Küçükköy Apollon Mozaik Cafe

Ayvalık’ta bilim ve sanat köyü: Küçükköy

Ayvalık’ın küçücük bir köyünde son yıllarda çok güzel şeyler olmuş da haberimiz yok! İlk bakışta el işi tezgahları bulunan klasik tarihi bir köymüş gibi gelebilir. İçerileri doğru girdikçe ve sohbet ettikçe yapılan işler ve hedeflere hayran kalınan bir köy haline gelecek. Köy hakkında az biraz bilgi sahibi olduktan sonra atın kendinizi köyün sokaklarına. Keşke bu köyde daha çok kalabilme fırsatım olsaydı da; daha fazla bilgi ve resimlerle size aktarımda bulunabilseydim. Bu köy inanın bana çok daha fazla övgüyü hakkediyor!

Tarihi çoook eskilere dayanan bir köyü dirilmek amacıyla bir grup girişimci son zamanlarda harekete geçmiş. Şahit olduğumuz hatalar karşısında ‘Güzel şeyler de oluyormuş be’ dedirten bu köyün dirilişinde emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekir. Köyde gerçek bir restorasyon çalışması yapılmış. Aynı zamanda param var burdan bir ev alayım arada gelirim derseniz, köyün kapıları size kapalı!

Yeniçerilerin yerleştirilmesiyle oluşan, körfezin Kuva-yi Milliye’ci köyü haline gelen, Rum ve Boşnak gibi birçok milletin kültürünü taşıyan, sanat ve bilim çalışmaları yapılan, birbirinden güzel tarihi taş evleri,  tarihi yapısına uygun butik otelleri ve kafesi bulunan bir köy düşünün. Fotoğrafları görmeden bile heyecanlandınız değil mi?

Aslında çok ballandıra ballandıra anlatmak istemiyorum, çünkü korkuyorum bugünkü güzelliğini yitireceğinden! Hem seni kendime saklamak istiyorum hem de herkes duysun istiyorum, Küçükköy!

Nerdeymiş, nasıl gidebilirmişiz,  kimler yaşamış, neymiş bu köyü bu kadar değerli kılan? Haydi köyü tanıyalım.

Küçükköy’ün Tarihi

Küçükköy Meydanı, yeniçarohori, ayvalık, sarımsaklı, akıllı köy

Küçükköy Meydanı

Köyün tarihi geçmişi taaaa 15. Yy.’a dayanıyor. Fatih Sultan Mehmet,  1462 yılında Midilli Adası fethi sırasında; adayı kontrol altına alabilmek için bu köye yeniçerileri yerleştirmiş. Böylece; bu köyün kaderi o gün değişmiş. Zamanla bu köye gelip yerleşen Rumlar, köye ‘Yeniçarohori’ ismini vermişler. Yeniçarohori ismi Rumca ‘Yeniçerilerin Köyü’ ve  ‘Yeniçeri Evi’ anlamlarına gelmekteymiş.

Mübadele zamanından sonra Rumlar’ın köyü boşaltmasından sonra, Yeniçarohori’ye Boşnaklar yerleşmişler. Tarihlerle ifade etmek gerekirse; Yaniçarohori’de Rumlar 1800 – 1900 yıllarında yaşadıktan sonra Boşnaklar 1893-1913 yıllarında bu köye yerleştirilmiş. Günümüzde de hala halkın büyük bir çoğunluğu Boşnaklar’dan oluşuyor. Köye adımınızı attığınızdan itibaren zaten bunu anlayacaksınız. Belli bir zamandan sonra Yeniçarohori’ye Türkçe isim olan; ‘Küçükköy’ ismi verilmiş. 1970’de ise belde olmuştur. Sarımsaklı Plajı dahil, Küçükköy Belediye’sine aittir.

80’lerden sonra zorlu yaşam koşullarından ve ekonomik sıkıntılardan dolayı köylüler  Yeniçarohori’den Sarımsaklı’ya doğru göç etmişler. Aslında genel olarak Ayvalık’a baktığımızda Boşnaklar’ın nüfustaki yoğunluğu fark ediliyor. Sarımsaklı’da birkaç defa konaklamaya geldiğimden dolayı bölgeyi daha çok inceleme şansım oldu. Yerlilerin büyük bir çoğunluğu Boşnaklar’dan oluşuyor. Abartmıyorum; Ayvalık tostu kadar Boşnak böreğine de kolay ulaşabiliyorsunuz.

