Mardin, alternatif, gezi rehberi, midyat, süryani

DİLLER VE DİNLER ŞEHRİ MARDİN 3: ALTERNATİF MARDİN REHBERİ

Kimse kırılıp gücenmesin ama Mardin’e gitmeden ‘Güneydoğu Anadolu’yu gördük.’ dememek lazım. Hal böyle olunca bende turistik aktiviteler dışına çıkan bir Mardin yazısı yazma isteği oldu.

Biraz oralarda uzun kalacağız ve çevre şehirlerde yaptıklarımızın dışında farklılık arıyoruz, Mezopotamya kültürünü de yakından tanımak istiyoruz diyenler için yazdığım Alternatif Mardin Rehberi aşağıda okunmayı bekler . Klasik gezilecek ve görülecek yerler dışına çıkıp az bilinen kafelerinden tutun da dikkatle incelemeniz gereken el sanatlarına kadar birçok şey bu listede yer alıyor. Belki de Mardin’e gittiniz ve bu yazımı okuduktan sonra kendinize ‘Peki benim neden buralardan haberim yok.’ diyeceksiniz. Eğer öyleyse yazım tam da amacına uygun yazılmış demektir. Keyifli okumalar diliyorum.

Mardin Bienali

4. Mardin Bienali, midyat, marangozlar kahvesi, alman karargahı 4. Mardin Bienali / Alman Karargahı

Mardin seyahatimi, bu sene (2018) 4.’sü düzenlenen ‘Mardin Bienali‘ zamanına denk getirerek hem şehri keşfetmek hem de kültür ve sanatın birleşmesine şahit olmayı amaçlamıştım. Sizler de her sene gerçekleşecek tarihleri önceden öğrenerek bu tarihlerde seyahat planınızı yapabilirsiniz. Ben ve sevgili dostum Duygu, bu dönemde Mardin’de olduğumuzdan dolayı ayrı bir keyif aldık.

Hala Bienal devam ettiğinden bu senekini hala kaçırmış değilsiniz. 4 Mayıs’ta başlayan 4. Mardin Bienali, 4 Haziran’a kadar devam edecek. İlgililere duyurulur.

Bienal mekanları için detayı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Marangozlar Kahvesi

Mardin, Marangozlar Kahvesi, midyat, bienal, gezi rehberi Mardin Marangozlar Kahvesi

Bu sene gerçekleşen 4. Mardin Bienali mekanlarından olan Marangozlar Kahvesi’ni, bu vesileyle keşfetmiş oldum. Bu mekanlardan biri olmasaydı sanmıyorum ki kısa sürede burayı keşfedebileyim. Ulu Cami’nin arka taraflarında çarşı bölgesinde gezerken arada derede kalan bir yerden yukarı çıkınca bu kahve sizi karşılıyor. Bir başka Bienal mekanlarından olan Revaklı Çarşı’ya doğru ilerlerseniz kolay erişim sağlayabilirsiniz.

İlk önce kapalı bir mekan sizi karşılıyor. Müzik ve dekorasyonu ile geçmişten izler taşıyan bir kahve burası. Atamız’ın farklı farklı resimleri de mevcut olunca daha bir farklı sevdim burayı. Hadi gelin gelin kahvenin en büyüleyici kısmına gidiyoruz. Damına çıkıyoruz. Evet damına! Çatı değil, teras değil, balkon değil! Bilmeyenler için açıklamak istiyorum. Bu yörede köy evlerin çoğunluğunun çatı katı dümdüz bir yapıda olur. Yaz sıcağında yer yatakları serilir burada yatılır, domates salçası burada güneşlendirilir, patlıcanlar burada kurutulur, vs…

Marangozlar kahvesi, mardin, midyat, bienal, süryani Marangozlar Kahvesi manzarası

Kahvenin damına bir çıkıyoruz karşımızda uçsuz bucaksız bir Mezopotamya. Tek ses duyuluyor, kuşların cıvıldaması. Farklı bir ses olarak belki çay bardaklarının şıkırdamasını duyabilirsiniz. Ama fazlası asla değil. Etrafıma bakıyorum fısıldaşmalar dışında çok sohbet edilmiyor. Bir bakmışız karşılaştığımız manzara karşısında hepimiz dalıp gitmişiz. Dakikalar saatleri kovalamış da fark etmemişiz otururken.

