Altından okyanus Sahra Çölü’nde 1 Gece

Nasıl ve nereden başlayacağımı bir türlü bilemeyip yazmakta epey geciktiğim bir yazım ile herkese merhaba. Küçüklüğümde Atlas Dergisi’nde gördüğüm bir kapak fotoğrafının peşinden gitmek için yıllardır hayalimdeki anları bekliyordum. Demem o ki; bir çocukluk hayalimdi çöl deneyimi. Bir türlü kavrayamamıştım bu çölü, illa ki görmem gerekiyordu. Dağların ardında mıydı, çok sıcak mıydı, korkar mıydım, insanlar burada nasıl yaşıyordu, geceleri aşırı mı soğuktu, peki ya böcekler? Deneyimlemeden bilemiyordum ki, gidene kadar bu sorular içimi kemiriyordu adeta.

Öncelikle 2018’e beni Sahra Çölü ile kavuşturduğu için çok teşekkür etmek istiyorum. Zorlu bir yoldu ve ölmeden önce yapılacaklar listeme bir çizik atabilmek için gerekirse birkaç (her yaşta ve zamanda gidebileceğim) seyahatten feragat etmem gerekiyordu. Neticede hayallerimin peşinden gittim ve unutulmaz bir deneyim yaşadım.

Unutulmaz bir deneyim diyorum ama her şeyin güllük gülistanlık geçmediğini de belirtmek istiyorum. İlk kez bir Afrika ülkesine gitmiş ve hayallerindeki çöl ile de ilk kez karşılaşmış bir Nazlı’nın anılarını okuyacaksınız aslında bu yazıda. Abartı ve süsten uzak, hafızamda ne varsa dile getirmeye başlıyorum, hazır mısınız?

Fas’ın her yeri bambaşka güzellikler sunuyor insana. Doğa da oldukça cömert davranınca bu ülkeye, her bölgesini gezmek istiyor insan. Bir yanda okyanusta sörf yapılırken, diğer bir yanda çölde deve ile yolculuk ediliyor, diğer bir yandan da sıra sıra dağlarda trekking yapılıyor. Hem doğal güzelliklerin hem de muhteşem mimarideki yapıların birleşimiyle bambaşka bir kültürel zenginlik sunuyor Fas.

Fas’a gitmek istiyorsanız eğer; kesinlikle Sahra Çölü’nü de planınıza eklemelisiniz. Ancak kısıtlı vaktiniz varsa pek mümkün değil. Çünkü en az 3 gün normal seyahatinize eklemeniz gerekiyor.

Fas’ta Sahra Çölü’ne nereden ve nasıl gidilir?

fas çöl turu, sahra çölü, fas sahra çölü, morocco sahara desert Marakeş’ten başlayan Sahra Çölü tur güzergahı

Arabaya atlayayım da çöle kadar gideyim gibi bir durum pek mümkün değil buralarda. Yakınına aracınızla belki ulaşım sağlayabilirsiniz ama sistemin turlarla gerçekleştirildiğini belirtmem gerekiyor. Fas’ta araç kiralamama sebeplerimizden biri çöle gidecek olmamız ve kiralamadan daha ekonomik bir tur gerçekleştireceğimizden dolayı idi. Çöle gitmeyip ve birçok şehir gezecekseniz araç kiralamayı önerebilirim. Fas’ta Büyük Sahra ile kavuşmak istiyorsanız; istikamet Merzouga şehri olduğunu belirtmek istiyorum.

Araç kiralamadan gerçekleştirdiğimiz ve çöle gideceğimiz için Fas seyahatimizdeyken planımızda biraz değişiklik yapma durumunda kaldık. Marakeş’teyken yabancı kaynaklardan tur bulduk ve hemen iletişime geçtik.