Tarihi önemine sahip bu köyü diriltmek için, yaklaşık 400 tane Rum evini restore ederek işe başlamışlar. Daha sonraları bazı evler; sanat atölyelerine, galerilere ve dijital inkübasyon merkezine dönüştürülmüş. Küçükköy’ü bu kadar değerli yapan kuşkusuz ki; birbirinden değerli sanatçıların zamanla bu tarihi köye yerleşmeleri.

Türkiye’de ne kadar Rum Köyü gördüysem; hepsinde mükemmel bir taş işçiliği, kapı ve pencereler bulunuyor. Restorasyonsuz bile insanı mest ediyor.

Teferiç Şenlikleri

Küçükköy, Teferiç Şenlikleri, Ayvalık, Yeniçarohori,Boşnak

Küçükköy Teferiç Şenlikleri

100 yıl sonra ilk defa 2015 yılında bir Boşnak geleneği olan bahar şenliği gerçekleştirilmiş. Boşnaklar bu bu şenliğe ‘Teferiç’ diyorlar. Nisan –  Mayıs ayında gerçekleştirilen bu şenlik her yıl düzenlenmesi planlanılıyor. Anadolu geleneklerine sahip çıkmak, beraberlik ve kardeşliği güçlendirmek amacıyla düzenlenen şenliğe büyük bir ilgi duyuluyor.

Ayvalık Kültür ve Sanat Günleri

Ayvalık Kültür ve Sanat Günleri, Küçükköy, Yeniçarohori

13. Ayvalık Kültür ve Sanat Günleri

13.sü düzenlenen Ayvalık Kültür ve Sanat Günleri’nde; Küçükköy’de 5 sergi ve 1 sanat atölyesiyle açılış yapılmış. Ağustos ayında gerçekleştirilen bunun gibi etkinliklerin duyurusunu Facebook ve Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

Smart Village Projesi

Küçükköy’de ‘’Smart Village’’ yani ‘Akıllı Köy’ alt yapısı oluşturularak örnek bir köy oluşturmak istenmiş. Aslında sadece Küçükköy’de değil, çevre köylerde de akıllı projelerin üretimi ve gelişimi destekleniyor. Yaptıkları eğitimler ve çalışmalarla anlıyorum ki; öncelikli hedef kitleleri çocuklar ve gençler.

Bu proje ile sadece dijital anlamda çalışmaların yürütüldüğü sanılmasın. Temiz sudan fiber internete, eğitimden sağlığa kadar birçok hedeflenen çalışmaları bulunuyor.

Küçükköy’de belli bir mesafeye kadar motorlu araç girebiliyor. Ulaşım konusunda da planlanan projeleri bulunuyor. Ayvalık ve Sarımsaklı Plajı’ndan Küçükköy’e bisiklet yollarının yapılması için de adım attıklarını duydum. Böylece köyde ulaşım yürüyerek ya da bisikletle sağlanacak. Böyle bir projenin olması bile çok heyecan verici. En yakın zamanda ‘Şunlar yapıldı.’ şeklinde  yazımı güncellemek dileğiyle…

Küçükköy’de nerelere gidilir?

Küçükköy Yerleşim Planı,ayvalık, yeniçarohori,sarımsaklı

Küçükköy Yerleşim Planı

Sanat galerisi, atölyeleri, kafeleri, müzesi derken  bu küçük köyün hiç de küçük olmadığını anlıyorsunuz. Facebook ve Instagram hesap linklerinden etkinlikleri takip edebilirsiniz.

KıraARThane

Küçükköy Kıraarthane, yeniçarohori, ayvalık, dijital inkübasyon

Küçükköy Kıraarthane

Köy meydanında bu ismi görsek heralde bir çoğumuzun aklına kahve içilip, tavla oynanılan bir yer gelir.  Taş yapısı ve harika kapısı resmen kendine çekiyor. Kapıdan içeri bir kafayı uzatınca daha da bir merak ediyorsunuz. Sonrasında içeriye girip, kendinizi burası hakkında sohbet ederken bulunuyorsunuz.