Mardin sokaklarını buram buram kokutan fırınlardan aldığımız baharatlı çörekleri burada çayın yanında yiyoruz. Rahatlıkla burada yenilebiliniyor, utanıp sıkışmadan çıkarıverin siz de çantanızdan. 🙂

Hayatımıza yeni girmiş olan sözü burası için kullanmak istiyorum. Kolumu Mezopotamya’ya karşı açtım ve diyorum ki; ‘Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz!’

Kültür Sokağı

Mardin Kültür Sokağı, midyat, gezi rehberi Mardin Kültür Sokağı

Gündüz atölyelerine, sergilerine, akşam ise aydınlatmasına hayran kaldığım minnoş bir sokak ‘Kültür Sokağı’. Eğer vaktiniz var ise çeşitli atölyelere katılabilirsiniz. Kısa sürede yapılabilen ebru sanatı atölyesine katılabilirsiniz. Bunun için İlker Selimleri’in çok güzel bahçeli bir atölyesi bulunuyor. Ayrıca bu sokak tarihi yapıları, bakımlı ve bol çiçekli sokağı ile fotoğraf severler için muhteşem.

Yakma ve Dağlama Sanatı

Çok eski bir tarihe dayanan bir sanat olan ahşap yakma ve dağlama sanatı günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş durumda. Yakma ve dağlama sanatçısı olan Selim Gökçen’in sanat ve hediyelik eşya evine ziyaret etmenizi öneririm. Şahmeranlı ürünleri benim en çok beğendiğim oldu. Mardin Müzesi ile Kırklar Kilisesi arasındaki sokakta atölyeye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Leylan Kafe & Kitap Evi

Leylan kafe, kitap evi, mardin, kafe Leylan Kafe ve Kitap Evi

Kitap evi ve kafelere nerede olsa giderim diyenlerdenseniz Leylan tam size göre. Geç saatlere kadar açık olduğu için de gündüzü müze, tarihi mekanlara ayırıp akşamında burada vakit geçirebilirsiniz.

Basmacılık sanatı

mardin, süryani, basmacılık, midyat Medrese ve kiliselerdeki basmacılık ürünlerinden perde

Bir Süryani teyzemiz vardı geçen senelerde vefat etmişti. Kendisi son basmacılık ustası teyzemiz Nasra Şimmeshindi idi. Gazetelerde vefatını yayınladıklarında ilk kez duymuştum basmacılık sanatını. O zamandan beri yakından incelemek için can atıyordum. Nasra teyzemiş yaşarken hatıra olarak yaptığı perde, örtü ve bezleri şehirdeki birçok kilise, medrese ve müzede görebilmek mümkün. Bunu öğrendikten sonra eminim ki farkındalığınız artacak ve gezerken bir başka göz ile bu ürünleri inceleyeceksiniz. Ne kadarı doğru bilmiyorum ama duydum ki; çocukları bu sanatı devam ettiriyormuş. Dilerim ki hiçbir sanat kaybolmaz.

Sinek Cafe

Mardin, sinek cafe, restoran, teras otel, canlı müzik Mardin Sinek Kafe

Uçsuz bucaksız Mezopotamya’ya karşı oturabileceğiniz bir başka mekan olan Sinek Cafe, akşam üzeri kahvenizi yudumlayabileceğiz güzel mekanlardan. Bazı akşamlar (özellikle cumartesi akşamları) gerçekleşen canlı müziğin keyfi de bir başka burada. Gece kuşları için kendileri şahane bir alternatiftir.