Genellikle Marakeş’ten düzenlenen turlar ile Sahra Çölü’ne gitmek mümkün. Turlar genellikle otelinizden alınarak başlanıyor, – eğer ki kişisel bir tura katılmadıysanız – sonra toplanma alanına gönderiliyorsunuz  ve tur yolculuğunuz başlıyor. Dönüşte ise; Marakeş’teki otelinize bırakılarak turu sonlandırıyorlar. Tüm bu hizmetler klasik bir tur fiyatına dahil oluyor. Ancak bizim gibi başka bir şehre bırakılmanızı talep ederseniz; ekstra bir ücret alınıyor. Biz Marakeş’ten tura katılıp, dönüşümüzü Fes’e gerçekleştirdik.

Özetle bizim tercih ettiğimiz çöl tur şirketi whattodo.ma idi. Online olarak ödeme gerçekleştirebiliniyor. Genelleme yapacak olursam; 80 ile 300 Euro arası çöl turlarının fiyatları. Biz memnun kaldık ancak ne beklediğinize bağlı tabi. Her konuda bize oldukça yardımcı oldular. Türk de olunca ekstra bir ilgililerdi tabi. Hatta çöl haricinde tüm seyahat boyunca her türlü sorularımızı cevapladılar. En sonunda bir bakmışız dost olmuşuz. Her şey için teşekkürler Mehdi Kassori.

Sahra Çöl turlarının güzergahı

Ait Ben Haddou, fas turu, fas çöl turu, fas unesco Ait Ben Haddou

Fas’a gitmeden önce çöle, vadilere ve dağlara nasıl gideceğimizi bilemiyorduk. Turla bir yeri gezmek nedir bilmiyoruz ki, hiç araştırmıyoruz haliyle… Meğer; çöl turları ne kolaylıklar ve ne güzellikler sunuyormuş.

Birinci gün; Marakeş’teki otelden özel araçlar ile alınıyorsunuz.

Grup turu olduğu için grup aracınıza ulaştırılıyorsunuz ve seyahat başlıyor.

Ti’Zin Tichka ve Atlas Dağları’nı aşarak UNESCO koruması altındaki kasaba Ait Ben Haddou’ya gidiliyor. Öğle yemeği burada yenildikten sonra Roses Vadisi’ne vuran akşam güneşi ile birlikte konaklama yapılacak Dades’e doğru gidiliyor. Akşam yemeği otelde gerçekleştiriliyor.

İkinci gün; otel kahvaltısından sonra Toudra George’a (Toudra geçiti) gidilmek üzere alınıyorsunuz. Dünyanın her yerinden tırmanışa gelinen ve yaz günü bile buz gibi olan bir geçit vadi burası. Öğle yemeğinden sonra Merzouga’ya doğru yola çıkılıyor.

Toudra george, fas, marakeş, fas çöl turu Toudra George

Merzouga Sahra Çölü’nün başladığı Fas şehri ve araç değiştirmek gerekiyor. İster deve ile isterseniz 4*4 araçlar ile çölde konaklama yapacağınız yere ulaşabiliyorsunuz. Biz deve ile 1,5 saatte ulaşım sağladık. Nane çayı ikramından sonra hemen gün batımını izleyeceğimiz tepelere doğru çıkarılıyoruz. Unutulmaz anlar…

Fas seyahatim boyunca yediğim belki de en güzel yemeklerinden birini burada yedim. Berberiler gerçekten çok lezzetli yemekler yapıyorlar. İçecekten meyveye, ana yemekten atıştırmalıklara kadar her şey mevcut.

Akşam yemeğinden sonra şallarımızı alıp tepeye doğru çıkıyoruz. Sonra bir hayalimi gerçekleştirmenin inanılmaz mutluluğunu yaşıyorum. Çölün en net çeken yayınlı televizyon dizisini seyrediyorum. Kolumu uzatsam sizi tutabilir miyim pırıl pırıl yıldızlar ve ay… İsterseniz çölde bu şekilde uyuyabilirsiniz; Ancak biz çadırımızda uyumayı tercih ettik.

