezarlığı - Datça merkezCan Yücel Anıt Mezarı

Anıt mezar, merkeze yakın olan Datça Belediye Mezarlığı’nda bulunuyor. Anıt mezar, ana rahmindeki bir cenin ve hayata bağlandığı kordonu anlatıyordu. 2000 yılında, mezar çok çirkin saldırıya uğramış ve tahrip edilmiştir. Bu olay herkesi derinden üzmüştür. Daha sonraları anıt mezarı, heykeltıraş Mehmet AKSOY tarafından yeniden yapılmıştır.

Peki kısaca Can YÜCEL kimdir? 1926 ile 1999 yılları arasında yaşamış, modern Türk şairimizdir. Aynı zamanda; eski Milli Eğitim Bakanı’mız Hasan Ali YÜCEL’in oğludur. Şiirlerinde kullandığı dil, diğer şairlerden farklı bir tarzdadır. Birçok şiir, yazı ve dünya şairlerinden çeviri yapmıştır. Siyasal konularda da ürün veren Yücel, bu sebeple zamanında hapse bile mahkum edilmiştir. Yani seveni de sevmeyeni de çoktur. Ama kabul etmeliyiz ki önemli değerlerimizdendir.

Eski Datça

- Datça - Knidos - Muğla - Eski Datça Evleri - Datça çarşı sokakEski Datça Çarşı Sokak

Eski Datça - Çarşı Sokak - Atölye - Datça - Eski Datça Evleri - MuğlaEski Datça Atölyeler

Eski Datça Köy Çeşmesi - Eski Datça - Eski Datça Evleri - Datça - Can YücelEski Datça Köy Çeşmesi

Datça merkeze 2,5 km. uzaklıkta bulunan Eski Datça’ya, minübüslerle kolay ulaşım sağlanabiliniyor. Arabayla gelirseniz otopark sıkıntısı çekebilirsiniz, gün batımı yaklaştıkça kalabalıklaşıyor çünkü. Daracık taş sokaklar, eski taş evler, sokakları süsleyen birbirinden farklı renkteki begonviller, minnoş atölye ve dükkanları bulunan eski bir yerleşim yeri burası. Can Yücel’in isminin verildiği sokağı ve eskiden yaşamış olduğu evi, Çarşı Sokak’ı hemen geçince göreceksiniz. Hal böyle olunca, orayı çek burayı çek derken, zaman su gibi akıp gidiyor. Ayrıca konaklama için burayı tercih edebilirsiniz.

Can Yücel Sokak ve Can Yücel’in Evi

Can Yücel Sokak-eski datça-can yücelin evi-knidos-geziCan Yücel Sokak

İsminin verildiği sokak, Eski Datça’da Çarşı Sokak bitiminde bulunuyor. Evi de bu sokak üzerinde. Ancak burası bir müze olmadığından, sessiz sedasız sokağı gezinip çıkmak hoş olacaktır. Yoksa ee neden o zaman gidelim mi diyorsunuz? Sanatçımızın yaşadığı yeri görmek istediğimizden, ona saygıdan…Sokak isminin yazılı olduğu tabelanın hemen yanında en güzel şiirlerinden biri yazıyor. O zaman ben de bu şiiri aşağıya konduruyorum.

En uzak mesafe ne Afrika’dır, ne Çin, ne Hindistan
Ne seyyareler, ne de geceleri ışıldayan yıldızlar
En uzak mesafe, iki kafa arasındaki mesafedir birbirini anlamayan.

Can Yücel.