Manzaralı mahalli yemek mekanları

Seyr-i Merdin, mardin, süryani, yemek, restoran Seyr-i Merdin

Buraya kadar gelmişiz geleneksel Mardin yemeği yemeden mi dönelim? Asla! ‘Nerede ne yenir?’ konusu aslında bir başka yazı konusu ancak bu listeye mekanların kendi kültürlerini yansıtmaları sebebiyle yer alıyorlar. Konaksa konak, ova manzarasıysa manzara, mahalli yemekse yemek, her şey Seyr-i Merdin, Cercis Murat Konağı ve Bağdadi restoranlarında.

Bazı geneksel Mardin yemeklerinden ilginç olarak; kişk çorbası, tarçınlı mahlepli patlıcanlı pilav, alluciye (ekşili erik yahnisi), incasiye (pekmezli erik tavası), kitel raha (Süryani içli köftesi), hımmısiye (ekşili nohut yemeği), kazan kebabı, kaburga içinde sarmısaklı yaprak sarması, dobo (kuzu but, badem, sarımsak, yeni bahar) yemeklerini deneyebilirsiniz.

Pizza Köyü

Kafro's Pizzeria, mardin, midyat, gezi rehberi Kafro’s Pizzeria

Öncelikle bir itirafta bulunarak yazıma devam etmek istiyorum. Mardinde iken; Instagram’dan bir pizzacı önerisi gelmişti bize. İlk tepkim şu oldu; ‘Şaka yapıyor heralde, Mardin’e gelip pizza yiyecek değiliz ya!’ Üzerinden 24 saat geçmedi ve ben o önerilen pizzacıda kendimi buldum. Gülmeyin diyeceğim de ben de gülüyorum. Siz siz olun büyük konuşmayın efenim.

mardin, midyat, elbeğendi, kafro, pizza köyü Elbeğendi (Kafro) Köyü

Mardin’in Midyat ilçesine yakın Bagok Dağı eteklerinde bulunan Süryanice ismi Kafro olan Elbeğendi Köyü, 13 ailenin yaşadığı minik bir köy. Süryani asıllı olan Nail Demir 80’lerde Avrupa’ya göç edip, 30 yıl sonra köyüne geri dönüp pizza dükkanı açmış. O dükkan şimdilerde o kadar tanınıyor ki çevre illerden sadece bu pizza yemeye gelenler bile var. Etrafında gezilecek yerler yok aslında. Ancak bahçesi çok keyifli ve pizzası epey keyifli. Köyün girişinde ultra büyük ve lüks yapılar bulunuyor. Köylerine geri gelen zengin Süryaniler’in evleriymiş bunlar. Halk arasında Pizza Köyü olarak da biliniyor. Dönüş yolunda bizim gibi gün batımı saatine denk gelirseniz; eşsiz bir yol ile karşılacağınızı da bilmenizi isterim. Aslında hava o kadar yağışlı ve kapalıydı ki böyle güzel gün batımı ile karşılaşmak bizi epey şaşırttı.

Ek bilgi; buraya arabasız gelmeniz maalesef mümkün değil.

 

Mardin Gezi Rehberi‘ veEski Mardin Gezilecek Yerler’ yazılarımı da okuyarak diğer Mardin gezi detaylarına ulaşabilirsiniz.

Kocaman sevgiler,

Nazlı.

*************************************************************************************************************

Sosyal Medya hesaplarımı takip etmek ve diğer lokal yazılarımı okumak için aşağıdaki bağlantılı yazılara tıklayarak kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram

Twitter

Facebook

Mardin Gezi Rehberi

Eski Mardin Gezilecek Yerler

Eskişehir’i Es Geçmemek için 12 Önemli Neden

Eskişehir Yöresel Lezzetler Rehberi

Buram Buram Tarih Kokan Bursa Kasabası: Tirilye

Ayvalık’ta Bilim ve Sanat Köyü: Küçükköy

Datça Gezilecek Yerler

1Comment
  • Mahmut
    Posted at 19:14h, 26 Mayıs Cevapla

    Mardinlilerin bile az bildiği yerler bunlar, teşekkürler.

Post A Comment