Turumuzun üçüncü gün sabahında ise; gün doğmadan uyandırılıyorsunuz ki en az gün batımı kadar güzellikteki anlara şahit olmak için. Sonrasında kahvaltınızı yapıp dönüş yolu için yola çıkıyorsunuz. Dönüşümüzü bu sefer 4*4  araçlar ile gerçekleştiriyoruz.

Tekrardan Marakeş’e değil de Fes’e döneceğimiz için gruptan ayrılıyoruz. Paylaşımlı taksi ile yola koyuluyoruz. Filipinli, Çinli ve biz enteresan bir yolculuk yaşıyoruz. Külüstür bir araçta bangır bangır çalan müzik eşliğinde son sürat giderken; şöför koltuğunun yanında oturan Çinli kızın kafası uyurken bir o yana bir bu yana yuvarlanınca oldukça korktuğumuz bir yolculuk…

Akşam üzeri Fes’teki otele bırakılarak turumuz sonlanıyor.

Çöl deneyimi hakkında en çok merak edilen meseleler

Sahra Çölü’nde deve ve 4*4 jeep turları

fas, sahra çölü, deve turu, fas çöl turu Sahra Çölünde deve turu

Sahra Çölü’ne gelip deve ile ulaşım sağlamadan dönmek olmaz bana kalırsa. Ben ne korktum ne de endişelendim binerken. Sadece ‘Ben onun canını acıtır mıyım acaba?’ diye ürktüm…Devemin adı Nadia idi ve birlikte 1,5 saat yolculuk ettik. Ben onu o da beni çok sevdi. Akşam yanına gidip çok çok teşekkür ettim ona… Gözlemlediğim kadarıyla; ilk binerken biraz tedirgin olabilirsiniz. Deve yukarı doğru ayaklanırken sımsıkı tutunmanız önemli. Benim pantolonum bacağımı iyice açmama müsait değildi ondan ilk binerken ayağımı diğer tarafa atmakta zorlandım. Aman siz bu konuya dikkat edin.

Bizim çöl turumuzda deve ve 4*4 araçlar ile ulaşım tur fiyatına dahildi. Biz konaklama yerimize giderken deve ile ulaşım sağlamayı tercih ettik. Cüzdan, pasaport, telefon, vs,… gibi özel eşyalarımızı koyduğumuz küçük bir sırt çantasıyla deveye bindik. Valizlerimiz ise biz deve ile giderken 4*4 ile çadırlarımıza gönderildi.

Sahra Çölü, devasa boyuttaki kum tepeleri ile dolu olduğundan tepelere iner ve çıkarken sımsıkı tutunmakta fayda var. Ben nedenini bilmediğim bir şekilde fazlaca rahattım, sanki defalarca deve ile çölde seyahat etmiş gibi. Umarım sizler de öyle olursunuz, çünkü çölde olmak bambaşka bir rüyaymış, anladım…

Sahra Çölü’nde kum kayağı (sandboarding)

Kayak kayarken ciddi bir kaza geçirdim yıllar önce. Bundan dolayı ben kum kayağı yapma konusunda açıkçası çekindim. Ama eğer ki biraz daha vaktimiz olsaydı kesinlikle kendimle anlaşır ve yapardım. Kum kayağı yapma fırsatı şu ömürde kaç kere insanın eline geçer ki?…

Sahra Çölü’nde elektrik var mı? Sahra Çölü’nde telefon çekiyor mu?

Çölde elektrik var ve telefon çekiyor. Konaklanılan çadırlar tepelerin aşağısında olduğundan sadece oralarda çekmiyor ancak tepelerde gümbür gümbür Fas operatör hatlı telefonlar çekiyor. Telefon sarjlarınız da biraz yavaş dolabilir. Yanımda güneş enerji panelli power bank olduğundan tedbirli olsak da bu konuda hiç sıkıntı yaşamadık.