Eski bir kahvehaneymiş burası. Simay Dinç ve Eray Dinç kardeşler, köyü diriltecek bir girişimde bulunmuşlar. Burası Türkiye’nin ilk ‘Dijital İnkübasyon Merkezi’. Peki neler yapılıyor burada? Dijital sanat fikirleri üretmek, ilgili projeleri geliştirmek ve kullanılabilir hale getirmekle beraber dünyaya tanıtmak amacıyla çalışmalar yürütülüyor. Aslında sanat, bilim ve eğitimin bir arada olduğu bir merkez olduğunu söylemek mümkün. İnandığınız bir projeniz varsa; sizler için kapılarını sonuna kadar açmış bulunuyorlar.

Küçükköy’ün dirilişininde emekleri olanların amaçları arasında; sanatın yanında bilimsel çalışmalara da imza atan bir köy olmak var. Nitekim; Türkiye’nin ilk Dijital İnkübasyon Merkezi olması ve üretip geliştirdikleri mobil oyun ile uluslar arası bir festivalde ödül alması amaçlarına ulaşabildiklerinin bir göstergesi.

Ben daha önce duymamıştım. Benim gibi bilmeyenler için bu ödülün detaylarından kısaca bahsetmek istiyorum. Buradaki ilk projeleri olan ‘Recontact: İstanbul’ adında bir mobil oyun, 2017 haziran ayında 34 ülkenin katıldığı New Media Film Festival Los Angeles’ta en iyi medya sanat ödülünü almıştır. Recontact: İstanbul, İstanbul’da geçen kameralardan suçlu yakalama oyunu. Oldukça ilginç değil mi? Dünya’nın ilk sinematik mobil oyunu iddiasında bulundukları projelerin adı ise ‘Recontact İstanbul 2: Eyes of Sky’.

Simay Dinç’in bir röportajında köy ile ilgili okuduğum söylemi çok hoşuma gitti. Küçükköy için şöyle diyordu; ‘Burası Küçük bir Köy değil Burası Küçük bir Dünya.’

Merkez Cami – Ayiu Athanasiu

Ayiu Athanasiu Kilisesi’nden dönüştürülmüş bir camidir. Mübadele öncesi Rumlar’ın Sarımsaklı’da inşa ettiği 3 manastır, 3 kiliseden en sağlam kalanıdır. Köy Meydanı’nda camiyi bulabilirsiniz.

Kent Müzesi

Eskiden manastır olan ‘Göç Müzesi’ olarak bilinen bu müzede, Büyük Balkan Göçü zamanında kullanılan eşyalar sergilenmiş. Kent Müzesi, köy meydanında bulunan caminin avlusunda yer alıyor.

Artura Sanat Galerisi – Artura Vintage Art Gallery

Küçükköy, Artura Art Craft, Yeniçarohori, Avalık, Uğur Çalışkan

Küçükköy Artura Art Craft

Bu sene 13.sü düzenlenen Ayvalık Kültür ve Sanat Günleri’nde Artura’da, Uğur Çalışkan, Hayati Misman ve Özdemir Yemencioğlu’na ait granür, baskı, heykel ve yağlı boya resim sergileri ile açılış yapılmış. Ben bayram dönemi gittiğimden sanıyorum ki kapalıydı. Malesef gezemedim.

Atelier Sanat Merkezi: Suna Tüfekçibaşı Atölyesi

Bana göre hem İstanbul’a aşık hem de İstanbul’a ayak uydurmaktan bıkan bir kadın, Suna Tüfekçioğlu. Küçükköy’e aşık olduktan sonra İstanbul’dan buraya taşınmış. İçindeki İstanbul sevgisini de resimlere aktarmış. Ek bir bilgi olarak; Suna Tüfekçi’nin eserlerine ve sergilerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Apollon Mozaik Cafe

Küçükköy, ayvalık, yeniçarohori, Apollon Mozaik Cafe, Ferhan Orhan

Küçükköy Apollon Mozaik Cafe

Sahibi olan Ferhan Orhan’ın mozaik atölyesini hem gezip hem de kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Bir de tabi birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Galerida Sanat Galerisi

Küçükköy, yaniçarohori, galerida, ayvalık, sanat galerisi Yeniçarohori / Küçükköy Galerida Sanat Galerisi

Apollon Mozaik Cafe ile Galerida karşılıklı bulunuyor. Galeri, karı koca ressam olan Ayşen Yıldırım ve Burhan Yıldırım’a ait. Köyü ve galeriyi gezerken; kendileriyle tanışma fırsatım olmamıştı. Ama daha sonrası Ayşen Hanım ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisinden öğreniyorum ki bu harika galerinin üst katı evleriymiş. Küçükköy’de iki ressama ait bir evin nasıl olduğunu sanırım anlatmama gerek yok. Home Art 2017 Eylül sayısındaki fotoğrafları inceleyince hayran kalmıştım. Galeri, atölye ve ev kullanımı amaçlarıyla eski bir Rum evi alınıp, iki yıl süren bir restorasyon çalışması sonucu bu harika taş bina ortaya çıkmış.