UKKSA

UKKSA - Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi - Knidos - Datça UKKSA – Uluslararası Knidos Kültür Sanat AkademisiUluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi

Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi - UKKSA - Knidos Akademi - Knidos DatçaUKKSA
Datça’nın bükleri pek bir meşhur. Berrak sularıyla insanı kendine aşık eden bu koylar birbirlerine çok yakın mesafede değiller. Datça merkezden Knidos’a giden yol üzerinde, Palamutbükü yola ayrımına girmeden, Yakaköy mevkiinde bir sanat akademisi bulunuyor. Biz Knidos’a giderken burayı fark ettik ama uğrayamamıştık. Palamutbükü dönüşünde uğramayı kafayı koymuş, hem de burada bir yorgunluk kahvesi iyi gider diye düşünmüştüm, nitekim de böyle oldu. Burası ulusal ve uluslar arası sanatçıların biraraya gelip, çalışmalarını yaptıkları bir akademi. Dünyanın her yerinden gelen sanatçılar, on günlük aralıklarla çalışmalarını burada sürdürüp, eserlerini buraya destek amaçlı bırakıp gidiyorlar. Akademinin yaşatılmasına destek olmak isteyenler, showroomdaki kutuya para atabilirler. Keyifli gezi ve sohbetler sonrasında eminim ki akademinin bahçesinde bir şeyler içmek isteyeceksiniz. Akademiye giriş ücretsiz ve kafedeki fiyatlar uygun.

Datça Vineyard & Vinery (Datça Bağcılık ve Şarapçılık)

Datça Vineyard & Vinery - datça - bağcılık - şarapçılık - değirmenDatça Vineyard and Vinery

Datça Vineyard & Vinery - datça - bağcılık - şarapçılık Datça Vineyard bahçesi

Antik dönemde, Datça yarımadası bağları ve şarapları ile ünlüymüş. Günümüz Datçası’nda pek rastlanır bir durum değil tabi. Datça merkeze 10 km kala (Kızlan Değirmenleri karşı yamacı) bir tepecikte bulunan bir değirmen, mahzeni, yaz günü bile esen terası ve üzüm bağları kesinlikle ilginizi çekecektir. Şöyle gün batmadan bir saat önce falan gidin ki terasta şarabınızı yudumlarken kızıl mavi gökyüzünün tadını çıkarın.

Datça Olive Farm

Datça Olive Farm Satış Mağazası, Reşadiye, Datça,olive farm, datça çiftlikDatça Olive Farm Satış Mağazası

Datça Olive Farm Guest House - misafirhane - datça - olive farm - datça çiftlik - geziDatça Olive Farm Guest House

Olive Farm, Datça’nın Reşadiye Mahallesi’nde 350 bin metrekare arazi üzerinde kurulu bir çiftlik. Arazinin tamamı Organik Tarım Sertifikası’na sahip ve her geçen gün ürün çeşitliliği artıyor. Sabunundan tut ahşap oyuncağına kadar neredeyse akla gelebilecek her şey burada üretilip paketleniyor. Zeytinyağının yanı sıra özellikle sirkelerine ve sağlıklı bakım kremlerine bayıldım. Bahçesini ve ürün satışlarının olduğu otantik alanı gezdikten sonra sıcak havalarda buz gibi bir limonata iyi gider değil mi, üstelik doğa ile iç içeyken?

Knidia Çiftliği

Ben bu çiftliğe gitme fırsatı bulamadım. Knidos’a gelmeden Yazı Köyüne girmeden ulaşım sağlanılıyor. Değirmenbükü’ne gelmeden vadide 12 dönümlük arazisiyle yer alıyor. Türkiye’nin ilk ekolojik tarım yapılan yerlerinden olduğu için buraya gitmek ve burada satılan ürünlerden almak oldukça kıymetli olacağını düşünüyorum. En çok ilgimi çeken konu, Knidia’da şebeke suyunun ve elektriğin bulunmaması. Bu demek oluyor ki sulamalar doğal kaynak suyundan ve enerji de güneş panellerinden ve rüzgar gülünden sağlanmaktadır. Birçok ekolojik projede yer alıyor ve bazılarının Türkiye resmi temsillerindendir. Ben gitmediğim için almadım tabi ama doğal olduğu için gidenler zeytinyağı, harnup, sabun, kabuklu datça bademi veya şarap alabilir diye düşünüyorum.