Sahra Çölü’nde çadırda konaklama

sahra çölü, fas çöl turu, çölde konaklama, çölde çadır Sahra Çölü’nde çadırda konaklama

Sahra Çölü’nde bütçe ve taleplerinize uygun her türlü konaklama seçeneği mevcut. Bizim çadırlarımız lüks değildi. Odamızda sadece iki yatak vardı. Banyo ve tuvalet ise ortak alanda mevcuttu. Yemeklerimizi yiyeceğimiz alan ise hem çadır hem de dışarıda bulunuyordu.

Sahra Çölü güvenli mi?

İki kadın gezgin olarak Fas’ta oldukça dikkat çekiyorken çöle giderken yalan değil tedirginlik yaşadım. Gördüğüm ve duyduğum kadarıyla eğer ki yanımızda bir bay var ise yaşadığımız sıkıntıları hiç yaşamazmışız, falan da filan… Ne oluyorsa artık tek bayan olunca, neyse!

sahra çölü, fas çöl turu, fas sahra çölü, merzouga Büyülü Sahra Çölü

Çölde iken ya başımıza ya bir şey gelirse kaygısını hep yaşadım. Çünkü bağırsam sesimi belki de kimse duyamayacaktı. Birlikte geldiğimiz tur dostlarımızla çölde ayrı ayrı yerlerde kaldık. Sanıyorum ki hepimizin paketindeki konaklama tercihleri farklı farklı idi. Bizim çadır konaklamamız oldukça sakin ve erkek yoğundu. 2 kadın da olunca hep gözler üzerimizdeydi. Şimdi anlatacaklarımı tüm gerçekliği ve detaylılığıyla dile getireceğim ki belki bir başkasına anımla dokunmuş olurum. Hal böyle olunca yemek alanında pek durmak istemedik, gece olan berberi gecesine de katılmadık. Yemeklerimizi yedikten sonra örtü ve şallarımızı alıp tepeye çıktık. Sessiz ve pek de kimselere görünmeden çıkmaya çalıştık. En unutulmaz anlardan birini işte o sırada yaşadık, aşağıda detaylı anlatacağım o kısmı. Canım arkadaşım Duygu uyumaya gitmek istedi ben ise biraz daha yıldızlarla beraber kalmak ve sonrasında uyumak için çadırımıza gitmek istiyordum. Neticede telefonumda hafif bir müzik açmış gökyüzüne dalıp gitmiştim. Sonrasında yanıma birinin yaklaştığını fark ettim ve irkilerek uzanmış halden oturma pozisyonuna geçtim. Çölde birçok konaklama yerine sahip olan Bedevi çocuk geldi. Arkadaş olarak yakınlaşmadığını ben başından anlamıştım. Kendini kontrol edemeyecek kadar alkollüydü, abuk sabuk cümleler kullandıktan sonra şak diye evlenme teklifi edip, burada kalmamı istedi bin bir ısrarla. Daha da bir sürü şeyler… Bu dediklerim yanlış anlaşılmasın, böyle bir isteğin olması değildi beni rahatsız eden, tamamen davranışı ve istemediğim halde ısrarcılığıydı. İstemediğimi ve burada yalnız kalmamı dile getirsem de ne beni bıraktı ne de kendi gitti. Zorla da olsa kendi çadırıma gittim. Gerçekten her şey çok güzel başlayıp korkunç bir şekilde sonlandı gecem. Yıllardır hayalini kurduğum Sahra Çölü’nde sadece 1 gece konaklayacaktım ve kendimle baş başa kalmaktı niyetim. Her şey göründüğü gibi olmuyor bazen değil mi? Kadın olmak bu kadar zor olmamalı bu dünyada!