Yasemin Kabbak Evi / Gourd Art

Küçükköy’de su kabakları, Yasemin Hanım’ın elinden geçiyormuş. Su kabaklarından yapılmış rengarenk aydınlatmalar almak isteyen ya da sadece bakmak isteyen olursa; köyde Yasemin Hanım bizleri bekler.

Cafe Zet

Köyün açılan ilk kafesi olmasıyla tanınıyorlar. Bu kafenin adı olan zet kelimesi;  Boşnak dilinde damat anlamına geliyormuş. 27 yıldır Ayvalık’ta yaşayan ve 15 yıldır kafe işletmeciliği yapan Sönmez Alçınkaya, bu köyün kültürünü yansıtmak amacıyla her şeyi düşünerek bu kafeyi açmış. Kafenin ismi gibi menüsünde de, Boşnakça isimleriyle lezzetleri bulunuyor. Pita (Boşnak böreği), Dudovi (Boşnak şekerparesi) ve Ribitza (yoğurtlu börek) gibi…

İlgili telefon numarası: 0536 529 34 99

Bosanska Pita

Küçükköy Bosanska Pita

Küçükköy Bosanska Pita

Köy meydanında oturup Boşnak lezzetlerini tadabileceğiniz uygun fiyatlı bir yer. Börek dışında da birçok seçenek bulunuyor.

Potoplika Kafeterya

Küçükköy, Potoplika Kafeterya, Boşnk böreği, ayvalık, yeniçarohori

Küçükköy Potoplika Kafeterya

Boşnak lezzetlerini tadabileceğiniz bir başka alternatif de Potoplika. Köyün hemen girişinde bulunan bu kafeterya, fotoğraftaki gibi bir çadırda hizmet veriyor. Aynı zamanda özel börek siparişi de verebiliyorsunuz.

Coffee Shelter

Küçükköy Coffee Shelter

Küçükköy Coffee Shelter

Köyde, kendi kavurdukları kahve çekirdekleri ile iyi bir kahveyi Coffee Shelter’da içebilirsiniz. Mekan tasarımı köyün dokusuna uygun. Bozcaada’da şubesi bulunuyor.

Kafanaki Meyhan Mutfak

Yemek yeme fırsatım olmadı ama instagram hesaplarındaki paylaşımlarına bayılıyorum. Eminim ki dekorasyonu kadar yemekleri de harikadır. Burada yemek yeme fırsatı olanlardan ‘kesinlikle şu yenmeli’ tavsiye yorumlarını bekliyoruuuuuum.

Küçükköy’e ulaşım

Küçükköy harita, ayvalık, yeniçarohori, küçükköy ulaşım

Küçükköy harita

Sarımsaklı Plajı’na çok çok yakın. Biz 4 kişi olduğumuz ve Sarımsaklı’da konakladığımız için araç ile köyün belli bir bölgesine kadar ulaşım sağladık. Eğer siz de aracınız ile gitmek isterseniz; Sarımsaklı Plajı’ndan Ayvalık merkezi yönüne doğru giderken sadece birkaç km uzaklıkta sağda tabelayı göreceksiniz. Cunda, Ayvalık merkezi tarafından geliyorsanız da; Sarımsaklı yönünü takip ederseniz solda köye giriş tabelasını göreceksiniz. Köyde bir otobüs durağı var ama ne kadar sürede nereden geçiyor tam bilemiyorum. Ayvalık merkezden gelen otobüsler olması muhtemelen. Ben arabayla gittiğim için çok hakim değilim. Umarım projelerini gerçekleştirebilirler ve köye bisikletlerimizle gidebiliriz.