Mesudiye Köyü

Mesudiye Köyü - Hayıtbükü - datça - ovabükü - domuzbüküMesudiye Köyü Hayıtbükü

Dünyaca ünlü koyları ile tanınan Mesudiye Köyü’ne, araba ile Datça merkezden Knidos’a giden yolu takip ederek ya da merkezden dolmuşa binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu köy, verimli arazileriyle biliniyor. Sakin, doğayla iç içe, berrak denizli bir yer arıyorsanız, burayı es geçmeyin derim. Datça’nın büklerinden Hayıtbükü, Ovabükü ve Kızılbük bu köyde bulunuyor. Kızılbük Plajı, minnoş işletmeleri bulunan çakıllı kumlu bir sahile sahip. Ovabükü Plajı da çakıllı kumlu sahile sahip olmakla birlikte tenha görünümlüdür. Hayıtbükü Plajı ise bana göre köydeki daha uzun süreli kalınabilir plajı. Burada doğayla iç içe olan taş ve ahşap evler bulunuyor. Ayrıca aktivite seçenekleriniz oldukça fazla. Bu üç bükte de şezlong, şemsiye, yeme-içme sıkıntısı çekmezseniz. İster günü birlik, ister konaklamalı, ister tekne turları ile burayı ziyaret edebilirsiniz.

Kumluk Yolu / Plajı

Datça Kumluk Yolu - Kumluk Plajı - Datça merkez - mavi bayraklı plajDatça Kumluk Yolu ve Kumluk Plajı

Kumluk Yolu, Kumluk Plajı boyunca limana kadar devam eden bir yoldur. Kumluk Plajı, Datça’daki mavi bayraklı plajlarından biridir. Şehir merkezinde denize rahatlıkla girebileceğimiz nadir plajlardan desem doğru olur sanırım. Ulaşımı kolay, güvenli,sahili kum ve denizi sığ olmasından dolayı burası tercih edilebilinir. Plaj olarak burayı tercih etmeseniz bile, akşam yürüyüş ve bir şeyler yiyip içmek için yolunuz mutlaka buraya düşer. Gündüz denize girilen bu alanda, akşamüstüne doğru şezlongları kaldırıp, masaları yerine koyuyorlar. Yol boyunca olan restoran ve kafeler akşam burayı renklendiriyor. Akşam yemeği için buradaki balık menülü restoranları tercih edebilirsiniz.

Ilıca Göleti

Gölet, Kumluk Yolu’nu geçtikten sonra, Datça Limanı boyunca olan Taşlık Plajı’nın güneybatı yönündeki denizin hemen yanındadır. Etrafı duvarla çevrilmiş olsa da denizle bağlantısı kopmamıştır. Gölette kükürtlü su kaynıyor. Buradaki suyun ve çamurun, insan sağlığına faydalı olduğu söyleniyor. Bu nedenle yerli yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Gölet çevresinde yeme ve içme için seçenekler mevcut.

Datça’nın Parlayan yıldızı: Palamutbükü

Palamutbükü deniz, palamutbükü plajı, datça, sahil, knidosPalamutbükü deniz

Birbirinden güzel plajlara sahip ülkemizde Palamutbükü’nün de bu ünvana sahip olmasını dört gözle bekliyorum. Denize girer çıkarken çakıllar, taşlar epey bir zorlar ama denize girdiğinizde çıkmak bilmeyeceksiniz. Garanti ve-ri-yo-rum 🙂 Beni bu berrak sular mahvetti, kendine aşık etti ve doyamadım a dostlar. Palamutbükü’ne daha önce geldiğimde uzun zamanlı kalmak için biraz fazla sakindi. Şimdi ise cıvıl cıvıl, hem büyük hem küçük diyebilirim bu plaja. Datça’nın en uzun plajına sahip olan bu bük, birbirinden tatlı pansiyonlara ve kafelere sahip. Datça’nın akşamları genelde sakinken, burası daha hızlı. Biraz da eleştiriyim değil mi? Turist geldikçe Palamutbük’teki işletmeler fiyatları da arttırmışlar. Ama sen minnoş bir yersin. Niye böyle yaptın ki şimdi? Ahahahha 🙂 Ayy o kadar çok sevdim ki sanırım Palamutbükü için ayrı bir yazı yazacağım.