Çölde konaklamak güvenli mi değil mi, ya da biz mi şanssızdık bilemedim. Cevabını siz verin…

Sahra Çölü turlarını araştırırken nelere dikkat etmeli?

fas çöl turu, sahra çölü, sahara desert, çöl ulaşım Sahra Çölü’nde 4*4 araç ile ulaşım

Güzergah ve çölde konaklama ve süresine dikkat edilmeli. Çöl tur fiyatına deve ve 4*4 aracı ile ulaşımın dahil olup olmadığını ya da ekstra ücretlerinin ne kadar olduğunı mutlaka incelemelisiniz. Bizim turumuza dahildi ancak öyle tur ve konaklama şekilleri var ki; bizim tur fiyatımızla aynı ücretlerde bu ulaşım imkanları. Her türlü sorununuzla ilgili olup olmadığına da dikkat edebilirsiniz.

Sahra Çölü sıcak mı? Çölde böcek ve sağlık sorunları

Dünyanın en sıcak yerindeyiz yani Büyük Sahra Çölü‘ndeyiz elbette ki çok sıcak. Ancak gecesinin de bir o kadar serin olduğunu unutmamak gerek. Tıpkı okullarda ezberleyerek öğrendiğimiz çöl iklimi özellikleri tam da burada geçiyor. 🙂

Birçok şeye alerjim olduğumdan gelmeden önce ilaçlarımı alarak önlemlerimi almıştım. Ancak Sahra Çölü’ne kavuşur kavuşmaz göz, burun, kulak hepsi birden coştu. Akıntı ve kızarıklık tüm seyahat boyunca devam etti. Fotoğraflarda gözlerim kıpkırmızı bir de burnum akarken hallerde. Burun akıntımın hiç durmadı diyebilirim. Eğer ki sizde de hassasiyet ve alerji durumları varsa mutlaka tedbirinizi alın. Böcek, sinek kovucu gibi bir şeyler de yanınızda bulundurabilirsiniz, ama biz bunlara hiç ihtiyaç duymadık.

Kumlarda yattım, yuvarlandım, çıplak ayakla yürüdüm hiçbir böcekle karşılaşmadım. Ama muhtemelen ben fark etmedim çünkü olmaması imkansız. 🙂

Sahra Çölü’nde ne yenir, ne içilir?

sahra çölü, fas merzouga, bedevi yemeği Merzouga Sahra Çölü’nde bedevi yemeği

Sahra Çölü’nde inanılmaz lezzetli Bedevi yemekleri yenir. Bir de olmazsa olmaz nane çaylarından içilir. Bizim turumuza da özel bir durum değildi bu, kim ile görüşsem hepimiz aynı fikirdeydik. Her türlü beslenme şeklinize göre yiyecek bir şeyler bulmanız mümkün, bu konuda hiç endişelenmeyin. Ama yine de yanınızda bir şeyler götürebilirsiniz. Mesela suyunuzu valize atabilirsiniz. Ama hamam suyu kıvamına gelebilir haberiniz olsun. 🙂

Sahra Çölü’nde ne giymeli?

Rahat, salaş bir pantolon, şort ve üst giyilebilinir. Bilek kısmı yüksek olan bir spor ayakkabı tercih edilebilir. Ama bana kalırsa terlik giyip yanınıza çorap almanız daha mantıklı. Geceleri serin olduğundan mutlaka daha kalın bir şeyler de yanınıza almanızı tavsiye ederim. Bayanlar için uzun elbise ise fotoğraf karelerine çok yakışıyor, bir de uçuş uçuş olursa ohhhh. Şapka, gözlük ve güneş kremini yanınızda bulundurmayı da unutmazsınız diye düşünüyorum. Malum güneş bizim bildiğimizden 3 kat daha etkili bu coğrafyada…

Sahra Çölü’ne tekrar gitsem neyi değiştirmek isterdim?