Sarımsaklı Plajı – Küçükköy arası; 3 km

Ayvalık merkez – Küçükköy arası; 8 km

Cunda – Küçükköy arası; 15 km

Konaklama

Ayvalık, Küçükköy, yeniçarohori, sarımsaklı, sanat

Ayvalık Küçükköy

Küçükköy, ince kuma, tertemiz ve serin suya sahip Sarımsaklı Plajı’na sadece 3 km uzaklıkta. Sarımsaklı Plajı’nın yakınlarındaki kalabalık yerlerde kalmak istemeyenler tarih ve sanat kokan bu köyde konaklayabilirler. Ben buraya bu kadar aşık olabileceğimi tahmin edebilseydim en azından bir günümü burada konaklayarak geçirirdim. Ahhh ahhh…

Yeniçarohori Butik Otel

Buram buram sanat kokan köyde bulunan otelin atölyesi olmaz olur mu hiç. Yeniçarohori Butik Otel’in mimarı bu köye taşınan Binnur Ersay. Otelin bir bölümünü atölye haline çevirmiş ve çalışmalarını burada sürdürüyor.

KöyBNB

Köyün doğal dokusundan şaşmayarak ama teknolojinin de nimetlerinden yararlanmayı amaçlayan Küçükköy, konaklamada da farkını koyuyor. Airbnb’den etkilenerek oda kiralama şeklinde konaklama seçeneğini de yaygınlaştırmak isteniliyor.

Mahzen Butik Otel, Sualtı Butik Otel ve Hamdi Zafer Konağı da eski Rum evlerinden butik otellere çevrilen başka butik oteller.

 

8 Comments
 • özgür özdemir
  Posted at 06:53h, 08 Eylül Cevapla

  Ayvalığı keşfederken bu yazı da kesinlikle okunmalı. Gezilen yerin tarihinden yapılan yatırımlara kadar her bilgi var yazıda. Süper 🙂

 • İnci ateşoğlu
  Posted at 15:44h, 08 Eylül Cevapla

  Sizi bir yere götürücem diyerek başlayan maceramız …Buraya birlikte görme şansı bulduğumuz için çok şanslıyım . Anlattığın kadar güzel ve gerçekten görülmesi gereken bir yer . Bu yazıyı okuyanlara ben de Küçükköy’e mutlaka gidin demek istiyorum. Teşekkürler detaylı yazın için

 • Gülşah Çetin
  Posted at 21:02h, 08 Eylül Cevapla

  Burasi tam benlik!Yolum Ayvalik’a duserse muhakkak gorecegim:))

  • kartpostalanilarim
   Posted at 15:45h, 09 Eylül Cevapla

   Bence de… Benim gibi senin de Küçükköy’e hayran kalacağına eminim 🙂

 • cengiz
  Posted at 13:24h, 20 Eylül Cevapla

  Temmuz sonunda burada idik. Saatleri bu köy meydanında tükettik. Böreğimizi yiyip kahvemizi içiyorken Yasemin Hanım ve eşi ile karşılaştık. Tamamen hobi amacıyla kurdukları Kabbak evinde odalarını tek tek gezdirip kabaktan yaptıkları müthiş lambaları gösterdiler bize. (Merak eden olursa yasemin hanım şu inst. adresinde yaseminkabbakevi)

  Yazınız ve üslubunuz harika. umarım tekrar gitme şansımız olur bu köye

  • kartpostalanilarim
   Posted at 20:57h, 20 Eylül Cevapla

   Çok teşekkür ederim. Ben o fırsatı kendime yaşatmaya çalışacağım:)
   Benim görme fırsatım ama Yasemin Hanımı ve kabaklarının namını çok duydum. İnstagram hesabında paylaştığı eserlerine de bayıldım. Hatta yazıma ekleyerek güncellemek istiyorum 🙂

 • Nazli Ciftcibasi
  Posted at 07:55h, 04 Ekim Cevapla

  Bu sene yaz tatilimin 10 gününü Ayvalık’ta geçirmeme rağmen malesef adını ilk kez orada duyduğum Küççükköy’e gitme fırsatı bulamadım 🙁
  Ayvalık’a kaçamak yapmak için bana bir bahane verdiğin için teşekkür ederim, harika bir yazı ! 🙂

  • kartpostalanilarim
   Posted at 18:08h, 04 Ekim Cevapla

   Küçükköy, Ayvalık’tan ayrı bir yazıyı fazlasıyla hakediyordu.
   Vesile olduysam ne mutlu bana 🙂

Post A Comment