Kızlan Yel Değirmenleri

Kızlan Yel Değirmeni - Datça - yel değirmeni - muğla - kızlan köyüKızlan Yel Değirmeni

Burası için başlığa –dı ekini eklemek gerekiyor aslında. Listeye ekledim ki, Datça’nın kaybını hep birlikte görelim istedim.

Kızlan Köyü, Datça’nın en gelişmiş köyüdür. Datça’ya doğru giderken 10km tabelasını gördükten sonra sağda bu yel değirmenlerini görebilirsiniz. Daha önce Datça’ya geldiğimde akşamüstü bir şeyler içmeye giderdim ve oldukça da keyif alırdım. Aynı zamanda değirmenin içini de isteyen gezebiliyordu. Bu yaz, giyindim süslendim – yel değirmenleriyle birlikte aynı karede güzel çıkma düşüncesiyle-ve gün batımı yaklaşırken yola çıktım. Gitmez olaydım. Kilitler vurulmuş, değişik otlar uzadıkça uzamış zor yürünüyor. Maalesef ki kapanmış ve benim haberim yoktu.  Sadece bir yel değirme kullanır durumdaydı, o da özel mülke ait. Boynu bükük bir şekilde geri döndüm. Oysa ki; bu listeye ve Datça’ya ne de güzel yakışırdı…

Sosyal Medya hesaplarımı takip etmek ve diğer lokal şehir yazılarımı okumak için aşağıdaki bağlantılı yazılara tıklayarak kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram

Twitter

Facebook

Eskişehir’i Es Geçmemek için 12 Neden

Eskişehir Yöresel Lezzetler Rehberi

Ayvalık’ta Bilim ve Sanat Köyü: Küçükköy

Buram Buram Tarih Kokan Bursa Kasabası: Tirilye

6 Comments
 • özgür özdemir
  Posted at 15:12h, 07 Ağustos Cevapla

  Çok güzel bir gezi yazısı. Yeni yazılarınızı bekliyorum 🙂

  • kartpostalanilarim
   Posted at 12:21h, 16 Ağustos Cevapla

   Yazılarıma yapılan ilk yorum 🙂
   Çok teşekkür ederim. Ben de heyecanla bekliyorum 🙂

 • Gulsah Cetin
  Posted at 13:18h, 15 Ağustos Cevapla

  Yazi sahane,listeye ekledim Datca’yi

  • kartpostalanilarim
   Posted at 12:25h, 16 Ağustos Cevapla

   İnstagram takipçilerime gönderdiğim ilk kartpostal sana aitti. Yazılarımda da ilk yorumlayan sen oldun.
   Desteğin ve yorumun için çok teşekkür ederim. Sana Datça’dan kartpostal gönderdim, yazısını da artık paylaştığıma göre; bence Datça’ya hazırsın 🙂

 • Nazli Ciftcibasi
  Posted at 08:08h, 04 Ekim Cevapla

  Bu sene Palamutbükü’ne gitme fırsatı yakalayabildim. Her ne kadar ulaşması saatlerimi almış olsa da Palamutbükü kesinlikle buna değer! Palamutbükü hakkındaki yazını heyecanla bekliyorum 🙂

  • kartpostalanilarim
   Posted at 18:12h, 04 Ekim Cevapla

   Mutlaka yazacağım. Hatta Palamutbükü’ne ulaşım konusunun da üzerinde duraciğiiimmmm. Takipte kal 🙂

Post A Comment