Sahra Çölü’ne gün batmadan çok daha önce gitmeyi ya da çölde bir gün daha fazla kalmayı tercih ederdim. Gün batımından birkaç saat önce gidince hem deve ile ulaşım sağla hem yerleş hem tepelere çık hem de fotoğraf çek, bunların hepsi koştur koştur yaşandı. Çölün sakinliğine ve sonsuz duruşuna pek yakışır olmadı haliyle. Deve ile seyahat ederken gün ışığı fotoğraflamak için adeta şov yaptı bize. Ancak sonrasında gün batımı yaklaştıkça güzel kareler ortaya çıkmadı, Hal böyle olunca fotoğraf makinalarımızı bir kenara koyup gün batımına kendimizi bıraktık. Zaman bu şekilde su gibi akıp gitti. Ama gördüğüm en inanılmaz görüntülerden biriydi bu yaşadığım.

24 saat bile sürmeyen çöl deneyimim için daha fazla zaman ayırırdım eğer ki Sahra Çölü’ne tekrar gidebilme şansım olsaydı. Çünkü doymadım, doyamadım…

Sahra Çölü’nde lüks konaklama

Eğer ki ben turlardaki konaklama otellerini beğenmedim, arabamız da var veya otelimizden alınmak için çöldeki konaklama tercihimizden transfer isteyebiliriz ve lüks konaklama tercih etmek istiyoruz derseniz sizler için de önerim olacak. Luxury Camp Berber Experience, Ali & Sara’s Desert Palace, Sahara Stars Camp, Sirocco Luxury Camp, Ammar Luxury Camp, Erg Chebbi Camp, Luxury Camp Chebbi, Azul Private Camp, Sahara Sky Luxury Camp, Saharian Luxury Camp, Azawad Luxury Desert Camp,..

fas sahra çölü, fas çöl turu, sahara desert, morocco Fas Sahra Çölü turu

Benim gözümden Büyük Sahara

Bir çocukluk halimdi Sahra Çölü. Ona ulaşmak için yıllardır hayal kuruyordum. Ölmeden önce yapılacak ve gidilecek listemin en tepelerindeydi. Ona kavuştuğumda yerimde duramadım ve nedensizce koştum. Çocuklar gibi yerimde zıpladım, zıpladım ve zıpladım…

Deveye binip biraz yol aldıktan sonra gördüm ki tıpkı hayallerimdeki kadar güzel, uçsuz bucaksız, bir yüksek bir alçak… Ben ise kendimi hiç hissetmediğim kadar özgür hissediyordum. Güya özgürlükler ülkesi ya Amerika, ben oradayken hiç yaşamadım böyle bir duyguyu. Bugüne kadar hiçbir yerde yaşamadım aslında…

Gün batımı, gece gökyüzü seyri, yıldızlar ve ay ile uyabilme ve gün doğumu çölde mutlaka kaçırmamanız gereken güzelliklerden.

Altından bir okyanusta yaşadığım o saatler için teşekkür ederim hayat. Dünyanın en büyük kum çölüne bu yaşımda kavuştuğum için de…Gördüğüm en güzel gün batımına saatlerce sadece bakabilecek kadar şanslı olduğum için de… Yıldızların ve ayın başrolde oynadığı en güzel televizyon yayınını izlediğim için de…Avucumu uzatsam kapıp gidecek kadar yakın hissettiğim ve gördüğüm en pırıl pırıl sahne için de…Güneş ile kumun aynı tonda olduğu gün doğumunda hızlı gerçekleşen güneşin göğe yükselişine saniye saniye şahit olduğum için de…

 

Kocaman sevgiler,

Nazlı.

**********************************************************************************************************

Sosyal Medya hesaplarımı takip etmek ve diğer Fas yazılarımı okumak için aşağıdaki bağlantılı yazılara tıklayarak kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram

Twitter

Facebook

Fas Gezi Rehberi

Fas Güvenli mi?

12 günlük Fas Gezisi Bütçe Rehberi ve Öneriler

 

No Comments

Post A Comment